HALIMI: SERBIA NUK ËSHTË SHTETI YNË !

Gazetari nga Beogradi nga gazeta “Kurir” ka hasur në një poster të PVD-së, ku në inicialet e skësaj  partie, figurojnë vetëm simbolet, flamuri shqiptar, amerikan dhe të BE-së e jo edhe i Serbsës ?!  Gazeta serbe Kurir e ka konsideruar skandaloze veprimin e  z.Halimit . Lideri i Partisë për (PVD) Veprimit Demokratik Riza Halimi (deputet) në një intervistë për gazetën në fjalë, ai  i ka shpjeguar arësyet  pse nuk është vënë flamuri i Serbisë në  në posterin e PVD-së, raporton agjencia informative “Presheva Jonë”.


 

Preshevë, 12 maj

 

Pyetjes së parë të gazetarit serbe Kurir, shtruar deputetit shqiptar nga Lugina e Preshevës lidhur me atë se pse në posterin me iniciale të  partisë (PVD) së tij  mungon flamuri serb, z.Riza Halimi ju është përgjigjur:

– Sepse, përveç premtimin se shqiptarët do të integrohen në shoqërinë serbe, asgjë nuk ndodh. Fitohet përshtypja se Serbia nuk shqiptarët nuk shef si qytetarë të barabartë  dhe shqiptarët nuk e përjetonjë Serbinë si shtetin e tyre.  Dhe pasiq qe Serbia nuk njeh simbolet tona, une nuk di pse ta vejmë simbolin, flamurin sebë. Mungesa  e flamurit serbë në posterat tanë flet qartë ?!

 

Po, pse atëherë këta tre flamuj. A nuk frikësoheni se mund t’ju akuzojnë për këtë vepër provokuese ? Deputeti Halimi kësaj pyetje ju është përgjigjur:

– Një simbol kombëtar shqiptar, dhe atë të  SHBA-ve qartë për shkak angazhimeve dhe aktiviteteve të ambasadës amerikane e cila ka bërë dhe po bën shumë në lidhje me integrimin e shqiptarëve në shoqëri dhe institucione,  se sa ajo serbe.  Ata që akuzojnë , ata ajnë vetë që nuk rrespekton ligjet dhe të drejtën për integrim dhe të drjetat tjera kombëtare të shqiptarëve  të Luginës.

————————————————

JA EDHE KOMENTET E JUAJA:

————————————-

HALIMI: SERBIA NUK ËSHTË SHTETI YNË !
www.preshevajone.com
Agjencia informative Presheva Jonë

 • Fatjon Bendo et Danz C’srigala Tempur Ramonez aiment ça.
  • Vullnet J. Jusufi Hup more se desh vdiqe per te shku ne parlamentin e serbis se tka marr malli pa i pa vllezrit serb qe ti dhan votat…

  • Arsim SelmaniJu lumte goja Z.Halimi te deshiroje shendet dhe vazhdimin e metutjeshem te aktivitetit tuaj shume aktiv ne Parlamentin Republikan


3 Komente

 1. Elidion Keta, May 12, 2012:

  se mos beni gabim e shkruani shqip eeee

 2. Lavdrim_jakupi, May 12, 2012:

  Vullnet ti mujtesh me trusen  se mujtet met hi kryja ku sduhet duhesh me diten se qka po fol se ktu nuk osht per me ofendu njerz ti vec RAGMI KRYEMADHIN duhesh me akuzu per ksi sende qi bon veprime AP NORMALE.

 3. valoni, May 13, 2012:

  te lumt riza halimi veq ti sha guxon mefol ne beograd se ragmijen leje kloshalit ne shqipri aj osht shpijun

Komentoni