Bernë, 9 tetor  -Serbi-Kosovë: Një shkëmbim territoresh bie! (Serbie-Kosovo: un échange de territoires capote) eshte ky titulli i disa gazetave zvicerane qe kane shkruar rreth idese se Thacxit dhe Vucicit per kembimin e territoreve, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Presidentët i Serbisë dhe të Kosovës refuzuan të flasin me njëri-tjetrin se fundit  në Bruksel, gjatë një takimi organizuar nga diplomacia evropiane. Ata keshin parapare te biseodnin nje shekmbim te mundshëm të territoreve që synonin të nxisin pranimin e të dy vendeve në BE.

 

Rreziku i destabilizimit

Takimi, i organizuar me iniciativën e ministrit të jashtëm të BE, Federica Mogherini, u ndal në kohën kur presdienit serbi Aleksandar Vuçiq injoroi presidentin kosovar Hashim Thaci. Znj. Mogherini u takua veçmas për të shpëtuar takimine deshtuar,  por pa sukses.

“Vështirësitë vazhdojnë,” komentoi kreu evropian. Ajo premtoi një përpjekje të re në muajin e, duke thënë se ai kishte “besimin në angazhimin e plotë të të dy presidentëve të vazhduar procesin dhe për të arritur në muajt e ardhshëm për një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për një normalizim të plotë të marrëdhënieve që përputhet me të drejtën ndërkombëtare “.

Nga ana e tij, Hashim Thaçi paralajmëroi se rruga drejt një marrëveshjeje përfundimtare të paqes me Serbinë do të ishte “e vështirë”. “Ajo që bëhet shumë e qartë tani është se sa më tej të shkojmë, aq më e komplikuar është,” u tha ai gazetarëve pas takimit të tij me Mogherinin, shkruan shypi zvceran duke ju referuar agjencise ATS/SDA.

“Dallimet janë shumë të mëdha, por rruga për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë nuk ka alternativë”, tha ish kreu i rebelëve, i cili gjithashtu përmendi në Facebook një “udhëtim të vështirë” por “të domosdoshëm për të siguruar paqe afatgjatë në Ballkanin Perëndimor “.

Ideja e rivendosjes së kufirit u lëshua gjatë verës nga Beogradi dhe Prishtina. Kjo do të përfshinte shkëmbimin e territorit të Kosovës me shumicë serbe në veri të Mitrovicës kundër Luginës së Preshevës kryesisht në Serbinë jugore.

Gjermania dhe Britania, megjithatë, kanë shprehur armiqësinë e tyre, duke parë rrezikun e destabilizimit për të gjithë rajonin. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara premtojnë të respektojnë një marrëveshje të tillë me kusht që të jenë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

Kosova, një ish-provincë serbe me një popullsi prej 1.8 milionë banorë është shqiptar, pavarësia kryesisht etnike shpallur në vitin 2008. Ajo është njohur tashmë nga njëqind vende, përfshirë Zvicrën, por as Serbia, as nga Rusia, as nga pesë vende të BE.

SHPËRNDAJE