Real – Barcelona 0:2 (0:0)

Stadiumi Santiago Bernabeu, Madrid.

Shikues: 80.000.

Gjyqtarë: Wolfgang Stark.

Shënues: Messi (77’ e 87’).

Kartonat e verdhë: Arbeloa, Ramos, Adebayor – Alves, Mascherano.

Kartoni i kuq: Pepe (Real Madrid).

Real: Casillas, Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo, Diarra, Pepe, Alonso, Özil (Adebayor 46’), Di Maria dhe Ronaldo.

Barcelona: Valdes, Dani Alves, Mascherano, Piqué, Puyol, Busquets, Xavi, Keita, Villa (Roberto 90’) , Messi dhe Pedro (Afellay 71’).

 

 

Reali nga minuta e 61-të mbeti pa një futbollist në fushë. Pepe ka ndërhyrë shumë ashpër ndaj Dani Alvesit, ndërsa gjyqtari nuk e ka falur për këtë start dhe e ka ndëshkuar direkt me karton të kuq. Pas kësaj me karton të kuq ndëshkohet edhe trajneri Jose Mourinho pas një reagimit dhe kjo në masë ka tronditur Madridin.

Barcelona shënoi fitore me rezultat 2:0 në Santiago Bernabeu në ballafaqim me Real Madridin, në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Champions League në futboll. Reali me gjithë dëshirën që të mposhtë Barcelonën, ishte mision i pamundur dhe ka komplikuar së tepërmi punët për ndeshjen e kthimit. Trajneri katalunas, Pep Guardiola, sigurisht se është i lumtur, për faktin se ka nxjerrë një rezultat pozitiv që e bënë më të qetë për ndeshjen e radhës, ndërsa Jose Mourinho pos dëshpërimit që pati në minutën e 61-të kur ndëshkohet me karton të kuq, pësoi edhe një goditje të rëndë me këtë humbje. Fundja kanë mbetur edhe 90 minuta lojë dhe gjithçka është e hapur e mundshme. Në fakt, Real Madridi plotë 29 minuta luajti pa një futbollist, pasi që në minutën e 61-të është ndëshkuar me karton të kuq Pepe, pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Alvesit. Barcelona për mrekulli ka shfrytëzuar këtë epërsi numerike në fushë mbase edhe i frytshëm ka qenë aktivizimi i Afellayt në minutën e 71-të në vend të Pedros. Katalunasit u kthyen me rezultat pozitiv që ua lehtëson shumë punën për ballafaqimin e kthimit që zhvillohet pas një jave në Camp Nou. Pjesa e parë ka qenë me rivalitet dhe me posedim të topit më shumë nga ana e Barcelonës. Në fakt, nuk munguan edhe simulimet sidomos nga futbollistët katalunas. Edhe tensionet ishin evidente në disa raste sidomos me përfundimin e pjesës së parë, duke shkuar futbollistët në teshatore gati sa qëruan hesapet ndërmjet vete. Në këtë rrëmujë që ndodhi ka pësuar portieri zëvendësues i Barcelonës, Pinto, i cili është ndëshkuar me karton të kuq. Në minutën e 25-të, Barcelona ka mundur lehtë të shënoi golin e epërsisë, sikurse Xavi të ishte më i shkathët nga rreth 12-13 metra, por gjuajtjen e tij më vetëmohim e ka mbrojtur portieri më i mirë në botë, Casillas. Në minutën e fundit të pjesës së parë, Cristiano Ronaldo papritur nga rreth 35 metra ka dërguar gjuajtje të fuqishme, sa gati mposhti Barcelonën, por portieri Valdes mezi ka ndalur topin. Në pjesën e dytë pikërisht në minutën e 50-të, Ronaldo ka kërcënuar seriozisht portën e skuadrës mysafire, por gjuajtja e tij është bllokuar nga një mbrojtës. Reali nga minuta e 61-të mbeti pa një futbollist në fushë. Pepe ka ndërhyrë shumë ashpër ndaj Dani Alvesit, ndërsa gjyqtari nuk e ka falur për këtë start dhe e ka ndëshkuar direkt me karton të kuq. Pas kësaj me karton të kuq ndëshkohet edhe trajneri Jose Mourinho pas një reagimit dhe kjo në masë ka tronditur Madridin. Ronaldo në minutën e 65-të ka gjuajtur me kokë, por larg mbi portë. Në minutën e 67-të, Xavi me dinakëri e ka gjetur David Villën në 16-sh, i cili gjuajti bukur, mezi ka mbrojtur portieri Casillas, topi deri te Pedro, por gjuajtja e tij shkoi jashtë portës për fat të mbretërve. Në minutën e 77-të, Afellay në kontaktin e parë me topin, për bukuri ka depërtuar në 16-shin e Realit, duke harkuar deri te mjeshtëri i golave Messi që nuk ishte mbuluar si duhet nga Marcelo dhe 0:1. Messi se Messi në minutën e 87-të ka bërë një sllallom në mbrojtjen e mbretërve dhe me gjuajtje mjeshtërore ka mposhtur edhe Casillasin dhe 0:2. Messi poshtëroi Real Madridin dhe me një këmbë e dërgon në finale skuadrën e tij.

 

SHPËRNDAJE