kosmsminNjohja nga UEFA dhe FIFA kanë çuar Federatën e Futbollit të Kosovës ditët e fundit në qendër të vëmendjes jo vetem ne ballkan, por edhe ne qendratj tejra boterore. Tani besohet të jetë në gjendje për të parë përfaqësitë e shtetit te Kosovës-

 

koznnikknnNjë nga ata eshte edhe  ish-perfaqesuesi i kombëtares kroate (Hajduk) dhe francze (Cannes)   Ardian Kozniku. i cili deshiron nje ulëse në  Kosovë, njofton agjencia  e lajemeve “Presheva Jonë” duke ju rferuar shkrimeve te shytpit
kroat.

konzikkuuj“Është budallallëk që unë jam duke ofruar, por unë shkova me një shumë si një lojtar, unë jam edukuar dhe unë jam i gatshëm për të udhëhequr Kosovën. Unë dua të kthehen në Kosovë pergjithmone, unë do të doja të jetë si në Kroaci në këtë drejtim dhe se trajneri kombëtar mund te jete një ish-lojtar, sikur qe  ishin këtu Biliç, Stimac, Kovac..”  tha Kozniku tha për mediat kroate.

Supozimi se Kosova dhe Kroacia do të mund të jenë në të njëjtin grup kualifikues për Kupën e Botës sidomos ngacmuar Kozniku.

– Kjo do të ishte fenomanale. Në qoftë se unë jam një tifoz, unë do të ulem në podium dhe do te brohortija “fitore më të mirëve” Por në qoftë se unë jam në një pozicion tjetër, atëherë unë të kërkuar për të fituar.

Kozniku origjinën në Prishtinë, ku ai ka luajtur nga viti 1988 deri në vitin 1990, por ajo pastaj u gjend në Kroaci, ku ai ka luajtur për Hajduk, Dinamo etj.. si dhe në Francë ai ka luajtur për Cannes, Le Havre dhe Bastia. Për ekipin kombëtar të Kroacisë ka regjistruar shtatë paraqitje në periudhën nga viti 1994 deri 1998. Si një trajner ai ka punuar në ekipin  e Shekndija ne  Maqedoni.

koznikuu

SHPËRNDAJE