Berna kofirmon ekstradimin e ish-ushtarit të UCK Shemsi Nuhiun në Serbi

Por,burimet nga Berna i kanë deklaruar agjencisë informative « Presheva Jonë » ende nuk ështä asgjë definitive dhe se i pandehuri ende mund të ankohet në Gjykatën Federale (TF). Lidhur me rastin në fjalë ministri i  Drejtësisë së Republikës së Kosovës z.Hajredin Kuci i  ka deklaruar  gjencisë « Presheva Jonë » se « Zvicra nëse e bën një gjë të tillë e bën, por nuk ka të drejtë që ish-ushtarin e UCK-së të dërgojë në Serbi edhe sikur të kishte bërë ndonjë krim, sepse ai është në rend të par  punëtor i Zvicrës dhe së dyti, me e rëndësishme, se i kërkuari nga Beogradi ëshë qytetar i  Kosovës. .. »Bernë, 2 dhjetor/AIK-Presheva JonëGjykata Federale Penale (TPF) ka hedhur poshtë kërkesën e ankuesit dhe la në fuqi vendimin e Zyrës Federale të Drejtësisë, për ekstradimin e ish-ushtarit të UCK-së në Serbi, njofton agjencia informmative « Presheva Jonë », duke u thirrur në burimet e Zyrës Federale të Drejtïsesë (OFJ) në Bernë.Pra, pas nëntë muajsh « lufte » mes drejtësisë dhe gjykatave zvicerane në trekëndshin Berne-Beograd-Prishtinë, më në fund vendesot qe ish-ushtari i UCK-së qytetari nga Kosova Sh.N. (me origjinë nga Presheva) i arrestuar në prillin e këtij viti, sipas një kërkese të ambasadës serbe në Bernë, ai do të ekstradohet në Serbi, ka njoftuar sot edhe agjencia fnormative zvicerane ATS.

Gjyqtarët refuzuan, kundërshtimin si veprës politike ” me arsyetimin se nuk kishte asnjë arsye serioze për të konsideruar se prokuroria nga autoritetet serbe që të jenë të motivuar nga përkasin ekstradimin e tij në një grup shoqëror sipas, racës, fesë apo kombësisë. “

Serbia, që e akuzon të dyshuarin për krime të luftës të kryera në vitin 1999 kundër popullsisë civile serbe dhe shqiptare kundër, më 8 mars në Bern kishte dërgrau një kërkesë zyrtare për ekstradim. Por, Zyra Federale të Drejtïsesë (OFJ) në Bernë, duke mos pasur juridiksion për të vendosur në aspektin ish-ushatrit të UCK-së, si një aspekt i “krimit politik”, arsti në fjalë është përcjellur Tribunalit Penal Federal (TPF) në Bellinzona të cilat, do të merrnin vendimin përfundimtar.

Burimet nga Berna i kanë deklaruar agjencisë informative « Presheva Jonë » ende nuk ështä esgjë definitieve dhe se i pandehuri ende mund të ankohet në Gjykatën Federale (TF). Kërkesa për ekstradim e identifikon të akuzuarin si qytetar i Serbisë, përkundër asaj se i kërkuari i Serbisë është qytetarë i Kosovë. Por, sipas OFJ, kombësis, megjithatë, nuk luan edhe aq ndonjë rol në procedurë. Do përukujtuar se Serbia sot ka edhe qindra emra të të rinjve tjere shqiptarë në listat e saj, që sipas shoqatave (ONG) dhe autoriteteteve kosovare dhe atyre lokale të Luginës së Preshevës ato janë të motivuara politikisht me pretekst të krijimit të frikës dhe panikës në masë dhe dëbimit të të rinjjve nga këto vise të banuarra me shumicë shqiptare. Sipas Bernës, një gjë është e sigurt se i akuzuar nuk psedon shtetësinë zvicerane. Nëse ai do ta kishte, ai padyshim do t’ë kishte shpëtuar ekstradimit, sepse Zvicra nuk i dorëzon shtetasit e tij në vend tjetër.

Lidhur me rastin në fjalë ministri i Drejtësisë së Republikës së Kosovës z.Hajredin Kuci i ka deklaruar agjencisë « Presheva Jonë » se « Zvicra nëse e bën një gjë të tillë e bën, por nuk ka të drejtë që ish-ushtarin e UCK-së të dërgojë në gojë të ujkut, në Serbi edhe sikur të kishte bërë ndonjë krim, sepse ai është në rend të parë punëtor i Zvicrës dhe së dyti, me e rëndësishme, se i kërkuari nga Beogradi ëshë qytetar i Kosovës. .. » Këtë e dinë mirë edhe autitetet e Bernës, thotë z.Kuci, duke shtuar se poqese është nevoja për etskradim ai duhet të ekstradohet në Kosovë, aty ku ka vepruar dhe qytetare i kujt është, sepse Serbia nuk ka kurrëfrë kompetencash t’i kërkoj qytetarët te huaj. Një kërkesë tillë për mosekstradim Qeveria e Kosovës e kishe bërë edhe në fillim, pak javë pas arrestimit të Sh.N.në Vevey të Zvicrës.


10 Komente

 1. drita, December 3, 2011:

  Qevetria jone duhet te beje te pamunduren qe t’i mbroje qyteytaret er vete.Po edhe Serbia le te mesohet nje here e pergjithmone se edhe shqiptaret e kane shtetin e tyre qe i mbron.Deri kur do te lejohen lojera te tilla me shqiptaret…

 2. Shqipja, December 3, 2011:

  Nese Shteti yne nuk i mbron qytetaret e vete TURP per ta,e vaj halli per neve qe mendojme se kemi shtet qe na mbron.Duhet shteti yne ti mbroj qytetaret e vete ne cdo menyre,se po te ishte e kunderta serbia do ta bente per qytetaret e vete.

 3. patriotja, December 3, 2011:

  mos e baft allahu medergu ne serbi drejtisa fitoft e te kqit allahu i denoft shpejt amin

 4. shabani, December 3, 2011:

  Qeveria jon3e ashte qeveria ma e korruptume ne bote.Me siguri shemsiu Ska ba oferte me pare se kish me reague dikush.Ni serbit mi hie therra ne kambe hallakatet krejt qeveria e per shqipetar,sidomos ata qe kan luftue per vatan ska kurgja.Ju po lypni ndihm nga nje qeveri ,e cila ja kish he3k flamen me pa kan ne kosove.Bllaca po kallxon.

 5. Bush, December 3, 2011:

  Zvicrra sduhet te jete nje shtet i Blocherit….

 6. Lumi, December 3, 2011:

  hashim trimi duhet mi dal ne ndihm ka harru qi edhe aj ka qen ne zvicerr edhe hashimin mun ta gjej e njejta dikur

 7. qerqizi, December 3, 2011:

  ketu dihet qfar shteti esht kosova kur nuk mundet mi mbrojt popullin e vet.Pra kosova shtet korrupsioni shtet katastrof mazamakeq per neve qka na ka gjet.

 8. gollaki, December 3, 2011:

  ju lutem te gjith shqiptaret an e maban evropes ka jem qe te drejtohemi me nje protest te madhe ne qytetin zvicerran te poshter qe don te naj dergon vllaun ton ne serbi e lus qeverin e lus bashkimin evropian qe te ndeshkoij shtetin zvicerran qe po ban prapaganta me shqiptaret e kosoves dote ndeshkohet keq shteti zvicerran nese e ban kit gjest te poshter ahhahu egber dote presin sene te kqija nga ne shqiptaret

 9. zogi, December 3, 2011:

  NESE ZVICRRA E BAN KET NE TE XHITH SHQIPTARET DUHET PA TJETER ME DAL NE PROTESTA I MADH E I VOGEL. NUK KA DREJT MENA KEQ TRAJTU NE SHQIPTARVE SI KAFSH ,NE PUNOJM KETU PAGUJM TATIME KETU E KETA LUJN ME NEVE SI DOJN VET KU E MARRIN KET TE DREJT KETA?MIR NA BAJN SE NE VEQ HESHTUM E KETA NUK NALEN KURR NE DUHET TE JEM TE ORGANIZUN DHE MI TREGU SHTETI ZVICRRAN BOLL KINI LU ME NEVE STOP MA.

 10. Shqiptarija, December 3, 2011:

  Ka shqiptar ne zvicerr boll bllokene edhe ju rruget barrikada para gjykates shtet skemi jo duhet na vehten me mbrojt hashimat po dojn ma pak konkurrenc per ata munden edhe se mbrojn kta me dur te veta i kan pushkatu mas lufte per karrika e hajni ma shum turp per ne po popull i quditshem jemi.sjemi njeri per tjetrin

Komentoni