Bazel, 10 mars -Viktimat e vrasjes së mbrëmshme që ndodhi në kafen “Caffe 25”, në Bazel të Zvicrës janë qytetare nga Kosova, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju refertuar burimeve të policise kantonale te Bazelit.

Viktimat nga vrasja e mbrëmshme në Bazel të Zvicrës, hanë dy shqiptar, 27 dhe 39 vjeçar me shtetësi shqiptare, ndërsa edhe i plagosuri është 24 vjeçar, ndërsa agresoret janë 30 deri në 40 vjet nga Evropa lindore. M.B., që sipas 20minuten, është njëri nga shqiptarët e vrarë.

Ndërsa sipas dëshmitarëve, mësohet se arsyeja e vrasjes ka qenë për drogë ose hakmarrje por nuk dihet ende saktë, shkruajnë mediat zvicerane.

Vendi ku ndodhi vrasja brutale në Zvicër, i frekuentuar nga shqiptarët me pronar te nje patroni nga Maqednia.

Kafeneja nuk kihste reputacion te keq. Autoritetet tregojnë se të shtënat nuk ka lidhje me terrorizmin. Skenari duket si një zgjidhjen e llogarive, si asnjë klient tjetër të themelimit ka qenë në shënjestër nga sulmuesit

Vendi ku ndodhi vrasja brutale në Zvicër, “Cafe 56” është një vend i frekuentuar dhe i popullarizuar nga shqiptarët, shkruan Blick.ch

“Kjo kafe është e popullarizuar në mesin e shqiptarëve. Në Cafe 56, e cila është shumë afër stacionit hekurudhor gjerman në Basel Quartier Kleinbasel, është një vend takimi për shqiptarët. Një vit më parë ajo u rinovua, pronari është një maqedonas 43-vjeçar”, shkruan Blick.

 

SHPËRNDAJE