Qeveria serbe kërkon të ndëshkohen ata që i prekën varrezat serbe në Kllokot !

Në varrezat ortodokse serbe në fshatin Kllokot afër Vitisë janë rrënuar 27 përmendore mbi varreza, njofton radioja serbe nga Kosova, KiM.

Sipas njoftimit, në varreza gjenden pjesëtarët e Policisë së Kosovës të cilët po e bëjnë hetimin e ngjarjes. Kreu i Komunës së re të Kllokotit, Sasha Mirkoviq, i cili jeton në afërsi të këtyre varrezave, deklaroi se është i shokuar me këtë akt vandal.

Informatën e ka konfirmuar edhe drejtori i radios lokale të Kllokotit, Nikolka Stolliq, i cili tha se “ka informata për rrënimin e varrezës dhe se atje gjendet policia”.

Lidhur me këtë ngjarje, ka reaguar ashpër edhe Zyra për Kosovë e Qeverisë së Serbisë, e cila ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që sa më parë t’i zbulojë dhe ndëshkojë aktorët e këtij akti vandal, transmeton Koha.

Siç dihet, sot në Preshevë, pikërisht qeveria serbe i dha urdhër xhandarmërisë së saj që të heqë nga lapidarin përkujtimor të dëshmorëve të UÇPMB-së, dhe ka mundësi që ky akt të jetë një lloj hakmarrje për atë që ndodhi në Preshevë.


6 Komente

 1. hashimi, January 21, 2013:

  të ndëshkohen me se pari ata te Serbis

 2. Armend Podrimaj, January 21, 2013:

  ku asht thaqi letju thot OSHT QESHTJE E MBRENDSHME E REPULUKES SE KOSOVES nese kah byth meju than

 3. Analistii, January 21, 2013:

  thaqi me mujt i arreston tash ata qe i kan thy varrezat, se sa per shqiptar si han hiq.

 4. Rtv Presheva, January 22, 2013:

  ja ja sguxon me than aj at se kurt takohet me Dacic i teret fyti

 5. atdhetar i zjart, January 21, 2013:

  mos te merziten shum se hashim thaqi i ben verrezat edhe me te bukura se sa kan qen sepse fjala eshte per serbet e kur flitet per shqiptart lapidaret e deshmoreve ton rrenohen dhe ata festojn sebashku me serbet /

 6. Rtv Presheva, January 22, 2013:

  Kjo nuk eshte Problem, mas ni jave kejta kto i ke ne kemb, i ndrec qeveria se tuten qe spo i vjen Dacici ne Bisedime

Komentoni