KELMENDI: Vrasësi i Jusuf Gërvallës është Riza Salihu nga Mushitishti I Suharekës !

Ibrahim Kelmendi, njëri nga themeluesit e Lëvizjes Popullore të Republikës së Kosovës (LPRK), më vonë e njohur si LPK dhe ish-udhëheqës i Fondit “Vendlindja thërret” në Gjermani, si mysafir në Zona B, të Klan Kosova, ka deklaruar se e njeh me emër e mbiemër vrasësin e Jusuf e Bardhodh Gërvallës dhe Kadri Zekës, më 17 janarit të vitit 1982 në Gjermani. Ai, sipas tij, është Riza Salihu nga fshati Mushitisht, i komunës së Suharekës.

Por pjesëmarrës në këtë atentat sipas, Kelmendit, ka qenë edhe një tjetër të cilit nuk i përmend emrin për arsye, si thotë ai, se kjo do të pengonte gjatë procesit të hetuesisë.

“Unë e di edhe pjesëmarrësin e dytë, rastin e kam paraqit edhe te organet e drejtësisë kosovare pas çlirimit, te ish ministri i drejtësisë të Kosovës, Jonuz Salihi dhe te prokurori Tahir Rreci dhe u kam thënë që të analizojnë mostrat e cigareve të pjesëmarrësit të dytë në vrasjen e Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, të cilat i ka hetuesia gjermane.

Kelmendi thotë se këtë dëshmi e ka dhënë edhe në prokurorinë gjermane. Madje sipas tij bashkë me Saliun ka qenë edhe një shqiptar tjetër, emrin e të cilit e ka deponuar në hetuesinë e shtetit në fjalë, por që nuk e thotë publikisht.

Kelmendi në librin “Lindja e përgjakur të autorit Bedri Islami, thotë: “Ndoshta është vendi të informoj se hetimet kundër Rizës gjermanët i riaktivizuan në vitin 1992, pasi shteti gjerman nuk kishte më interesa për të përkrahur Jugosllavinë, e cila kishte filluar të shpërbëhej. Unë mora pjesë në atë proces gjyqësor si dëshmitar kundër Riza Salihut. Gjykata e liroi Rizën nga akuza për vrasje në mungesë të provave, pasi vuajti ndoshta një vit e gjysmë burg”.

“Unë kam prova të mjaftueshëm për të besuar se ai ishte vetëm një argat i UDB-së. Gjithsesi, e kam akuzuar për ekzekutor, të komanduar nga UDB-ja dhe vazhdoj ta akuzoj, përderisa ai nuk e provon të kundërtën”.

Si një nga themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ibrahim Kelmendi, thotë se gjatë vitit 1993 kishin marrë qëndrim që të formonin një krahë të luftës, meqë sipas tij, lëvizja politike nuk sillte rezultatet e pritura. Kelmendi thotë se ky krahë ushtarak emrin, Ushtria Çlirimtare e Kosovës e morri në vitin 1994.

Sipas Kelmendit, pas formimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës në vitet 90, LPK-së, për veç UDB-ës jugosllave, iu shtua edhe një armik, iu hapë edhe një front, sepse në LDK, sipas tij, kanë hy struktura të UDB-ës. “Sipas meja LDK u themelua me qëllim që ta fashitë rezistencën aktive të Lëvizjes sonë”, Kelmendi shton se këtë LDK e bëri me organizim të demonstratave të ndryshme paqësore, sikurse ishin edhe grevat e minatorëve.

Kelmendi tha se ishte edhe kundër kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berish, sepse sipas tij, ai gjatë një takimi me kancelarin gjerman, në vitin 1996, ka kërkuar zgjedhjen e çështjes së Kosovës brenda kufijve të Jugosllavisë, për çka së bashku me disa themelues të UCK-së, Kelmendi kishte hyrë në grevë urie, me që rast kanë kërkua dorëheqjen e Sali Berishës dhe kryetarit të LDK-së Ibrahim Rugovës, sepse sipas Kelmendit, Rugova, nënshtroi dhe skllavëroi shpirtërisht shqiptarët në Kosovë.

Ibrahim Kelmendi, ish-udhëheqës i Fondit “Vendlindja thërret” në Gjermani mohoi që ky fond të ketë keqpërdorur mjetet e mbledhura për të ndihmuar luftën në Kosovë. Ai thotë se këto mjete nuk kishin prejardhje të dyshimta dhe për këtë ka kërkuar edhe ndihmën e zyrtarëve Gjerman.


6 Komente

 1. David, March 6, 2012:

  O more ta qift bota nonen ty ti ke met me shajt berishen e rugoven more mutat e karit sa jan kan serbt ne kosov skeni guxu me fol more ju qift bota nonen tash mas lufte po shitni koqe se para lufte karin ju keni puth serbve???

 2. lati, March 6, 2012:

  e lumt na qe kem pas ksi patriota si ti prej gjemajis ki dit krejt punt . as kamiahit nuk po ja kalojshe bre burr

 3. The killer, March 6, 2012:

  Ndoshta ky mir e ka kur thotë që e din kush i ka vrarë te apostrofuarit,, mirpo keto fjale fyese kundrejt Zotit S.berisha edhe Nje- ish-udheheqesi-presidenti nuk bën te përdoren.. sa i perket Fondit te luftes,, ai eshte keqpërdorur pa mase. me nje fjalë nuk kan ardhur as 2/3 e shumës se pergjithshme te mbledhur.

 4. nazi, March 6, 2012:

  LPK D.m.th lepurosh
  Trimat kan nejt ne kosov e nuk kan ik ne perendim edhe me qu selame.
  Po shqiptaret jan trima masi ti ikin rrezikut edhe ta pshtojn bothen
  kesi njerz nuk i duhen kosoves se jemi rras me lepra edhe hajna.

 5. medvegjalia, March 6, 2012:

  volla boll pis kake ,mos psake qen edhe ti me ta,sa i perket fondit vendlindja therret ja kini kajt nanen tu vjedh ,asnja uqk,s si ka shkue

 6. Kushtrimi, March 6, 2012:

  SI PAS DEKLARATAVE TË FAMILJARËVE TË JUSUF GERVALLËS IBRAHIM KELMENDI ËSHTË VET I DYSHUARI I PARË PËR PJESËMARRJE NË SKENARIN E ATENTATIT TË STUTTGARTIT!

  Parapërgatitja e skenarit te atentatit te Stuttgartit

  IBRAHIM KELMENDI DYSHOHET SE ME PARE QELLIMISHT KA INSKENUA NJE KONFLIKT VERBAL MES RIZA SALIHUT DHE VLLEZERVE GEERVALLA (KU KAN QEN PREZENT EDHE GEGA E SARAMATI) QE AI NDRRIM LLAFESH TE PERDORET NGA UDB-ea QE TE VRITEN VLLEZERIT GERVALLA DHE QE KJO TE PREZENTOHET SI “QERIM HESAPESH MES SHQIPTARVE”! VIKTIMAT E KETIJ SKENARI JANE VLLEZERIT GERVALLA E KADRI ZEKA DHE VET RIZAH SALIHU, TE CILIT DUHEJ TI MBETEJ FAJSIA PER KRIMIN SI PAS SKENARIT TE UDB-es!

  SI PAS KETIJ SKENARI UDB-a KA PAS NE PLAN TA REALIZON MENJEHR EDHE VRASJEN E RIZAH SALIHUT “SI HAJKMARRJE TE SHQIPTARVE NDAJ TI” DHE RASTI TE MBYLLET SI “QERIM HESAPESH MES SHQIPTARVE”! RIZAH SALIHUN E KA SHPETUA NGA VDEKJA E SIGURT BURGOSJA E TI NGA POLICIA GJERMANE KU AI ESHTE PARAQITUR VULLNETARISHT PASI KA NDEGJUA INFORMACIONIN PERMES TV SE ESHTE PERMENDUR EMRI I TI SI I DYSHIMT ME KETE RAST! NE ATO MOMENTE RIZAH SALIHU AS KUN NUK KISHTE ME QENË ME I SIGURT E NE BURGUN HETUES KU KA QEN NE GJERMANI. ATE DO TA VRISTEM UDB BRENDA PAK DITËVE QE TI FSHE GJURMET E VETA. PRA, ISHTE FATI I RIZAH SALIHUT QE U BURGOS NE ATO MOMENTE PAS ATENTATIT.

  FATI I RIZAH SALIHUT QE TE SHPETOI NGA KJO AKUZE E MONTUART ESHTE SE JUSUF GERVALLA PARA SE TE VDISTE KA TREGUA SE ATA I KA VRA UDB-a. KJO DO TE THOT SE JUSUF GERVALLA I KA NJOHUR ATENTATORET SE JAN NGA UDB-a. JUSUF GERVALLA PARA SE TE VDISTE KA MUNDUR TE THOSHTE SE E I KA VRA RIZAH SALIHU etj. SEPSE AI ESHTE NJOHUR ME RIZAH SALIHUN, POR JUSUF GERVALLA NE MINUTATE FUNDIT TE JETES KA DEKLARUA SE ATA I VRAU UDB-a, E JO RIZAH SALIHU.

  FATI TJETER I RIZAH SALIHUT QE TE SHPETOI NGA KJO AKUZE E MONTUART ESHTE EDHE FAKTI SE RIZAH SALIHU KA QEN NE SHTEPI ME MOTREN E VET NE ATE KOHE KUR KA NDODH KRIMI! KETO DY FAKTE KONKRETE E KAN LIRUAR RIZAH SALIHUT NGA NGARKESA ME KETE KRIM!

  POR KY DESHTIM I KETIJ SKENARI E KA NGARKUA PASTAJ VET IBRAHIM KELMNDIN SI PJES TE KETIJ SKENARI, SI NJERI QE ESHTE I DYSHIMT SE E KA SJELL UDB-EN TE DERA E JUSUF GERVALLES DHE SE E KA PREGATIT SKENARIN QE UDB-a TE MBROHET SE NUK KA GISH NE KETE KRIM DUKE U DREJTUA DYSHIMIN TE RIZAH SALIHU!

  KESHTU QE IBRAHIM KELMENDIT NUK I KA MBET TJETER RRUGE POS TE VAZHDOI TA AKUZON RIZAH SALIHUN PER TE PROVUAR QE TE MBULON PJESEN E VET E PJESMARRJES NE KETE SKENAER TE KETIJ KRIMI TE UDB-ës!

  PER NDRYSHE IBRAHIM KELEMENDI EDHE PSE KOSOVEN E KA BRAKTIS KAH MESI I VITEVE TE ´70 AI MERR PJESE NE TE GJITHA KOMPLOTET PER TE MBJELL DYSHIME NDAJ TE GJITH VEPRIMTARVE KRYESOR TE LEVIZJES TON KOMBETARE DUKE I AKUZUAR SI “UDBASH” TE GJITH LIDERET EMINET TE ILEGALES, EDHE KUR AI ME TA NUK ESHTE NJOHUR AS NUK KA BASHKPUNUA FARE. SI E KEMI EDHE TANI RASTIN KONKRET .

  VET ATENTATI I STUTTGARTIT KISHTE PER OBJEKTIV KRYESOR ME SJELL PERQARJE E ARMIQESI MES SHQIPTAREVE PER TE PAMUNDSUAR BASHKIMIN E TYRE NE NJE LEVIZJE!

  Si dështoi komploti UDB-es për shkatërrimin e bashkimit në LPK

  KJO PERPRJEKE E UDB-ës DESHTOI DHE BASHKIMI O PRGANIZATAVE ILEGALE NË LPK U ARRIT ME 17 SHKURT 1982. ME RASTIN E BASHKIMIT U MORREN VENDIME KONKRETE QE PER KAH PERMBAJTJA ISHIN PROGRAM POLITIK I LPK QE DUHEJ TE GJITH TA ZBATONIN NJESOJ NE FORMACIONET E VETA ILEGALE. KY NUK ISHTE NJE BASHKIM IM THJESHT FIZIK POR NJE BASHKIM POLITIK NE PLATFORMEN E KERKESES PER REPUBLIKEN E KOSOVES! PER SHKAK TE KONSPIRACIONT ANATARSIA VAZHDONTE PUNEN NE FORMACIONE TE ME PARME. NDERSA U VENDOS QË NGA TRE VETA NGA UDHEHEQJA E ORGANIZATAVE TE ME PARME TE KRIJOHET KOMITETI DREJTUES I LPK, I CILI KISHTE NJE FOND DHE NJE GAZET TE PERBASHKET (ZiK)! VENDIMET E BASHKIMIT ISHIN AQ TE QARTA SA NUK KISHTE HAPSIRË PER KURFAR INTERPRETIMESH TJERA.

  DUKE MOS QENE NE RJEDHA TE KETYRE VEDIMEVE PLOTESISHT, UDB-A PERMES TE NJE GRUPI TE VOGEL NE GJERMANI NE RRETHIN KU KISHTE NDODH ATENTATI; NE MESIN E TE CILVE ME I ZESHMI SIHTE VET IBRAHIM KELEMNDI, FILLOI ZBATIMI I SKENARI TJETER PER MINMIN E BASHKIMIT ! KY GRUP DEDSTRUKTIV MATRAPAZESH ME DIREKTIVA TE UDB-es E KRIJUAN NJE “KO.QE.” DHE PER MES TI FILLUAN TE SHPERNDAJN TRAKTE ME TE CILA ATA DONIN “ME E PERZAN PKMLSHJ NGA LPK”, OSE ME DYTURUA QE “PKMLSHJ ME DAL VET NGA LPK” DHE KESHTU ME U SHUA BASHKIMI NE LRSSHJ (LPK)! POR EDHE KJO DESHTOI DHE LPK VAZHDOI RRUGEN E VET DUKE SHKEL MBI KETO KOMPLOTE E MBI KETA KOPLOTIST!

  KJO NGJARJE KISHTE KETE RJEDHJE. ME QE PKMLSHJ NUK KISHTE NJEREZ NE EVROPE POR VETEM BRENDA VENDIT DHE TRE PERFAQSUSE NE TURQI, UDB-a ME KETE SKENAR PERMES TE KETYRE VEGLAVE TE VETA NE EMIGRACION MENDONTE TE ARRIN ME E “ PERZAN PKMLSHJ” NGA BASHKIMI NE LPK DUKE IA BLLOKUA PKMLSHJ QASJEN NE FONDIN E LPK, NE ORGANIN E SAJ ZiK DHE DUKE E KRIJUAR NJE “KO.QE.” KRAHAS KOMITEIT DREJTUES TE LPK, QE ATEHR ESHTE QUAJTUR LRSSHJ.

  MIREPO EDHE KJO DESHTOI NE VITIN 1984/85 PAS KOMPLOTIT TE DALJES TE DY “ZERAVE”! GRUPI KOPLOTIST PREJ DISA VETAVE U ZBULUA DHE U PERJASHTUA NGA LPK DHE TERA VENDIMET E TYRE KUNDER KRAHUT TE PKMLSHJ NE LPK U HODHEN POSHT. NE MESIN E TE PERJASHTURVE ISHTE EDHE IBRAHIM KELEMEDNI. NGA AJO KOHE KUR U PERJASHTUAN IBRAHIM KELEMEDNI DHE KETA KOMPLOTIST LPK KA FILLUA TE KETE VETEM SUKSESE.

  Ibrahim Kelmendi si fabrikë e prodhimit te dezinformimeve e shpifjeve të UDB-ës kundër personaliteteve e me eminente të Kombit Shqiptar

  IBRAHIM KELMENDI ASHTU SI E KA FYTYREN E SHMETUAR PO ASHTU E KA EDHE SHPIRTIN E SHËMTUAR!

  ME QE IBRAHIM KELEMENDI VAZHDONTE TE ISHTE I PRANISHEM NE EMIGRACIONE DHE SHUMICA E NJERZVE NUK KISHIN NJOHUR MBI PERJASHTIMIN E TI NGA LPK, AI VAZHDOI TE PERHAPTE HELMIN E VET ATY KU KISHTE HAPSIRE KUNDER PERSONALITETEVE ME TE SHQUARA TE LEVIZJES KOMBETARE.

  NE INTERVISTEN E TI DHAN KOHES DITORE (1998) PERMES TE GAZETARIT BEQ CUFAJ AI DENIGRON EDHE VET ADEM DEMAQIN QE NE ATE KOHE ISHTE PERFAQSUES I UÇK NË PRISHTINË! IBRAHIM KELEMENDI VAZHDONTE TE GODISTE GJITHMON AUTORITETET ME TE MEDHA TE LEVIZJES KOMBETARE SI PAS POROSIVE TE BOSAVE TE VET.

  KUR I KEMI TERA KETO PARASYSHE NUK MUND TE MOS I JAPIM TE DREJTE FAMILJES GERVALLA NE DYSHIMET SE PJESE E SKENARIT TE UDB ës PER ATENTANIN E STUTGARTIT ESHTE EDHE IBRAHIM KELMENDI. POR SE AS FAMILJA GERVALLA DHE AS NJE SHQIPTAR NUK DYSHON SE VRASJA ESHTE KRYER NGA VET UDB-ja,TE CILEN MUNDOHET TA SHFASJSON EDHE SOT IBRAHIM KELMENDI DUKE BERE PERPJEKJE QE KETE TE JA VESH RIZAH SALIHUT.

  JUSUF E BARDHOSH GERVALLA ME KADRI ZEKEN U VRAN NGA DORA E UDB-ës. VRASES SHPIRTEROR I RIZAH SALIHUT ESHTE DORA E IBRAHIM KELEMENDIT! KJO VRASJE SHPIRTEROR ESHTE ME MIZORE SE VRASJA ME ARME. NDOSHTA JO POR SIGURISHT EDHE ME MIZORE. POR, TA THRRASIM RIZA SALIHUN QE TE RREFEHET PUBLIKISHT VET MBI KETE FERR KU E KA FUTUR IBRAHIM KELMENDI. KETI NJERIUT DUHET TI IPET SHANSA TE THOT TE VERTETEN DHE TE FLET MBI PERJETIMET E VETA SI VIKTIM E MIZORIT IBRAHIM KELMENDI! RIZA SALIHU ESHTE I PAFAJSHEM! “REZILI” ESHTE VET IBRAHIM KELMENDI!

Komentoni