EKSKLUZIVE: 

 • T’i mbash me zor serbët e Kosovës dhe shqiptarët e Luginës së Preshevës nën një shtet që nuk e duan është  jo e drejtë  dhe jo demokratike, që ndryshe mund të thuhet t’i mbash ata nën  okupim.. Nëse  Atifete Jahjaga shkon  dhe pinë një kafe tek vëllezërit tanë në Preshevë për t’ja kthyer borxhin vizitës së fqiut të parë, presidentit  serb Tadic, kosovarët nuk do të dalin faktor destabilizues.   Shqiptarët sivjet e kremtojnë 100 vjetorin e pavrësisë eduke e pritur atë mirë si kurrënjëheherë më parë. Edhe pse ky  ishte shekulli ynë, cështja shqiptare në ballakan nuk është zgjedhur si duhet, nuk është zgjidhur drejtë dhe cështja shqiptare ende nuk është e zgjidhur përfundimisht.. » janë keta vetëm ca prononcime të akademik Rexhep Qosjes në intervistën dhënë agjencisë informative kombëtare « Presheva Jonë.

 

Bisedoi: Nefail MALIQI

 

Prishtinë, 12 shkurt/AIK-Presheva Jonë

 

Shqipatrët etnik në Preshevë, Bujanoc dhe Medevegjë aktualisht nën administrimin serbë, Veriu Kosovës, vizita e krerëve serbë në Kosovë dhe mosvizitat e krerëve kosovarë në Preshevë si dhe si po i gjen shqiptarët në Gadishulli Ilirik 100-vjetori i pavarësisë… ishin tri temat që prekëm me akademik Rexhep Qosjen , në intervistën dhënë agjencisë informative kombëtare «Presheva Jonë »

I pyetur rreth disa ideve për ndarje e Kosovës apo shkëmbimin e territoreve siq ishte deklaratat e fundit e  Ehard Busek, profesor Rexhep Qosja lidhur me këtë fillimisht për agjencinë tonë është përgjigjur se « Unë mendoj se për t’u zgjidhur përfundmisht cështja e Kosovës, duhet të zgjidhet edhe një breng e mbrendshme në Kosovë,  për t’u cliruar nga serbët e Veriut, dhe kush eshtë interesuar nga keëa  serbë nga brendia e Kosovës mund të kalojnë atje në Veri dhe ajo pjesë t’i jepet Serbisë, ndërsa Lugna e Preshevës t’i bashkohet Kosovës. Dont të thotë të bëhet shkëmbi i territoreve, për të cilin opcion unë jam dakord .. »

 

 

T’I MBASH SERBËT E KOSOVËS DHE SHQIPTARËT E LUGINËS ME ZOR NË NJË SHTET,  TË CILIN  NUK E DUAN ËSHTË E PADREJTË DHE OKUPIM !

 

Në vazhdim z.Qosja, duke ju pergjigjur propozimit të minsitrit të Punëve të mbredsheme të Serbisë Dacicit i coli në një inetrvistë dhënë « Presheva Jonë » i cli ndër tjera flet edhe për ridefinim të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, duke përfshirë këtu edhe Shqipërinë, akademik Rexhep Qosja në  vazhdim pohon se « deklaratat e Dacicit për ridefinimim të kuifijve ato janë pallavra dhe ëndrra të kahmotshme të Serbisë për krijimin e Serbisë së madhe. Cëshja e Kosovës është kryer që kur UCK ja ktheu pushkën serbit në vitin 1999, nga  ky vit kur  veni ynë i banuar etnikisht dhe meshumicë shiptare i del dorësh nga akupimi serbë. Dhe tash me Srbinë kemi vetëm një rpoblem, atë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe të serbëve në Kosovë, dmth në Veri.. Pra, ne me Serbinë si dy shtet fqinje kemi secili nga një problem që duhet zgjidhur, ne atë serbëve në Veri të cilët nuk po duan me jetuar me Kosovën dhe ata me problemin e Luginës së Preshevës të cilët nuk po duan të ejtojnë me Serbinë.  Ne do tju mundësojmë veriun ta marrin Serbia, por edhe Serbia duhet mundësuar që Lugina e Preshvës t’i bashkangjitet shtetit të Kosovës. Pra, po e përsërish, duhet të mundësojmë njerëzve të jetojnë të lirë dhe t’ju mundësojmë atyre të zgjedhin s lirshëm se ku dhe më ekte duhet jetuar dhe jo popujt t’i mabjmë me zorë nën një shtet, kur nuk të don, nuk do dhe nuk eshte demokratike e as e ndergjegjshme njerzit tëmbehen me dhunën, gjë kjo e cila ndyrshes ka si të quhet pos si sundim Dhe atsh ku është ky fat që ata jetojnë në kufijtë të dy shteteve..Unë jam për një zjgidhje reale, fundja këtë bashkim, vullnet të shqiptarëve të Luginës ju mundëson edhe referendiumi viti 1999.  Shqiptarët e Luginës së Preshevës  krejt normale dhe e natyrshme si historikisht edhe gjeografikisht  duhet të jetojnë bashkarisht me shtetin e  Kosovës  dhe jo me atë të Serbisë apo ta themi me Azerbejxhanin, kur as gjuha, as flamur e as kulturë nuk i lidh me ta.. »

 

 

KRERËT TANË NË KOSOVË, NESË SHKOJNË DHE PINË NJË KAFE NË PRESHEVË, NUK MUND TË DALIN FAKTOR DESTABILIZUES !

 

Duke folur në vazhdim rreth vizitave të krerëve të shtetit serbë në Kosovë akademik një gjë të tillë as nuk e kundërshotn e as nuk e lejon por pohon se « lëvizja e njerëzve cofshin ata edhe funskionar duhet mundësuar edhe ate në menyrë reciproke. Dhe nëse këta serbët e Beogradit vijnë e futen në Kosovë sa herë t’ju tekt, këtë gjë duhet mundësuar edhe krerëve të shtetve tona nga Prishtina e Tirana për të vizituar vëllezërit tanë momentalisht nën Serbi. Ketë duhet bërë sikur Atifete Jahjaga edhe Bamir Topi, bile coftë dhe për fushatë vetëm e vetëm për t’i treguar atyre vëllezrve se ne nuk janë të vetëm, nuk janë jetim, dhe nuk ju kemi harruar..por edhe  për t’i treguar Serbisë dhe botës e ato toka janë shqiptare deri t emolla e kuqe. Politikajt tanë nuk duhet të kenë frië të shkojnë me mi një kafe tek vllezrit tanë në Preshvë, me nje kafe nuk do të dilet Kosova e as shqiptarët si faktor destabilizues.»

 

 

NUK KA PËRFUNDUAR ENDE ZGJIDHJA CËSHTJES SHQIPTARE NË BALLKAN !

 

Ndërs, pyetje se si po i ka gjetur sot  shqiptarët  100 vjetori i pavarësie akademik në fund rreth lësaj pyetje pohon se « dorën në zemër dekadave të fundit janë arritur mjaft suksese në avancimin e proceseve të kombit tonë në përgjithësi nga gjitha sferat si në kulturë ashtu edhe në ekonomi, turizëm, politikë. A nuk është sukses sot që ne kemi dy shtete, a nuk është sukses sot se ne jemi më afër Evropës se kurrnjëherë më parë, sigurisht se po ! Pra për gjitha keto duhet falenderuar në rend të parë popullatën bashkë me insitucionet tona, pastaj procesve demokratike në Evropë dhe padyshim edhe faktorin ndërkombëtar, në vecanti vendet aleate të kombit tonë.  Është e mjerueshme për faktorin politik shqiptarë i cili sot merret mes veti për pushtet e kolltuqe. Pra kemi probleme edne mes veti sidomos në Shqipëri, por edhe tek ne në Kosovë, në vend që politikajt tanë, atë energji ta horgjojnë, t ja përkustonin avancimit të procesve të  kombit tonë. Pradnaj do të ishte mirë që të bashkemndojmë, bashkëveprojmë të ecim bashakrisht që na e ka ofruar, mundësuar shnset hisoria. Megjithatë unë do të thoja se ketë 100 –vjetorin po e presim më së miri se përvjetrët tjerë të mëhershem. Do të thoja se ky shekull është i shqiptarëvë, i e cjeve përpara, i rritjes dhe zhvillimit, një gnritje hovshme histrorike dhe shpresojmë s ekeshut duhet me vazhduar. Prandaj për ne shqiptarët duhet vazhduar punën dhe ta shfytëzojmë ket kohë që është kohë e jona që në një menyrë shqiptarët të bëhen faktor i rëndësihëm potik, kulturor dhe historik në ballkan. Për fund  të themi se shqiptarët sot janë ende të varur, pas njëqind vjetësh pavarësie, edhe sikur të kishim dëshirë, nuk është vërtetë sepse kombi ynë, populli ynë ende është varur, i nadrë, kupto i okupuar në disa shtete.Probelimi i shqiptarëve në ballkan nuk është zgjidhur dherejt dhe përfundimisht.  Prandaj edhe nëse festojmë  pavarësinë të festojmë një pavarësi gjysmake, sepse ende para kombit tonë gjendet detyra dhe obligime tjera deri në realizmin e aspiratave tona..  »

———————————–

JA EDHE KOMENTET E JUAJA I BOTOJME EDHE KUR KRITKONI DHE KRTIKOHEMI, VEC MOS NA SHANI SHUME :-))

 

  • Faton Loshimos pot piskasit tshpiss ty me ket zgjedhje qe e paske bo o komunisto

   Il y a 40 minutes · 4
  • Alban Hooltras Aliupse te jepet kur krejt jan troje te SHQIPERISE

   Il y a 40 minutes · 8
  • Berat Hamitivalla nime kali osht kyy qoskoviqii,po a je nmen ojj lopoo.!! ja thujj ma mir e kena shitt qysh moti,e tash spo dina qysh me ja ba…veriu edhe krejt kosova osht e jona..kalli qoskoviqqqqq.!

   Il y a 39 minutes · 4
  • Manuele Lorusoa po gomar i madh asht a asht ky njeri qe ne kohen e luftes e ka hek mjekrren edhe a vesh me rroba grash per me pshtu prej shkijeve a kan dasht me e masakru kete pis shkijet mos me e lan te gjall nje idiot si ky

   Il y a 39 minutes
  • Julian Nallbani‎… edhe ky me serbet …, edhe ky antishqiptar … ??

   Il y a 39 minutes · 6
  • Blerta PashaKy eshte nje dele e serbise.

   Il y a 38 minutes · 5
  • Julian Nallbanimos ta degjofshim zerin !!!

   Il y a 38 minutes · 3
  • Agim K. LajçiAiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rexhep ik pashe zotin rri qaty me letersi je mbret i Kosoves. Per politike dy koqe mend si ke besom dy koqe mend…. kete e ke deshmu disa here qe lidhje me politike nuk
  • Il y a 38 minutes · 3
  • Gurmal Gani Gurmalia qka kish dit ky me ba pazare me pas lan ………….

   Il y a 37 minutes · 3
  • Nici Tavnika o normal ky bre

   Il y a 37 minutes
  • Lujtrim Laçicfare eshte ky idiot mor vlla….

   Il y a 37 minutes
  • Ani Skeja Skeja Me mire te lejm Qosen me serbet dhe presheve e veri i merr kosova 🙂

   Il y a 37 minutes · 1
  • Faton Loshiprej kti akademik dalin 10 shkije se ma i zi se ta osht ky qifsha stalinistin ty

   Il y a 37 minutes
  • Kosovari-Wien Wien po deri te nishi ka qen e shqiptarve po dikun afer aty Beogradit ka pas shqiptar ne viti 1887-1888 ne koh ka shkau debo shqiptart ne Turqi e ne viset e kosoves siq esht babushi i muhaxherve ne komun te Ferizait ata ishin shqiptar te nishit kishin toka e stergjyshve po shum i zgjut Qosja hmmm ishum kan te mjer na shqiptart e spo di ma shum qka me than qe budall mas budalle e kan udhheq poppullin shqiptar..!!

   Il y a 37 minutes · 1
  • Cuni Mamitpo ik ore shkavello, ne jemi SHQIPTARI nuk i japim trojet tona jahudio

   Il y a 37 minutes
  • Enver Cakollikyo mai zi se shkinat

   Il y a 36 minutes
  • Alboss AlbRegjep qosja ti je deshtak ti je ma serb se serbi ti ske punu kurr per ket ven

   Il y a 36 minutes
  • Panxhaj Arbert A thua,  qe o ka e vet najkush kta

   Il y a 36 minutes
  • Ismet Tahiriti paske lujt …

   Il y a 36 minutes
  • Cuni Mamitgoni nuk e japim trepqen po e marrim luginen se e jona asht

   Il y a 35 minutes · 1
  • Cuni Mamitpa u farue djem e qika nuk ndahet ILIRIA

   Il y a 35 minutes
  • Valdrin Gelashyqyr qe mendimet e tina si merr parasysh kerkush, ky fol vet me veti kanihere me ksi mendime poshtruse, pirdhu plako

   Il y a 35 minutes · 2
  • Gjergj Gjeki Duhanaj po lereni more njerin se ket gjith i ka rre zemra per serbi, e jo kurr per kosove, ky ash ma qetnik se qetniket e serbise, ky u ba akademik se e ka ba serbija per nevoja te veta, se ky as çoban sish ba, se sasht kan njerii kurr, e as qe ka me kan kurr..

   Il y a 34 minutes
  • Bekim HoxhaMarre duhet me te ardh more, more zdi ka te koft..mos ta flliqi gojen teme

   Il y a 34 minutes
  • Fatos Devetaku Hup more po kush asht tu te vet ty :@

   Il y a 33 minutes
  • Gjergj Gjeki Duhanaj duhet ti tregojm keti papaki se edhe presheva eshte kosov edhe veriu është kosovë, se gjitha kan ken dikur dardani deri me 1878, po njerzit si ky nat koh ja kan shit kto troje serbisë qebesa edhe ja kan falë..

   Il y a 32 minutes
  • FatLind Dautii po mir e ka kyy :O

   Il y a 32 minutes
  • Eduard Xhemshititi qifsha kejt , se nven qe met myt ty kali e ka at rexhen tjeter

   Il y a 32 minutes
  • Genti Afc Rexhat iq.. ropt n’goj tyyy. Asnihere si japim..2-jat jon et Kosoves♥<#<#

   Il y a 31 minutes
  • Mentor HasaniKy me mujt edhe e ngu poplli kish pas deshir me kthy nen serbi dhe gjith teritori i kosoves me kan pjes e serbis … Thjesht ky paguhet per keto dhe ky esht nje millosh a sheshel qysh dush thuj mendru teritorin shiptar me ate shiptar

   Il y a 28 minutes
  • Arianit Dyla oooo syyy bajllaggg ta qifsha akademin qe ma kiii po ty marre me thon shqiptar bre qan

   Il y a 27 minutes
  • Elvis Prenga zgjidhja me e mir: veriu me Kosoven,Lugina e Presheves me Kosoven,Kosova me Shqiperine .(bashke me t gjitha trojet e tjera ne msl t zi,maqedoni e greqi)

   Il y a 27 minutes · 2
  • Lumnir Bashaedhe Presheva eshte e jona!

   Il y a 27 minutes
  • Selman Abedinajte kuj te nenes apo te babaes e ka veriun e kosoves ky qe do ta jape keshtu

   Il y a 27 minutes
  • Artan H. Berisha e paska dhi qosja!!!

   Il y a 26 minutes
  • Linesa Lina Nezirisi mitrovica ashtu edhe kosova lindore jan troje shqiptare,e si te dahen keto kur i takojn kosoves.turp ne jemmi msue mej hup trojete tona.shkau kete e prit qe taa mer mitrovicen, se presheven e ka e nuk e jep kurren e kurrit se nuk fal shkau tok jo aj sdin te fal aj din vetem te mer toka te huaja.

   Il y a 26 minutes
  • Leutrim Kastratiooo njeri pa ndjenja o njeri pa shpirt ke harru sa gjaku osht derdh me shekuj per kto trrojet tona qe ende si bashkuam ashtu siq na e lan amanet deshmoret … sa jan dhunuar sa i kan humbur gjymtyret e ty tbjen ne ne mendje tflasesh ksi marrezira turp ..

   Il y a 25 minutes · 1
  • Liburn Limani Goni Gold AG Ti qi ropt mos fol pa lidhje

   Il y a 21 minutes
  • Gigos EtemiAkademik REXHEPI a ma mir dy vo te pules a Dy te Qures sha po thu ti?Hahaha

   Il y a 17 minutes
  • Muhamer OsmaniRegjep Qosa nga Mali i zi kufit Kosoves do me ja qit ,Mitrovicen me ja dhen serbis.Regjep Qosja o Regjep Qosiqa mledhi plaqka ik ka Podgorica se atje nga atje ti e ke prejadhrjen ikse boll e ke ba marren,

   Il y a 16 minutes
  • Astro Musa o ty Rexhep Qosja t’hongt goja but po fort e m… po e hajshe po kush pot vet ty more mistrec more bir qeni po mshele at goj flliqesir

   Il y a 15 minutes
  • Enver AdemiO akademik lopa….Veriun e ke nen kufi te kosoves e qysh don me hi ne pazar me dicka qe eshte e jotja oj nana e viqit e Luginen e ke me shqiptar e prap eshte e jotja po TRUS bothen e merru me letra se as per letra sje met o tru ndryshkur

   Il y a 13 minutes · 1
  • Goni Gold AGBUDALL Osht Ky Lop

   Il y a 9 minutes
  • Bashkim BerishaKy gjithmon ja fut kot … eshte shum i “drejt” dhe i sincert ?!

   Il y a 5 minutes
  • Alban Gashiku sta ka q.. n..milloshi met hjek pej faqes tdheut

   Il y a 3 minutes
  • Sokol LotaShyqyr qe nuk tkan vet as nuk tvesin kurre ty o akademut per qashtje te kombit

   Il y a 3 minutes
  • Florent AzemiRexhep Qosja le te shkon ne Mal te zi ne vendlindje edhe le ti jap vendin e tij kujt do ja paska lan baba ketij me bo shkembime shume te menqur jan ba.. as veriun as Luginen…

   Il y a 22 secondes
SHPËRNDAJE