ARABIA SAUDITE, NXJERR LIBRIN QË MËSON SI TË PRESËSH GJYMTYRËT…

Një libër shkollor që të mëson se si të presësh duart apo këmbët e hajdutëve sipas ligjit Sharia është në duart e nxënësve të Arabisë Saudite. Librat shokues janë botuar me fondet e qeverisë arabe. Në to thuhet gjithashtu se hebrenjtë duhet të shfarosen ndërsa homoseksualët duhen dënuar me vdekje. Ali Al-Ahmed, drejtori i Institutit amerikan të çështjeve të Gjirit Persik, tha për ‘Fox News’: “Kjo tregon se terrorizmi nis që në sistemin arsimor. Aty i mësohet nxënësve se si mund të presin dorën apo këmbën e një hajduti.” Gjithashtu në këta libra femrat përshkruhen si të dobta dhe të papërgjegjshme. “Nëse ti i mëson këto gjëra 6 milionë fëmijëve në një moshë shumë delikate atëherë do të ketë gjithmonë kamikazë vërdallë”, theksoi Al-Ahmed.


13 Komente

 1. afrim, December 25, 2011:

  nncnc mos boni prapagant aty msohet ligji se dikush nese vjedh duhet ti pritet dora e jo mi mesu si pritet dora mos mos genjeni

 2. luzi, December 25, 2011:

  ncnccnnnccn shtypni libra qa te meson me ba mire per rreth e jo me i shendrru femit ne” kanibala” ncnccncn qka s’ka 🙁

 3. afrim, December 25, 2011:

  edhe tek e fundit ajo osht ligji i shtetit te tyre ata ton jon te pajtimin se hajnit duhet mja pre doren edhe sa per informata atje shuuuum shum pak ka hajduta sepse e din denimin qe i pret per mendimin tim ashtu osht ma mir se sa shtetet tjera qe ka hajna sa gjysa e popollsis smunesh mi besu as 1 amtari te familjes

 4. xxxxxx, December 25, 2011:

  Kerkush ska drejt kerkujt me ja pre doren a komen kit,kit te drejt e ka veq zoti e jo njerzit.mendoni pak para se me shkru qysh ju doket fmive tu me ja pre nej gjymtyr?

 5. Berati, December 25, 2011:

  Kjo eshte hiq ma shum se nje propagand qe dojn me ja u bo muslimanve. Nuk e dij kta njerz a kan logjik a jo, qysh i thuhet terrorizem 1 libres qe te meson ta denosh aktin e vjedhjes. Nuk jam un ligj prures se per vjedhjet & homoseksualat jo me ja u pre durt e kamt ajo kurgjo sosht, po i kisha denu me vrasje (ne litar). A thu Zoti pse i krijoj mashkullin edhe femren? A thu ashtu Kot a ? Sa te palogjik jan kta njerz, sikur te ishte diqka e mir homoseksualiteti Zoti do ta kishte lan boten veq me mashkuj ose veq me femra. O njerez thellohuni ne mendime dhe kuptojeni realitetin se padyshim se jeni tu shku ne nje humbje te thell. Allahu na udhzoft te gjithve.

 6. Lavdim, December 25, 2011:

  N’amerik nese e vjedh 1 bank jo me ta pre doren ose kamen po tvrsin policia amerikane (SWAT) hale pa dal prej banke, e ktu boni prapaganda me ksi sene. Ligji nuk thot vjedh se po du me ta pre doren, po thot mos vjedh se ta prejna doren, dmth me parandalu vjedhjen. Vendi ma me turizem dhe ma i zhvillumi eshte DUBAI. Shlir le veturen ndez kush sta prek . Arsyeja se i tuten ligjit. E sa per homot nuk e kan keq, veq mendoni qka nese e gjith bota kthehet ne homoseksusala, skishum me pas shtim popullates, kishin me egzistu 100 semundje si perfudim shkatrrim i botes. Mendoni mir para se me fol…!!!

 7. besi, December 25, 2011:

  nese ne shtepit e juaja caktohet nje regull,e i zoti i shtepis thot…kush e ben kete do te denohet me rrahje ose ndonje denim i till…sikurisht se te gjith antaret frikesohen se edin se qfar denimi i pre…ashtu eshte edhe ligji i Zotit te madheruar: “hajnit dhe hajneshes te ju prehet dora”… ju lutem te keni frik Allahun e te i hjekni keto postime e mos u merni me ligjet e Allahut se kot e keni,ato do te jen dhe do te zbatohen deri ne diten e gjykimit (amshim)
  nje shembull,ne kosov dhe ne shqiperi apo kudoqe ka shqipetar,sikur te ekzistonte ky ligj,e femijeve te ju mesohej se nuk duhet bere hajni se pritet dora,pastaj tjetra do,pastaj kemba e kshtu me radh…sikur te ishte keshtu,sigurisht ne do te jetonim te qet pa friken se dikush do na hyj ne shtepi e do na tmerroj femijet duke tentuar qe te vjedh…por nuk asht ky ligj edhe si pasoj e ksaj jo vetem femijet,por prinderit,nenat,policia,gjykata,e deri te politikanet te cilet thon se po mbajn rregull dhe ligj…TE GJITH VJEDHIN,ngase nuk ka nje denim te cekur i cili do ti ndalonte,flm per mirkuptim…ALLAHU NA UDHEZOFT

 8. Trimi, December 25, 2011:

  Eu, eu. Pa fije turpi publikohen materiale qe ofendojn muslimanet ne vendin ku shumica absolute jane musliman. Vallahi kjo tregon qe ne nuk jemi krenar edhe na ka poshtru Allahu. Po elhamdulilah, shenjat e fitores po verehen ne horizont. Musliman, behuni krenar per ate qe jeni e mos lejoni qe te tjeret te ju tregojn per fene tuaj se e dini se cfare do t’ju tregojn shejtanet.

 9. Dora, December 25, 2011:

  Kto libra sjane tash po qe 1400 vjet. edhe asgja ska ketu te keqe. Kto libra ju perngjajne librave instrukcin ne Amerike; se si duhet te ekzekutophet njeriu ne karrike elektrike, apo si duhet te varet.

  Kto libra jane libra instrukcione qe perdorin gjykatat e Arabise saudite. Dhe normal se duhet te dine se kuduhet te prere ashtu qe te denuarin mos ta gjymtojne aty ku sduhet dhe i behet zullum.

  Tash rezultatin kqyre; a ka hajna me shume ne A. Saudite apo Kosove e evrope.

  A ju islamofoba cofshit. Se krejt hajna jeni.

 10. ardian, December 25, 2011:

  o njerez ku jeto more po film me qene ndalohet me u shiqu ner moshen e caktuar e leje ma me mesu ni femi per keto gjana,ky nuk eshte ligji i zotit por i njeriut te semut ne mesjet, ne usa ndoshta te vrasi kjo eshte propagand por nuk ti presin gjymtyret, edhe keto gjera nuk i paska thane nje katolik por nje musliman pfff ta shpifin disa komentus aq shume me ofendoj qe po mendoj me nderru fen edhe nuk eshte ndonje gje e madhe se feja eshte si politika si partit politike zoti libra nuk shkrun edhe harrone se nuk jeni ne mesjet libi nuk zbret nga qjelli

 11. luli, December 27, 2011:

  oooo qe per shka thirrin nKosov kto lesha qe shka ash Sheriati o njerz.Demokracia ash gjeja ma e shejt e qeverisjes.

 12. Shqyptar, January 12, 2012:

  N’krejt boten pa dallim, edhe pse ne menyra te ndryshme parandalohen hajnit krimet si dhe ndeshkohen kriminelët, veç te ne shqiptarët ndodhe e kunderta, hajnat dhe kriminelet shpreblehen edhe me nga nje mandat dhe me miliona euro, e ju qe e keni ndermend me vjedhe e me u bo kriminele, mos ia mesyni pra Arabise Saudite se atje do t’i leni gjysmen e gjymtyrëve, per me shume, per t’largu çdo paragjykim mbi mesimet ne fjale, lexoni Kur’anin, fjalen e Allahut Krijues dhe Sundues i kesaj, botes tjeter dhe Dites se Llogaridhenies dhe aty gjithesecili do ta gjeje veten, qoftë si besimtar, si mohues, si i ndershem, i moralshem, hajn, kriminel, kurvar, rrenc, mashtrues, i shthurrur, etj, etj, etj. Paqe!

 13. Eri, February 2, 2012:

  Keta myslimanet e Kosoves perse nuk thone asnje fjale sesi trajtohen grate ne kete liber?? pse flasin vetem per vjedhjet?? Pse nuk flasin qe grate trjtohen si skllave, qe nuk kane asnje te drejte?? pse nuk flasin qe ne keto vende grate trajtohen vetem si kfshe per riprodhim??? Ja keto mesohen ne kete liber qe ju talebane po na e mbroni kaq shume

Komentoni