Ka deklruar në intervistën për « Presheva Jonë » boksieri ynë nga Juniku Robin Krasniqi (186 cm) i cili më 21 tetor 2011 zhvillon duelin e parë për klubin e madhë gjerman SES i cili shpreson se do ta fiton luftën kundër francezit Abdelkahim Derghal. Robin (Haxhi) Krasniqi bokson me 21 Tetor 2011 per titullin WBO të Europës në kategorinë gjysmë të rëndë Ky do të jetë dueli numer kater per klubin e madhë SES BOXING.

 Munich, 15 tetor/ AIK-Presheva Jonë

 

Robin (Haxhi) Krasniqi është i lindur në Junik të Kosovës. Ai fillon të mirret me sportet luftarake në moshën 15 vjeçare. I paisur me shumë talent dhe me vullnet jashtëzakonisht të madhë Krasniqi shenon sukseset e para në karate, u bë disa here kampion i Kosovës në këtë sport. Në moshën 17 vjeçare Krasniqi i bashkohet familjës së tij në München të Gjermanisë. Aty vendosi të vazhdoj me boks, pa humbur shumë kohë e vizitoj klubin Boxfabrik në München, duke u stërvitur me profesionistet trajnieret e klubit e hetuan talentin e tij dhe i dhanë mundësinë që të boksoj menjëherë si profesionist. Në tetor të vitit 2005 e zhvilloj luftën e parë profesioniste në kategorinë gjysmë të rëndë në boks, të cilën e humbi, por ai nuk e humbi vullnetin për këtë sport. Krasniqi vazhdon stërvitjet në “Boxfabrik” dhe triumfon qysh në duelin e dytë. Me 07.07.2007 Krasniqi luftoj kundër amerikanit Berry Butler i cili ne atë kohë kishte njer rekord prej 45 luftrave dhe nje moshë shumë më të pjekur se kosovari, Krasniqi e fitoj duelin ndaj tij me poena para 20.000 shikuesve në Cologne Arena të Gjermanise ku i kryqëzonte dorëzat edhe kampioni i peshave të rënda Wladimir Klitschko me amerikanin Lamon Brewster. Robin (Haxhi) Krasniqi bokson me 21 Tetor 2011 per titullin WBO të Europës në kategorinë gjysmë të rëndë Ky do të jetë dueli numer kater per klubin e madhë SES BOXING.

Presheva Jonë : z.Krasniqi, mud të na thoni dic rreth jush, kush është  Robin Krasniqi jashta ringut, dmth pa dorza ?

ROBIN KRASNIQI: Unë jam 24 vjeçar i lindur dhe i rritur në Junik të Kosovës, në fund të vitit 2004 kam dal në Gjermani, jetoj në qytetin Mynih, këtu kam mbaruar një zanatë si shitës dhe kam filluar karrieren profesioniste të boksit, tani i kushtoj krejt kohen time vetëm boksit, sepse kam caqe të mëdha, dua të bëhem kampion bote në kategorinë gjysmë të rëndë.

Presheva Jonë : Kur jemi për sukseset e shiptareve ne perendim, konkretisht në Gjermani cfare eshte imazhi i Kosovës, shqptarëve ?

ROBIN KRASNIQI:  Këtu në Mynih imazhi i shqiptarëve është shumë i mirë, të gjithë ata që i njoh unë janë njerëz të punës dhe të janë të suksesshëm në fusha të ndryshme të ekonomisë, shkencës apo sportit. Krahas meje në Mynih ka edhe disa sportist të tjerë shqiptarë të dalluar, siç janë Besim Kabashi, vëllezërit Keta e shumë të tjerë.

Presheva Jonë : Z. Krasniqi për karrieren  ejuaj mësuam  nag tlevizionet dhe mediat gjermane, sidomos duke shtypur emrin e juaj ne google, kuptuam nga shumë raporte ne gjuhën gjermane se ju edhe pse i ri kishit nje karriere të pasur boksi..Mund të na thoni me konkretisht rreth sukseseve dhe fitoreve të juaja ?

ROBIN KRASNIQI: Unë i kamë 37 duele profesioniste, 35 fitore dhe vetëm 2 humbje të cilat i kam marë me poena në fillim të karrierës pasi që nuk e njifsha boksin mirë, madje nuk kam zhvilluar asnjë duel amator. Por e kam ndihur veten gjithnjë mirë si profesionist dhe jamë e adhuroj shumë këtë sport. Në vitin e kaluar kamë fituar titullin internacional gjerman, kurse tani me 21 Tetor do të fitoj titullin Europian, sepse jamë i pregatitur shumë mirë për këtë sfidë me 12 raunde.

Presheva Jonë : Cfarë mendoni sot për Boxin në Kosovë, për boskin shqiptarë…

HAXHI KRASNIQI:  Në Kosovë dhe Shqipëri boksi profesionist ka filluar të zhvillohet tani në 2 apo 3 vitet e fundit, por me hapa shumë të ngadalshëm, andaj jemi ne të detyruar të konkurojmë vetëm për klube te huaja në Europë. 

Presheva Jonë :  Z. Krasniqi me 21 tetor do të luftoni për titullin WBO të Europës kundër një francezi  po ashut i fuqishëm. E njihni “armikun” e juaj, jeni opmist se ne fund gjyqtari do t ju ngist njeren dore larte ?

ROBIN KRASNIQI: Kundershtarin e njoh vetem permes videos, mirepo nuk do perqendrohem ne ate, por ne forcat e mija, jam i pregatitur shume mire dhe do e mposhti bindshem, jam gati te luftoj 12 raunde.

———————————————————–

 

Robin Krasniqi: WBO-EM am 21. Oktober in Frankfurt/Oder

 

Halbschwergewichts-Hoffnung Robin Krasniqi (35-2, 11 K.o.’s) bekommt im Rahmen der getgoods.de-Fightnight am 21. Oktober in Frankfurt/Oder seine erste Titelchance: der 23-jährige Münchner trifft in der Brandenburg-Halle auf den Franzosen Abdelhakim Derghal (14-11-1, 8 K.o.’s), auf dem Spiel steht die vakante WBO-Europameisterschaft.

“Die Zeit für Robin Krasniqi ist reif, dass er auf die internationale B
ühne tritt”, sagte SES-Manager Ulf Steinforth über seinen Schützling, der im 38. Profikampf erstmals nach einem bedeutenden Titel greift. “Endlich kann ich aus dem Schatten ins Rampenlicht treten. Das ist meine Chance für den Marsch an die Weltspitze”, sagte der von Dirk Dzemski trainierte Halbschwergewichtler.

Die Hauptkämpfe in Frankfurt werden übrigens von den beiden SES-Weltmeisterinnen Susi Kentikian (gegen Teeraporn Pannimit) und Christina Hammer (gegen Vashon Living) bestritten. SPORT1 überträgt am 21. Oktober ab 20 Uhr live, der Ticketvorverkauf für die Veranstaltung in der Brandenburg-Halle ist bereits gestartet.

SHPËRNDAJE