TrezaaaNga i derguar yne special ne Rome. Gazetari i agjencise së lajmeve “Presheva jonë” para selise se Vaticanit. Dje dhe sot e gjithë bota sytë kah një shqiptare!

 

Një shqiptare shpallet Shën Tereza ne Vatikn para 100.000 katolikeve dhe muslimanëve 

Mediat botrore sot folen eshkruajten se Papa Fracnesku shpalli Gonxhe Bojxahiun Shenb Tereza para 100.000 kaotliokeve dhe muslimaneve ne Vatikan (Pope Francis proclaims Mother Teresa a saint in front of 100,000 Catholics and Mulsimans in the Vatican”)

 

Vatikan 4 shtator  -Rreth 100 mijë persona katlik e musllimane ishin mbledhur sot në Sheshin e Shën Pjetrit, sipas të dhënave nga Vatikani (“Mother Teresa has been proclaimed a saint by Pope Francis in front of 100,000 Catholics this morning”) moren pjese ne shpallejn e Shqiptares Gonxhe Bojaxhiut Shen Tereza.  Ne mesin e tyre mbi 1000 pjesdemarres ishin shqiptare me 100 flamuj dhe 50 gazetare shqiptare nga gadishuli Ilirik, si dhe shume besimtarë tjere për të marrë pjesë në ceremoninë e shenjtërimit të kësaj gruaje me origjinë shqiptare e cila me veprën e saj bëri që e gjithë bota të fliste për të.

 

Nënë Tereza u cilesua  zyrtarisht si “e shenjtë” ditën e dielë, më 4 shtator 2016. Me rastin e shenjtërimit të Nënës Terezës në Vatikan, Kisha Katolike ne Shqiperi dhe ajo ne Kosovës do të organizojë shtegtimin për në Vatikan  do të ekzekutohet edhe himni i Nënës Tereza nga artistë e sportiste të njohur shqiptar si: Lorki Cana , Rita ora, Inva Mula, Ermonela Jaho, Shkëlzen Doli, Saimir Pirgu, Ramë Lahaj, Gëzim Myshketa etj.

 

Bujar Nishani ne Rome: Nënë Tereza është një gjeniale universale sa shqiptare dhe botërore

tetruassNga Tirana prezentoi presidenit  i Republikës, Bujar Nishani i shoqëruar nga bashëshortja e tij, Odeta Nishani dhe kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga  Linda Rama u gjenden ne  Vatikan për të marrë pjesë në ceremoninë e shenjtërimit të Ginxhe Bojaxhiut ne  Shën Tereza.

Po ashtu ne Vatikan u gjend edhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta së bashku me kreun e opozitës, Lulzim Bashën.

Presidenti Bujar Nishani ka thëne ne Vatikan se Nënë Tereza ishte dhe mbetet një gjeniale universale sa shqiptare dhe botërore, kreu i shtetit pohon se “kjo shenjtore është dhurata më e vyer që Shqipëria i fali njerëzimit”.

Ceremonia e cila nisi në në orën 10.30, përbën dhe një nga ngjarjet më të rëndësishme për Kishën katolike në këtë vit të Jubileut të Mëshirës. Rreth orës 10.40 minuta, Papa Françesku lexoi formulën e shenjtërimit, duke e shpallur shipotaren e apore si Shën Tereza, njfotn agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

albananccGjatë leximit të omelisë më pas, Papa u ndal në ato vlera që kanë dalluar Nënë Terezën. “Në të gjithë ekzistencën e saj ka qenë bujare e mbartëse të mëshirës hyjnore. Ajo u angazhua në mbrojtje të jetës, u përkul ndaj personave të braktisur, të lënë në prag të vdekjes nëpër rrugë, duke u njohur atyre dinjitetin që Zoti u kishte dhënë”, u shpreh Papa ndërsa vuri në dukje forcën dhe ndikimin që Nënë Tereza arriti të ketë edhe përballë njërezve të fuqishëm të kohës. “ Ajo bëri që zëri i saj të dëgjohej nga të fuqishmit e tokës, që të njihnin fajet e tyre, përballë krimeve, përballë krimeve të varfërisë së krijuar prej vetë atyre”, nënvizoi Papa Françesku.teressdd

SHPËRNDAJE