dehhenenedPrishtinë, 8 nëntor  -Sot ne Prishtine mijera qytetare i dhanë lamtumirën e fundit aktivistit te VV Astrit Deharit, nje vdekje enigmatike ne burgun e Kosoves se lire qe ka shokuar dhe tronditur mbare opinonin shqiptare nga Preveza deri ne Preshevë. Sot hoxha me flamur kombëtar kuqezi qe protestoi kunder padrjetesive kombëtare si ne kohen e regjimit te Miloshevicit ashtu as pas tij, i kendoi tallkenin te riut Astrit Deharit qe nuk kishte mbushur ende 27 pranvera me fjalët: Allahu n’Xhehnet o biri i Xhemiles nga Rahovica e Preshevës dhe Avniut nga Sllupcani i Kumanovës!..
 
 Kosova, Kumanova,Presheva dhe mabre shiptaret i japin lamtumirën e fundit Astrit Deharit
dehhnssTrupi i pajetë i Astrit Deharit është varrosur në fshatin Zllatar afër Matiqanit. Dehari po prehet pranë varrit të vëllait të tij, Arbnor Deharit, i cili u vetëvra para dy viteve. Në ceremoninë e varrimit të aktivistit të ndjerë të Lëvizjes “Vetëvendosje” morën pjesë me mijëre qytetarë.Agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” qednpqiceremonine e avrrimit kamesuar se liderë dhe mbi 1 mijë shqiptarë nga Sllupcani, Kumamona e  Rahovica e  Presheva i dhanë lamtumirën e fundit aktivistit te VV Astrit Deharit.
Kreu i Prishtinës Shpend Ahmeti nën lot ka mbajtur një fjalë rasti në ceremoninë e varrimit të aktivistit të VV-së Astrit Deharit. Ahmeti ka thënë se janë të hidhëruar që e patëm por të gëzuar që e patën. Ai na mësoi si të punojmë, shumë pak prej jush e dini që astriti punoi pa u ankuar kurrë. Ndërsa, Albin Kurti vdekjen e tij e ka cilësuar si vrasje.
“Dështimi i procesit kundër gjashtë aktivistëve të akuzuar për terrorizëm, e solli në një panik të paparë regjimin në fuqi dhje kjo rezultoi me këso vdekjesh në burg. Ajo që u cilësua në fillim si vretëvrasje e përsosur, doli të jetë vrasje e papërsosur”, ka thënë Kurti. Kujtojmë që Astrit Dehari ndërroi jetë të shtunën në qendrën e Paraburgimit në Prizren. Rrethanat e vdekjes së tij do t’i bëjë të ditur raporti përfundimtar i autopsisë që iu bë dje trupit të Astrit Deharit në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.
Serbia liron nga burgjet shqiptaret, Kosova vret ne burgje shqiptaret ?!
Rasti i vdekjes enigmatike te Astrti Deharit qe deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në “Interaktiv”akuzon shtetin e Thacit dhe koalicinin e “rashkes” siq u shpreh ai, duket te jete i thuajse i ngjajshme sikur vrasja e shqiptareve ne ushtri apo burgjet serbe, qe dikur familjeve ja dergonin ne sandëk me pak fjale ne nje leter se “djali juaj ka bërë vetvrasje” … Mjerimpolitk qe te len pa frym dje Serbia,sot ne Kosoven e pasluftes shteti vrau dhe po vret bijtë më të mire të popullit..?!
Kurti ka kujtuar se njëherë thuhej se bëhet fjalë për vetëvrasje. “Mjekët kanë thënë se nuk kanë hasur kurrë një rast të tillë të vetëvrasje. Përveç kësaj, Astriti ka gërvishtje në qafë, në dorë, hemtoma, dhe bri të thyer dhe një plagë në kokë, në ballë. Janë gjetur disa gjësende me gjak. Është gjetur një fije e hollë litari me gjak, brisqe të rrojës të ndara nga makina…”, ka thënë Kurti

Me e dhimshme është vdekja e Astritit ne shtetin e lirë të Kosoves i cili babai dhe vet ai luftoi e punoi per ndertimin e shtetit të Kosovës,  se sa ndoshta vrasja ta zëmë e nje ushtarit te UCPMB-së nga Rahovica nga forcat apo UDB-a serbe i cili luftoi  dhe veproi për  shkaterrimin e  Serbisë e bashkimin me Kosovën. Edhe me e dhimbshme eshte kur sot Serbia jo qe i mbytë, por po i liron nga burgjet serbe njererëzit e pushtetit te Thacit, kurse sot shqiptaret mbahen dhe mbyten ne burgjet e Kosovës?!..shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Vdekja dhe sulmet e aktivistve te VV ne burgjet e shtetit te kriminalizuar te shtetit e Kosovës te prira nga bandant komuniste dhe Marikste-Leniniste ishte pritur apo edhe ishte paralajmëruar par ca muajsh me rastin e incidentit me  deputeten shqiptare  Donika kada -Bujupi po ashtu aktiviste e VV  ndaj te ciles po ashtu u tentua nga qarqe te erreta tja marrin jeten permes  një helmimi, të cilin helmim agjencia e lajmeve “Presheva jonë” e kishte paralajmeruar dhjete dite me parë, para se të ndodhte ?!
“Ishte shumë e rëndë dhe e dhimbshme për të gjithë ne aktivistët dhe për familjen se pas dy vitesh që e humbën Arbonrit e humbën edhe djalin tjetër, Astrit. Ne nuk kemi aktivistë tjetër si Astriti. Ai ishte i kompletuar”, ka thënë  deputeti Kurti
“Jemi të gjithë në një gjendje shoku. Jemi bashkë familjen. Ka solidaritet të madh të të gjithë shqiptarëve kudo janë, por edhe të ndërkombëtarëve sepse ka ndodhur diçka që nuk ndodh as në regjimet më totalitare kur një i ri vdes në qelinë e tij”, ka thënë më tej Kurti.
Hetim nderkombëtar per vdekjen e Astrit Deharit  ne bergun e Prizrenit
 “Informatat e fundit që i kemi janë se ai ka përjetuar një vrasje të dhunshme në qelinë e tij, e nuk bëhet fjalë për vetëvrasje. Pas obduksionit, mjekët shkencëtarë, të cilët gjatë tërë kohës e kanë vëzhguar, kanë dhënë konkluzion të përbashkët se shkaktar i vdekjes nuk ka qenë kurrfarë medikamenti, i cili do të mund të thoshte se gjendja e tij psiko-fizike ishte jonormale. Vdekja erdhi nga ngufatja me një mjet të fortë, dhe ky mjet i fortë ishte një shishe e plastikës që është gjetur në fytin e Astritit. Ishte aso shishe e foshnjave, e fortë”, ka thënë Kurti.
Ndryshe edhe mediat botërore, sikur edhe gazeta prestigjioze amerikane New Yrok Times raportoi per vdkejen engigmatike dhe tragjike te aktivitti të VV Astrit Deharit. “Vdekja e aktivistit tonë Astrit Dehari është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e shtetit, sepse Astrit vdiq ndërsa mbahet në burg dhe për shkak se Astriti dhe të tjerët po akuzoheshin me akuza të pista dhe të papërcaktuara,” ka cituar gazeta arikane NYT kreun e Vetëvendosje, Visar Ymer.
Ket shkrim parainmemoriam, per nipin e Kosoves Lindore ndaj te cilit u bë atentat nga bandat kriminale ne krye  te shtetit të Kosoves, po e permbyllim me vargjet e babait te Astritit, Avni Deharit:

PSE TË VRANË O ASTRIT DEHARI!?

U hap lajmi si rrufe
Lajm ugur po për atdhe,
E torturuen pastaj e vranë
Astrit Deharin djal bujar.dehhas

SHPËRNDAJE