Presheva, Bujanoci dhe Medvegja
 
policeserbiia
Policia arreston nje grua nga Presheva I.M (44) me 1 kg. droge ne autobusin Kumanovë-Vjenë
Preshevë, 29 mars   -Policia nga Ministria e  Punëve të Brendshme arrestoi nje grua I.M (44) nga Presheva, nën dyshimin e nje drogë, njofton  Presheva jonë Policia, kur kontrolli i udhëtarëve...

Read More »

maxresdefault

Nga Koco DANAJ -Ndoshta nga padituria, ndoshta nga nxitimi, ndoshta nga hezitimi, sllogani kryesor që binte në sy në mbledhjen e qeverive të Shqipërisë dhe të Kosovës, ishte: “Një popull, … Vijon

 
Kosovë
 
Hungaria-n---aksion-p--r-mbylljen-e-portave-p--r-kosovar--t
UNHCR: Shqiptaret nga Kosova dhe Serbia azilekruesit e 3-të në botë me 55’700 emigrantë
Gjeneve/UHCR, 30 mars -Kërkesat për azil në 44 vende të industrializuara u rrit me 45% vitin e kaluar, duke arritur në nivelin e tyre më të lartë në 22 vjet....

Read More »

Olivier Jornot C Keystone--672x359

Gjenevë,  mars  -Prokuri i përgjithshëm i kantonit te Republikës së Gjenevës Olivier Jornot i ka dhënë nje bilanc në shifra luftes kunder krimit të organizuar ne Gjenevë, sipas te cilit … Vijon

 
Shqipëri
 
91-p-euml-r-qind-e-shqiptar-euml-ve-pro-an-euml-tar-euml-simit-n-euml-be_2_hd
91 për qind e shqiptarëve pro anëtarësimit në BE
Nëse nesër do të zhvillohej një referendum mbi anëtarësimin e Shqipërisë në BE, 91% e shqiptarëve do të votonin pro këtij anëtarësimi. Ky është përfundimi i një studimi të publikuar...

Read More »

sagaggaaadd

Ernest Sagaga, përgjegjës i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ) nga Brukseli viziton redaksinë e “Presheva jonë” dhe AJASE në Gjenevë   Gjenevë,/UNO, 25 mars -Në Pallatin e OKB-së ne Gjenevë  … Vijon

 
Rajoni
 
davccc
Daçiqi mbërrin në Kosovë
Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka arritur në Prishtinë për të marrë pjesë në samitin e Ballkanit “Western Balkan 6”. Mminsitri Ivica Dacic i shoqeruar nga...

Read More »

aln^vbirrezikk

Mësohet emri i të vrarit në qendrën tregtare “Albi Mall”. 44 vjeçari që u vra në orët e hershme të mëngjesit quhet Nazmi R. i cili ka punuar si roje sigurimi … Vijon

 
Bota
 
iranaiausuaa
ZVICËR, nis takimi per armet nukleare ne Iran, por procesin bllokojne tre tema kryesore
LUSANNE, 30 mars /Presheva Jonë/ – Krerët e dilomacisë së fuqive të mëdha dhe Irani  (P5 + 1 (SHBA, Britania e Madhe, Rusia, Kina, Franca, Gjermani) filluan sot në seancë...

Read More »

hiqni-dore-nga-facebook-nese-nuk-doni-tju-spiunojne/

  Komisioni Evropian i ka paralajmëruar qytetarët e BE-së që të mbyllin llogaritë e tyre në Facebook, nëse ata duan ta mbajnë informacionin privat nga shërbimet e sigurimit të SHBA-ve. … Vijon

 
Sport
 
albbartm
Shqipëria e fuqishme (2:1) armenët i dërgon në shtëpi duart n’xhepa…
Shqipëria triumfoi me golat e Mërgim Mavrajt dhe Shkëlzen Gashit. Ishte një lojë fantastike, Shqipëria ka arritur ta përmbysë avantazhin e Armenisë nga pjesa e parë, për ta fituar sfidën...

Read More »

Ekonomi
 
largea_plazhi1427527330
Shqipëria, një destinacion për turizëm dhe interes për prona
Rritja e numrit të vizitorëve, fluturime të reja dhe kosto e ulët e jetesës po nxisin zhvillimin e kërkesës për prona në Shqipëri. Kështu është shprehur kreu i një resorti...

Read More »

selffeee

Atifete Jahjaga bashkë me këngëtaren Yllka Kuqi kanë bërë një fotografi, selfie. Këtë nu dihetr kush e  ka postuar persdientja … Vijon

 
SONDAZH  

Ju qytetarë të Lugines së Preshvës, si shiptare ne Serbi, kujt i besoni dhe nga i keni me shume shpresat kah:

Shiko Rezultatin

Loading ... Loading ...
Foto e ditës
nt1

A mund ta besoni se kjo është Nënë Tereza? « Presheva jonë » siguron foto e saj kur ajo kishte vetem 2 vjec (1912)   Një fytyrë feminore-engjëllore, rrezatuese perfekte. Kjo foto … Vijon

Kulturë
 
Screen Shot 2015-03-24 at 18.54.42
Presheva Jonë merr pjesë në një seancë në OKB për të promovuar diversitetin kulturor
GJENEVË, 24 mars 2015 (Presheva Jonë) - Në lidhje me Ditën Botërore të Poezisë të vitit 2015, agjencia e lajmeve Presheva Jonë ka qenë e ftuar për të marrë pjesë...

Read More »

largea_poezi-e-dhimbshme-pr-7-vjetorin-e-pavarsis-president-lirimtart-po-ikin1424172893

Qytetarët e Kosovës sot kremtojnë ditën e pavarësimit të tyre nga Serbia. Mirëpo, edhe 7 vjet pas,Kosova nuk është ajo të cilën e kanë ëndërruar ata. Madje, sot më 17 … Vijon

 
DIASPORA
 
yeleterfanaj11
Ylfete Fanaj rizgjidhet në Parlamentin e Kantonit të Lucernit
Bernë, 29 mars -Shqiptarët në Zvicër përveq se me sport, futboll apo boks tash së fundi po dëshmohen edhe me inkuadrimin e suksesshëm të tyre në skenën politike zvicerane. Kështu...

Read More »

Rreth 1 miliard euro ka pasur mundësi Kosova të përfitonte nga një investim i jashtëm, po që se përgjegjësit shtetërorë do të ishin më syhapur. … Vijon

 
TV PRESHEVA JONË  
Karikatura e javës
Reporter FR
Lifestyle dhe shëndetësi
 
sh-euml-rimi-bashk-euml-kohor-i-venave-t-euml-zgjeruara-n-euml-anaderm-m-euml-27-28-dhe-29-prill_hd
Shërimi bashkëkohor i venave të zgjeruara në Anaderm më 27, 28 dhe 29 mars
Institucioni i parë i cili merret me qasjen e plotë ndaj venave të sëmura është Qendra Diagnostike Terapeutike “Anaderm”, Prishtinë. Më datat 27, 28 dhe 29 mars, Anaderm ofron trajtimin/eliminimin...

Read More »

ky-indian-nuk-euml-sht-euml-lsquo-normal-rsquo-l-euml-viz-kok-euml-n-p-euml-r-180-shkall-euml-por-edhe-shum-euml-ccedil-ka-video_hd

Thjesht është e mahnitshme. Ky person me të vërtetë mund të konsiderohet si njeriu më elastik në ‘botë’. Indiani është në gjendje që për 180 shkallë të lëviz kokën, ndërsa … Vijon

 
Rozë
 
RitaOra1
Rita harron sutjenat – transparente shfaq gjoksin (Foto +16)
Superylli shqiptar, Rita Ora, edhe një herë është siguruar që të jetë në kryetitujt e gazetave botërore. Këngëtarja shqiptare pasi...

Read More »

bjeshkatar-euml-t-kan-euml-gjetur-dy-trupa-q-euml-dyshohen-se-jan-euml-turist-t-euml-zhdukur-para-55-vitesh-video_hd

  Në një shëtitje të zakonshme, entuziastët e ecjes nëpër lartësi kanë parë kokën e një njeriut. Ata kanë njoftuar menjëherë autoritetet në Mexiko City, që është qyteti më i … Vijon