AFP: Muslimanët e Kosovës, pas shekujve, i kthehen fshehurazi krishterimit

“Njerëzit kanë të drejtë (…) për të zgjedhur mes Muhamedit dhe Jezusit midis Kuranit dhe Biblës, pasi të dy janë libra të shenjtë,” tha Filloreta Bytyqi, një vajzë e re shqiptare nga Kosova.
„Muslimanët e Kosovës, pas shekujve, i kthehen fshehurazi krishterimit..” (Des musulmans du Kosovo retournent à la foi chrétienne après des siècles en catimini”.) ka shkruar Agence France-Presse. Resul Rexhepu i Bashkësisë Islame është e bindur se këto konvertime nuk “nuk ndryshojnë ekuilibrin” ndërmjet feve në Kosovë, myslimanët janë “absolutisht dominuese”.njofton agjencia informative kombëtare « Presheva Jonë ».
Paris, 5 shtator
Tingujt e një orguje të shoqëruar në meshën e së dielës në një komunitet të vogël katolik të shqiptarëve kosovarë në kodrat përreth fshatit të tyre të izoluar në Kosovë, ku të krishterët janë një ishull i humbur në një det me muslimanë.Skena e Jezusit të kryqëzuar pikturuar mbi një mur të kishës,  bangat  e para janë të mbushura me besimtarë, shumica e të cilëve janë fermerë, që ballafqohen me punë të larmishme gjatë ditëve të vështira nëpër fusha e male.

“Sot ne këndojmë me zë të lartë, ne nuk duhet të mbetet në errësirë…”, këndon një murgeshë në gjuhën shqipe. Skena, e cila duket e zakonshme, është ende larg nga të qenit.

Kisha u ndërtua në vitin 2008, Beg Bytyqi, 65 vjeç, i cili në mënyrë zyrtare dhe të hapur është konvertuar nga Islami në katolicizëm. Z. Bytyqi ishte një nga njerëzit e parë për të kthyer në rrënjët e saj me fenë e lashtë e fshatit në Kosovën qendrore, e cila për shekuj ka lutur në fshehtësi, por në publik, banorët e saj  janë deklaruar se Muslimanët.

Vetëm rreth 50.000 prej 1.700.000 qytetarëve të Kosovës janë katolikë, ndërsa më shumë se 90% e popullsisë është myslimane.
“Unë trashëguar fenë e babait tim,  kur ai ka trashëguar nga e prindërit e tij. Aq kohë sa unë mund të kujtoj, kam festuar gjithmonë Krishtlindjet dhe Pashkët fshehurazi ceremonitë praktikuar në shtëpi”, thotë ai. Z. Bytyçi tregon për Krishtlindje, familja e tij “vetë bekoi bukën, duke përfshirë qirinj ndriçimit dhe djegur deri në atë plotësisht. Pastaj,  ne të djegur qiri në oxhak tonë”, shton ai.
Z. Bytyçi shpjegon se kati i shtëpisë së tij ishte “përkushtuar për ritet dhe ceremonitë e krishterë, ndërsa një tjetër ka shërbyer për zakonet myslimane, kur fqinjët tanë erdhën të na vizitoni gjatë pushimeve islame.”

“Dyzet banorët e këtij fshati me njëqind familje janë konvertuar nga viti 2008  në fenë e etërve të tyre”, duke tërhequr vëmendjen në fenomenin e kripto-katolikëve në Kosovë të njohur si “Laramans” që në shqip do të thotë piktoresk shumëdimensional. Ata hoqën dorë Islami imponuar nga osmanët pas pushtimit të tyre të Ballkanit në shekullin e XIV, për t’u bërë katolikë…” tregon histori gazeztari kosovarenë raportimin e tij për AFP-në

Ismer hajdari, vazhdon raportoin etij për agjencinë franceze se “nën sundimin e Perandorisë Osmane, shumë të krishterë u konvertua në Islam për të shpëtuar presione të ndryshme, duke përfshirë edhe taksat e larta sidomos e vëna mbi të krishterët, dhe të japë përfitime të ndryshme. Në atë kohë, shumë manastire dhe kisha u shndërrua në xhami…”

Në Kosovë, numri i të konvertuarve kanë ndryshuar emrat e tyre për të riteve islame dhe ka marrë pjesë, por në fshehtësi ata mbetën besnik të fesë katolike, thotë peshkopi i Kosovës, Shan Zefi.Besimtarët ishin “shqyer nga ky identitet të dyfishtë fetar duke shkuar në xhami gjatë ditës dhe mbetur besnik në kishë gjatë natës”, thotë Peshkopi Zefi.

“Kjo ishte një mode mbijetesë. Ato nuk mund të praktikojnë fenë e tyre haptazi, por ata këmbëngulën në ruajtjen e shtëpi,” ka deklaruar Lush Gjergji, redaktor i mujore Drita Katolike (Drita).

“Fëmijët janë mbajtur larg sekretin. Ishte frikë që mund të tradhëtojnë pa dashje, dhe të gjitha mbetën në rrethin familjar të ngushtë”, thotë gazetari Ismet Sopi. Z. Sopi fshat, Llapushnik në Kosovën qendrore, ku shumica e njerëzve jetojnë konvertuar në katolicizëm, “është e plotë të emrave të krishterë dhe gjurmët e kishave,” vëren ai.

Jahja Drancolli, profesor i historisë në Universitetin e Prishtinës thotë se kripto-katolikë nga fshehur për shkak se ata tani kanë “lirinë që mungonte” para shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. “Atmosfera është e inkurajuar shprehjen e diversitetit fetar,” tha znj Drancolli.

Sipas autoriteteve fetare “, qindra shqiptarë” u pagëzuan në vitin 2008. Kjo duket të ketë nxitur Laramans nga fshehur.

Z. Sopi, 52 vjeç, i cili u pagëzua në vitin 2008, shpjegoi se nuk kishte “ndryshime të mëdha” në jetën e tij dhe të familjes së tij. “Përveç që nuk e fshehin më.”

Kisha Katolike në Kosovë ka pasur gjithnjë kujdes në këtë proces për t ju shmangur krijimit të ndarjeve dhe konflikteve mes myslimanëve dhe të krishterëve në mesin e shqiptarëve të Kosovës, thotë Marjan Ukaj, përgjegjës për konvertimin e tij në Kishë.

“Shumë prej tyre janë në pritje për t’u pagëzuar, por askush nuk është pa një përgatitje që zgjat të paktën një vit,” argumenton ai. Tani për tani, këta “krishterët e rinj” nuk shqetësojnë muslimanët.

“Njerëzit kanë të drejtë (…) për të zgjedhur mes Muhamedit dhe Jezusit midis Kuranit dhe Biblës, pasi të dy janë libra të shenjtë,” tha Filloreta Bytyqi fshat Kravaseri.

Resul Rexhepi nga  Bashkësisë Islame është e bindur se këto konvertime nuk “nuk ndryshojnë ekuilibrin” ndërmjet feve në Kosovë, myslimanët janë “absolutisht dominuese”.

Beg Bytyqi, ai ka gjetur “paqe të brendshme”, pas 61 vjet si një musliman në publik, dhe vetëm katër si i krishterë. “Unë paguar borxhin tim., Por unë nuk imponojnë fenë time për fëmijët e mi që varen mbi ta”, thotë ai, sipping një gotë raki (raki) pas e diela Mass, duke shikuar me një vreshta ajrit të kënaqur që mbulojnë kodrat dhe luginë. “Ne do të prodhojë një shumë të mirë raki këtë vit,” tha ai.

Ulur pranë tij, Agimi,  djali i tij, të moshës 39 vjeç, tha se ai e kuptoi vendimin e babait të tij, por tha se ai nuk kishte vendosur ende për të ardhmen e tij fetare. Tani për tani, “Unë jam duke shkuar në xhami  dhe kishë, sepse të dyja janë shtëpitë e Zotit..”


29 Komente

 1. Shqyptar, September 6, 2012:

  Paj, ndryshe s’humbet fara shqiptare kudo, nje here te krishtere, pastaj ne sllave e greke dhe keshtu, historia per shqiptarët do t’nise me: “Na ishin njehere…”, por pa mua si pjese e humbur e saj sepse une jetoj dhe do t’vdes me krenarine me te madhe te mundshme i te qenit musliman shqyptar. Paqe!

 2. rout0, September 26, 2012:

  Shqiptari sipas teje po identifikojka me islam a? Nuk ke informata se njeresit me te medhenj te shqiptarizmit kane qen katolik dhe ortodoks, sepse i ke lexuar librat per Arabi dhe nuk lexuar librat e kombit tend, prandaj hiqe ate emer Shqyptar qe e ke qit. Krej cka ke ti prej islamit shqiptar jane disa vargje erotike te bejtexhinjeve te shekullit 17-18.

 3. SHQIPTARI, October 7, 2012:

  O ROT KRISHTI PO ME SHKA DALLOHET SHQIPTARI SIPAS TEJE O KRICALI PO CILET SHKRIMTAR IKE PAS KATOLIK O LESH KUSH PASKAN QEN ATO NJERZ TE MEDHEJ O ROT LESHI SE TI KOKE LESH GJUNAH METE THAN ME EMER O I PAFE O NJERI INJORANT ISE VERTETES SE ZOTI ASHT NJI DHE SJAN TRE POR SIKUR TE JETOJSHIN ATO SHKRIMTARET E TU QE I PERMEND NE KOHEN E SODIT ME SIGURI EDHE ATA ISHIN KONVERTUAR NE FEN E VERTET ME NJI ZOT EJO ME TRE APO 5 ZOTA SI TE DO QE I KAN APO SITI QE JE I PA FE JU LUS MOS E FUTNI FEN NE KSI FAR VENDE SE JEMI SHQIPTAR DHE SNA DUHET MEU KAPUR PER NJI GJA QE ESHTE REALITET I JETES TE SHQIPTARVE TE JETOJN ME PAQ FETARE DHE MIRKUPTIM QE KEMI MES VETI LERENI ATO SHRIMTAR TE KALUARES DHE SHIKOJENI TE SOTMEN DHE TE NESERMEN CAK NA BJEN

 4. disqus_rXRwPOZhYs, September 6, 2012:

  shume bre tekstet me gabime gramatikore e leksikore fillova ta lexoj kete artikull dhe me duket sikur prej google translate e lash ne gjysme spo lexohet

 5. Afrim Krasniqi, September 6, 2012:

  secili ka te drejt me zgjedh, fundja krishterizmi ka lind i pari ,islamizmi tek shqiptaret rezulton qe ka diku rreth 600 vjet .i takoj fese islame po ama si shqiptar qe jam e pi birren .

 6. fatmiri kumanove, September 6, 2012:

  ifrigohem vetem se te jemi te bashkuar si kombe se kjo i shkon per se miri armiqve ortodoks sllave dhe grek

 7. disqus_rXRwPOZhYs, September 7, 2012:

  pse more po mi fshini komentet po lexone tekstin se eshte gabim i shkruar dhe une vetem verejtje kam bere per te miren tuaj si agjensi qe duhet ti kushtoni vemendje kur shkruani apo kur perktheni dicka …psh cfare kuptimi ka kjo fjali
  Kjo duket të ketë nxitur Laramans nga fshehur. tjetra
  Sot ne këndojmë me zë të lartë, ne nuk duhet të mbetet në errësirë e shume te tjera ….

 8. rraha, September 7, 2012:

  kta sjon kane muslimon kurr qe jone bo katolik allahi i djegt

 9. goni, September 7, 2012:

  ku merrni vesht ju se qeshte feja , ju jeni thjeshte idealiste dhe me teper fanatike te dhier.

 10. Beli, September 7, 2012:

  Thote
  Resul Rexhepi nga Bashkësisë Islame është e bindur se këto konvertime nuk “nuk ndryshojnë ekuilibrin” ndërmjet feve në Kosovë, myslimanët janë “absolutisht dominuese”.——-
  Po pse a pune dominimit qenka puna-a? Ketu asht puna e LIRISE dhe te Drejtave te Njeriut. Europa kristjane bombardoi kristjan/ortodoks serb per me shpetue kosovart me shumice muslimane. Sa per keshtu, kosovart musliman jane nji dromce e vogel ne Europen 500 miljonshe kristjane. Por Resul Rexhepi e ka menden e vogel sa nji dromce. I shkreti ai dhe ata te Bashkesise Isame te Kosoves.

 11. Gëzim Nazmije Hyseni, September 9, 2012:

  ai kuku qysh po mundohen mi perqa muslimant ku syt i kemi vesht i kemi tru kemi edimi sa jan muslimana edhe sa po konvertohen ne ISLAM ncncnnc kerka sjeni ju mediat qe mundohemi me keqpedor FEN MAT MIR EDHE TE VETME TEK ALLAHU FEJA ISLAME,per me qit diqka me lexu njerzit ncncnnc kerka sjeni hiq oju media edhe ju admina qe i qitni keto sene ne per web faqet e juaja…

 12. meli, September 28, 2012:

  po mos luni o shqiptar lexoni pak ma shum se sjini ka e dini nga e kini prej ardhjen turp qfar muslimoni ne ballkan more shkoni lexoni pak ma shum feja asht parti politike o zotri e zoti esht i njejt per te gjithe jo veq per muslimant marre per ju

 13. Shqipari 2700 vjecar, September 16, 2012:

  Nje komb i vjeter, sikur qe eshte ai shqiptar duhet te jete dinjitoz dhe te shohe me krenari te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen e vete europiane. Shqiptare ishin mbi 1500 vite plotesisht te krishtere, dhe me pas erdhi islamizimi i dhunshem se bashku me okupatorin turk, pasi shqiptaret rezistuan me se tepermi ne Ballkan.Pse ndodhi kjo? Pasi Krishterizmi tek shqiptaret ishte perhapur pa ndonje presion, sepse kur Apostulli Pal e formoj dioqezen e pare ne Durres, ishte viti 58 pas Krishtit, e ne ate kohe krishterizmi ishte i ndaluar. Tek rreth viteve 340-ta Konstandini i Madhe, perandori Romak, e shpalli krishterizmin si ve zyrtare ne Perandori- Por atehere, iliret, shqiptaret e sotem ishin te krishterizuar edhepse ishin te ndjekur dhe te persekutuar! Kjo ashte arsyeja pse shqiptaret dhane cdogja kunder nje filozofie, atehere islamike, qe ne ate kohe me dhune donte te shkelte kulturen dhe dinjitetin e tyre te atdheut dhe te fese… Me vone islamizimi i dhunshem ishte shpallur prej pushtuesit Sulltan Mehmeti si mase dhe nevoje shtypese per luften e madhe te treguar te shqiptareve, nen udheheqjen dhe rezistencen e princit te Arberis, Gjergj Kastrioti, dhe te gjitha fiseve shqiptare. Ai e ndali dhe e ngadalsoje hovin e islamizimit qe te depertoje ne Europe. Ne u ndeshkuam atehere, por kaluan mese 500 vite deri kur levizja politike, filozofike dhe ushtarake euro-amerikane e ndali turrin tjeter te ndjekjeve, shperdhosjes dhe masakrave serbe ne Kosove – A nuk po shihni ngjashmeri ketu qe ishte e njejte sikur perndjekja dhe shfarosja e shqiptareve qe u be nga Turqit e atehershem. Tash jemi ne nje shkalle tjeter te zhvillimit kohor, ku mund te zgjedhim me deshire, me vullnet qe cfare rruge do te marrim. Te ruajme kulturen tone te vjeter, apo ti kthehemi asaj ne paqe, ose te ruajme ate qe okupatori mesjetar e shperndau me hekur dhe zjarre. Sot per ne ashte kryesore te hapim syte, te arsimohemi, te zhvillohemi, te punojme dhe te jetojme ne paqe dhe respekt me njeri tjetrin, pa dallim te fese, gjinis, krahines, statusit social dhe moshes! Pershendetje te gjitheve dhe rrofte historia unikate e kombit tone!

 14. SHQIPTARI, October 7, 2012:

  ooo 2700 ti skoke bash kurgha o lesh mos ne trego histori te felliqur e te rrejshme se nji duhesh ta dish se kerkush sta ka dhan fen me zor dhe askush ska vdekur per tu ba musliman ne at koh athua pra pse bullgaret su ban musliman kurr ishin mate afermit me osmanlit ose serbet pse su ban musliman por ne shiptaret ??? kjo don te thot se shqiptaret fen muslimane e kan pas pranuar disa edhe para ardhjes se turqve o i pafe koke ti lexo historija te verteta e jo historija te rrejshme si mundi skenderbeu ne at koh ti pres kokat e shqiptarve musliman prej nga u konvertuan aq shum shiptar musliman per nji koh te shkurt ne kohen e skender kastriot mutit dhe tradhtarit mate madh qe ka pas historia jon ,kam hala per te than por spo kam kujna mi than njerzve si ti o 2700 shko banu edhe mut nes don ose bahu budist se ksi lloj shqiptari sna vyn sen si ti o injorant ise vertetes Allahu asht ma i madhi

 15. selami, September 25, 2012:

  krejt shqiptart kan qen katolik(ortodoks) por e kan mbajt fsheht at edhe jasht shtëpis jan tregue kinse musliman shum gjat kohë.

 16. burim, September 26, 2012:

  ej pse po thuni u konvertun me dhun ne fen islame, pse nuk u konvertun serbt kroat etj pra me dhun, po leni ket propagant anti islame se nuk pasqi lidhje hiq.

 17. Burim Selimi, September 26, 2012:

  ej po pse po rren more jan konvertu me dhun po pse more nuk u konvertun serbt kroatet malazest etj po vetum shipetart ,po leni ket propagant anti islame se nuk po ju shitet ne popell.

 18. rexhep, September 26, 2012:

  Eselamu alejkum

  “”” LA IKRAHE FI DIN “”” Nuk ka dhunë në fe. Por Llapushnikasët nuk kanë qenë kurrë musliman, sepse, muslimani i vërtetë nuk e ndrron fenë e All-llahut. Mos u merzitni për këta të pa fetë, por t’bëjmë dua që, t’i kthehen ISLAMIT, sepse këta jan në DALALET.

  All-llahu i udhzoftë inshaAllah. A M I N

  selam

 19. baba Tetov, September 27, 2012:

  selam alejkum vllezer dhe motra, mos u merzitni per kto tipa zoti eshte 1 kto qe nuk besojn ne fen muslimane dal ngadal ju vjen fundi

 20. fitimi, September 28, 2012:

  po nga kush kan qen kta te penguar per paraqitjen e tyre fetare,,kush i ka pengue ne muslimanet shqiptar ahahaha qfar komente kan ber kta te konvertuarit ,,,a ndoshta ne kemi qen okupator qe kta nuk paskan pas lirin e plot qe ta bejn publike bindjen e tyre fetare apo mos e kan ngaterruar me okupatorin serb,,,po serbia nuk i ka ndalue te krishteret sepse prej tyre ska pasur rrezik po prej islamit dhe muslimanet shqiptar kan pasur rrezik shifen edhe djegja e objekteve fetare gjat luftes ne kosove ,,,dhe kush ka qen penges per serbin,,,dhe mos te jna shesin fore kta kinse prej islamit kthehen ne katoliizem ata kan qen gjithmon te pa percaktuar dhe jan njerz qe sipas eres e kthejn edhe gezofin jan labila dhe matrealista qe vrapojn nga interesi se sa nga bindja fetare,,,,sja vlen te mirresh me njers munafika apo dyftyrshe siq jan kta kta edhe jan lojalista te sistemeve te ndryshme dhe kan qen edhe lojal edhe ndaj pushtuesit serb,,,

 21. Dani, September 29, 2012:

  përshendetje …pajtohem me Shqiptarin 2700 vjeqar…ju lutem mas ta fyni askend por te jepni argumente data dhe qe te jet tema ma interesante..vetem nje korigjim sa per fillim kur te flasim per perandorin romake nuk dmth se jan italianet e sotid ose kur te flasim per perandorin osmanen nuk jan turqit e sodit!!! feja eshte e krijuar nga njerzit dhe nga askush tjeter,! jemi ne demokrace dhe mund te vendosim vet se qka dojm dhe ne kend te besojm .flitet se ne ks jan 95% musliman por nuk flitet se sa % e praktikojn nuk besoj se jam ma shume se 5%..une i dua te gjith dhe nuk besoj se nje person qe beson ne Zot mund te jet njeri i keq!! ju lutem loxoni histori fetare dhe do e shifni se qka kan ber krishteret dhe muslimanet gjat kohrave te predikimit fetar te gjitha del se kan bar maskara te tmerrshme ..nuk e besoj nese jan libra te shejta apo te derguar te Zotit se jan lejuar nga zoti kta pengamer apo (te derguar te zotit qe zoti ju ka then atyre te masakrroni njerz??)) ju lutem da duai njeritjetrin pa marr parasyshe se ciles feh i takon dhe ne qka beson ju lutem!! neve si kombe na duhet pune pune dhe vetem pune.mas te mirremi me gjera te kota se eshte vetem humbje kohe besonum .per fund lexoni nje liber eshte shume e vogel mund te lexohet mbrenda dites quhet DALLIMI MES FES ISLAME DHE KATOLIKE..do te bindeni se nuk dallon shume ..une si musliman ju them se dallimi mes fes muslimane dhe krishtere eshte ma i afert se dallimi mes ktyre rrymave islame qe kan hyr ne ks ( salafi vahabit alevit shia sunit e tjera)) ju faliminderit per mirkuptim ju dua populli im SHQIPËTAR…

 22. drenicaaa, October 3, 2012:

  O njerz une vet jam prej drenice kta jan te llapushnikut kta prej kerkuna skan pas qka me u tut se kerkush sen si ka ba po kto jan rrena skena mujt me dal haptas pff ani muslimant pja bajn ktahen mos me guxu hajt se kto fore jan te shita moti edhe kta jen ba katolik se shumicen e ka shkatrru lufta e tani erdhen organizata katolike prej kahmosit edhe kan shpernda para tmdhaja per me u konvertu ne katolik po nejse spo na interesojn qka bajn gjinja krejt perveti e kan na e kem obligim veq me ju tregu tani kta le te bajn qka te dojn ..

 23. drenicaaa, October 3, 2012:

  ti Dani spo du me fy kerkan po ti mas pari musliman nuk koke ti nuk paske lidhje me fe veq qashtu po folshe palidhje kishe une patriot o njeri a e din se feja e vetme qe te shtyn me dasht vendin tan edhe mos me luftu kerkan asht feja islame a veq qe po i sheh ne gazeta tv e kahmos qka po thojn mediat e tani po thu a leje bre se edhe ato rrena jan psh po qohet muslimani po i monto bomet ntrup te vetin edhe po i eksplodo a se di qifti yt nuk e din se qka thot feja me myt veten mas pari edhe tani njerz tpafajshem po veq ta qesin nmedja qashtu edhe ti ki me i besu.

 24. ridvan, October 8, 2012:

  kush ky qe e ka shkrujt kit shkrim qe na qenka edhe bibla liber e shejnt o legen biblen e kan shkrujt njerezit me dor qka ju ka kutju,,O ZOT ky popull ka nevoj spari her per mend tani per fe shum injoranta te mdhej ..Zoti ju udhzoft

 25. saliu, October 12, 2012:

  eshte mire se ata qe konvertohen ne katolik s`kan pas asnje fe e tash se paku e njohin zotin por fatkeqesisht sipas mua gabimisht.

 26. Kosovari, October 31, 2012:

  Oooooo qka pom, pelqeni me komente sa jeni analfabet nese nuk e pranoni historin e juaj shtetror andaj qka mbet tjeter nenkupton qe nuk keni mesuar ne shkolle nuk e pranon historine e kombit tende prandaj jam i sigurt qe nuk i ke lexuar librat fetare si KURANIN ashtut dhe Biblen per qka flitni nuk e kini iden duhet me ju ardhe marre sa jeni pa shkoll pa kulture vetem flisni qka keni degjuar nga te tjeret dhe qka ta merr mendja ty personalisht po leni keto sende mire ish kon me punu ju si popull edhe mi percell femijet e juaj e motrat se jan degjeniru sa qe ne bullgari tani nuk behin qka bejin tek ne vajzat shqiptare po jan diso sende me rendesi qe kan prioritet nese doni dikuj ti tregoni se qka oshte mire dhe keq ose qka duhet bere dhe qka jo lexoni mas pari ushqejeni trunin juaj me dije mandej mund te flisni plus me argumente jo kan thene ish bere ka qen nuk jan keto fakte faktet jan kur e din se eshte e shkruar dhe e vulosur dikund ju pershendes te gjithe SHQIPTARET te paster ne mendje kurse ju analfabeta LEXONI dhe MESONI HISTORINE E SHQIPTAREVE e nese nuk ju pelqen shkoni jetoni dikun tjeter se ndoshta do ta keni ma mire,

 27. Kosovari, October 31, 2012:

  Edhe diqka me ka ra ne sy ne KOSOVE fesohet Fiter Bajrami dhe Kurban Bajrami cili eshte ai MUSLIMAN qe bon BAJRAM PARTY per nder te festes qe sa jena Te menqur.T’ju kujtoj se i takoj fese ISLAME ama shumica e pranojim me goje qe jemi musliman por ne realitet nuk jemi ne nje shtet me shumice MUSLIMANE ka klube te nates ku mund ta blesh nje femer edhe ata qe shkojin falen ne xhami si ju duket kjo besoj qe nuk eshte normale,

 28. ahmeti, November 1, 2012:

  o ti shqiptar, pse pi thu vetit SHqiptar kur e fun KASTRIOTIN e madh . ma mir asht mi shajt pejgamerat arab se sa Heroit e SHqipes

 29. donika, December 26, 2016:

  Hmmm ku eshte dallim musliman krishtere me rendsi njeri me zemer re pastert

Komentoni