FIFA CongressCyrih, 14 maj  -Dje ne Mexico City hajt Kongresimte 66 te FIFA-s 141 vota pro, Kosova u prana ne FIFA, si anëtarja më e re, e 120-ta  e FIFA-së, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” nga selia e FIFA-s.

 

 

Kreu i FIFA-s dhe UEFA-s urojn e gazetaret shqiptar për pranimin e Kosovës.  Xhevdet Mazreku dhe Nefail Maliq urojne Kosovën dhe shqiptaret  !  

fifaa31xhnKeshtu edhe ndodhi, sikur Infantino edhe sekretari i përgjithshëm i UEFA-s Theodore Theodoridis me rastin e pranimit të Kosovës si anetare e re e 55-ta ne UEFA dhe mne FIFA si anetare e 120-të, ka uruar Kosoven dhe gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Joinë” Nefail Maliqi ne selin  këtyre dy organizatave botërore te fundbollit,  duke ju uruar me fjalet “Urime, urime juve z.Maliqu, urime Kosovës! Me ne fund fitaat ate qe u muduat dhe e merituat. Ju realizua deshira  juaj! Urime jve dhe Kosoves, suksese !”

 

Pas pranimit te djeshem te Kosoves ne FIFA urimet nuk kane te ndfalur jo vetëm ne drejeitm te Prishtine spor dhe ne Cyrih dhe Gjenvë, rrespektivisht perfaeseusve të mediave shqiptare ne Zciver qe  kish trajtuar me krretesi zhvillime te fundit ne UEFA dhe FIFA sidomso ato evenment qe ishin te benin me Kosovën dhe shqiptaret. Keshtu, Blatter, Infantoni per anetaresimin e  Kosoves urojne gazetaret shqiptare ne Gjenevë dhe Cyrih, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ne selinë  FIFA-s.

 

Blatter për “Presheva Jonë” kishte thënë: Kosova me mua apo  mua do jete se shpejti anëtare e  FIFA-s

???????????????????????????????

Madje edhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino e kishte bere me dije se javën e ardhshme Kosova është në agjendë të FIFA-s. “Në rast pranimit me të drejta të plota të Kosovës gjatë ditës së sotme, atëherë do të pranohet automatikisht në FIFA”, tha presidenti i FIFA-s, Infantino.

Edhe njeriu numri një i FIFA’s, Gianni Infantino, sikur edhe sejretari i përgjithshem i UEFA-s Theodore Theodoridis në biseden  e  fundit për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” e kishin paralajmëruar gazetarin e kesaj agjencia ne selinë e UEFA-s deh FIFA-s duke i thëne se ne Budapest dhe Mekisoko do te kete supriza te mira, ne favor te Kosovës. !

 

Ish-presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, ndihet i lumtur që Kosova u pranua në FIFA. Ai thotë se kjo ishte një çështje të cilën e kishte nisur ta realizonte vetë zvicerani. Ne intervisten e fundit me ish-presideti i FIFA-s Sepp Blater i kishte deklaruar gazetarit të “Presheva Jonë” se: Kosova me mua apo  pa mua do jete se shpejti anëtare e  FIFA-s.

 

“Pas dorëheqje nga posti i kreut të FIFA-s, nuk do të zbehë përpjekjet e futbollit të Kosovës për t’u bërë pjesë e barabartë e kësaj federate, si dhe Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA)..” kishte raportuar “Presheva Jonë”

Siç dihet Nefail Maliqi është i vetmi gazetar shqiptar që këto vitet e fundit përcjell konferencat dhe aktivitet e dy shtëpive ndërkombëtare UEFA (Nyon) dhe FIFA (Zurich). Maliqi njihet jo vetëm për raportime të shpejta dhe objektive , por edhe për intervista ekskluzive për “Presheva jonë” dhe “Bota sot” me krerët e UEF dhe FIFA (Platini, Blater, Infantinosi, Theodoridis) dhe yjet e futbollit botëror si: Zidanin, Pele, Romenige et…

Per fund, se a do te pranohej apo jo me 3 maj Kosova anëtare e UEFA-s apo me 14 maj ne FIFA iskur Infantono ashut edhe Theodoridis kishin thënë se nuk mund t ju konfirmoj asgjë, e tera varet nga votimet. Megjithëse, sipas tyre, pranimi i Kosovës në UEFA  është n ‘dorë të Fadil Vokrrit dhe stafit te tij ne FFK.  Pra,  varet se si ata kanë lobuar..”fififnefm

.

 

SHPËRNDAJE