???????????????????????????????Gjenevë, 10 qershor   -Atmesfera e ndeshjes mes Zvicres dhe Shqiperisë nga Tirana deri ne Gjeneve, Berne e Cyrih eshte duke u ndier me te madhe keto 48 oret e para takimit te lojatrve te “shumices shqipare”  dhe “pakices zvicerane” ne tepine e gjelber ne Lens te Francës, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Nje kosovar ne Gjenevë: Më 11 qersor ne ballkoon do at tes flamurin tone kombëar kuqezi si ismajl Qemajli ne Vlorë

DSC00067Kjo atmosferë e gëzueshme, ploite entuziazem besa edhe festive  është gjithashtu e dukshme në qytetin e Gjenevës, si në të gjitha qytetet e tjera zvicerane veshur në të bardhë, të kuqe dhe të zezë. Ajo gjithandej mbi flamujt e të dy vendeve, Zvicrës dhe Shqipërisë, veçanërisht në qendrat, në rrugë, në ballkone të ndërtesave dhe makinave. Vlen të përmendet se  gjithkah te bejne syte bardh e kuqezi nga flamuj te Zvcires, Shqipërisë. Jo vetëm flamuj por edhe T-shirt, kapela me shqiponja, syza, shalla, e simbole tejra te tifozeve shqiptare dhe zviceran..

 

DSC00064Ne Gjeneve ne nje supemarket takojme nje shiptar nga Decai. Eshte ai Vllaznim Bytqqyi qe jeton dhe punon me vite te tera ne Venrier (GE) te Zvcres. “kam dal te bleje flamurin topne kombetar dhe e kam dnemrend qe me 11 qershor ta vej ne ballonin tim si iisamjl Qemjali ne vlore. Ketu ne shitre kadm dalur po ashtu teb leje për vete dhe per  femijet e mi bluza e simbole tjera te kombit tone qe ta presim e sihalla edhe ta festojme mire  ndeshjen mes Shqiperise dhe Zvicres..” ka thnen  Bytyqi për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicër  te cilin etakum arstesisht me fmailjene tij ne nje supermakrket ne Gjenevë.

DSC00057Më shumë se 100.000 shqiptarë janë të interesuar në blerjen e biletave për të shikuar të jetojnë këtë lojë në Lens. Megjithatë, kjo kënaqësi e dështuar sepse Bollaert stadium-Delelis është shumë shumë e vogël (35.000 vende) për të pritur të gjithë këta njerëz.

Kjo atmosferë të ngrohtë 24 orë para ndeshjes është parë sidomos në vendin Zvicër e cila ka rreth 300,000 origjinën shqiptare të Ballkanit (Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës). Ndër mbështetësit vlerësohet se nesër në stadiumin në Lens do të jetë e vendosur në lidhje me 5.000 shqiptarë nga Zvicra.
Kjo dashuri për ndeshjen mes  Zvicrës dhe Shqipërisë verehet edhe në trup: Me dy flamuj te vegjël  me ngjyrë baradhe kuq e zi  në fytyre dhe trupin e tyre me T-shirt! Në anën e majtë të zemrës, mbajne Shqiponjen, në të djathtë, në anën e mushkërive, Zvicren … sepse ata mund të marr frymë dhe jetojmë lrishem në Zvicër!

 

shipqq48 orë para ndeshjes, agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvcer ka anketuar duke kontaktuar tifozëve shqiptarë në Gjenevë, Bernë dhe Cyrih. Ata jane pyetur se cilin skuadër e mbështetis. Ata njëzërit kanethëne se “ne presim këtë ndeshje me padurim e me gëzim të madh dhe ntyrsht zemra na rresh per sqhiperinë. Shumë tifozë kanë thënë se nesër në stadiumin në Lens, ata brohorisin  “Rrufte Shqipëria, rrofte  Zvicra, hopp Shqipëria, hopp Zvicra”. Në të njëjtën kohë, ata na thanë se do të duartrokasin çdo ekip sa here qe do te shënojn e golin!

Sidoqofte për gazetarin e agjencise së lajmeve “Presheva jonë” ne selinë  e UEFA-s dhe FIFA  per  ndeshjen e neserme mes Shqipërise dhe Zvicres thote se “qe tash rezulati dihet, se fitorja eshte në duar te shqiptareve si andej, si këndej..”canaasss

SHPËRNDAJE