Résultat de recherche d'images pour "nouvelle zélande terroriste"Preshevë, 28 mars  -Policia e Kosovës paska ka pranuar një shkresë nga Zelanda e Re (?!) me anë të së cilës ju kërkohet të gjitha mediave dhe opinionit public që t’i heqin pamjet të cilat tregojnë sulmin terrorist që la të vdekur 50 persona. Kjo leter duket sda aq profesionale aq edhe qeharska dhe besa ne adrese te gabuar. Sespe Kosvba dhje shiptaret kure nuk jane terguar as pulbikisht e as individualisht racxista, shjkruanm agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Deshtim total i Facebook me aktin terrorist ne Zelande, ku u masakruan 50 muslimanë ne xhami?!

Ne Policia e Zelandës se re nëse vertete kerkon qe te eleminoj keto pamje qe po nxisi uzrrejtje dhe inspirojne racizmin se pari duhet shrkuar Zelanda e Re e re ska nevoje me i shkru Kosoves, por Faceboo-kut dhe rrjeteve sociale te cilat pamje u moren nga fb e jo nga qielli, shkruan redakroti i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” i ci njeheri eshte ekspert kunder krimit te organizuar, mafias s

e kibernetikkes dhe terrorizmit nderkombëtar.

Kjo eshe e ngjajshme sikur me ju drejtu dikujt mos e merrni drogë. Droga nuk mund te ndalet nese kerkojme nga konsumatoret, por duhet kerkuar te ndalet nga shperndaresit, dileret ne kete rast shpërndarësi i masakres ne Zelenaden e Re facebook nuk eshte dashur ta emetoj, e cili akt terroiste u shpernda dhe u emetuar nga ta drejtpëserdrejti nga kirmineli dhe racisti australian i inspruare nga krimenelët serbë.

Facebook e ka bërë të qartë se është përkushtuar për të investiguar të dyja, edhe inteligjencën artificiale edhe kontrollorët njerëz.

 

Facebook pas kritikave dhe akuzave rreth aktit terroristë ne xhami te Zelandes, mbyll qindra faqe ne Kosove e Maqedoni

Keto rrjete sociale sikur edhe facebook jan pergjegjese. Si eshte e mundur qe facebook ne emr te se “drejtes se autorit” arrine te identifkoj aq shpejet personalitete apo reklama, puklicitete ku fitohen shume para dhe shpejt e shpoejte i bllokob llogarite,  kurse nuk ishin ne gjendje te ndalin ket video-masaker e cila deri para pak nje qasti, deri ne ora 16 ende mund ta shikoje ket video shoknate ne fb ?!..Kjo s’eshte normale” ka thene analisti i njohur nderkombëtetar z.Huchon ne TV francez Canal+, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Facebook diteve te fundit ishte ne thumb te mijera kritikave nga qyetare e media, si dhe organiazat nderkombetare an tiraciste ne mbare boten per shkak dfeshtimit me rastin e aktit terrosite ne Zelende te re ku nje te cmendur, racist e lejoi te terroizoje piulbiksiht 49 besimtar due u faluir ne xhami.

“CFCM paraqet një ankesë kundër Facebook”; “,” Facebook, Youtube dhe Twitter të akuzuar për keqtrajtim të gjuhës së urrejtjes ” (“Le CFCM porte plainte contre Facebook”; “, “Facebook, Youtube et Twitter accusés de mal modérer les discours haineux”) jane keta tituju te gazetave boterore kunder Faceboook.
Facebook ka mbyllur 2632 faqe, llogaritë dhe grupet në platformën e saj dhe atë të Instagram, me akuza t ndruyshme, duke i quajtur ato “mashtruese” dhe “të paautorizuara”, tha grupi i facebook, kur ai është kapur në vlugun e skandaleve dhe polemikave.
Në mënyrë të detajuar, rrjeti social pretendon të ketë fshirë qindera faqe, ku ne mesine tyre jane 212 nga kososva dhe  Maqedonia.

Thomas Huchon është gazetar. Ish korrespondent në Kili, ai bashkëpunoi me disa media, duke përfshirë Rue89, iTélé dhe RTL. Ish kryeredaktor i SoYouTV, ai jeton sot në Paris, ku ai është drejtor.

CNN Business ditën e premte pyeti Facebook nëse mund të bëjnë një pasqyrim se çfarë inteligjence artificial mund të ketë, ose duhet të ketë për të zbuluar video si kjo po kompania nuk u përgjigj menjëherë.

“Policia e New Zealand na lajmëroi ne për një video në facebook pak pas daljes live dhe ne menjëherë fshimë videon si dhe të dyja faqet e tij në facebook dhe instagram,” tha Mia Garlick.

CNN Business gjithashtu e pyeti facebook nëse video kishte kaluar në ndonjë proces të kontrollimit të përmbajtjes përpara se policia të lajmëronte për videon por facebook nuk u përgjigj.

 

Edhe pse momenti i masakrës së ndodhur në Zelandën e Re u transmetua live në platformën e tij për 17 minuta, Facebook e mësoi vetëm nga policia një skandal të tillë.

Facebook në mënyrë të përsëritur dy vitet e fundit ka punësuar mijëra kontrollues të përmbajtjes dhe ka kryer investime në inteligjencën artificiale për kontrolluesit e përmbajtjes por i gjithë ky rrjet gjigant dështoi në identifikimin e një videoje të tillë.

Dhe nëse sistemi i inteligjencës artificiale, i ndërtuar nga një nga kompanitë më të pasura në botë, nuk mundi të identifikojë dhe të ndërmarrë veprimin e duhur, atëherë çfarë mund të identifikojë?

SHPËRNDAJE