L’image contient peut-être : herbe et plein airPamje nga ndeshja e sotme mes ekipit Kosova-Spanja (U17) ne Nyon te Zvicëres (Foto “Presheva Jonë”)

 

Nyon, 28 mars -Sot ne Nyon te Zvicres eshte zhvilluar ndeshtja miqesor mes e futbollisteve te rinj (U17) e ekipve  “Kosova” dhe “Spanja, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra e cila ndoqi ket ndeshje perseafermi.

Ndeshja e sotme e cila u mbajt ne oret e pasdites ne Nyon mes ekipti Kosova dhe Spanja ka qenë e ndjekur edhe nga vëzhugues, delagat te UEFA-s me arbitra me gjitha konventat evropian per kualifikim ne kamionatin evropian.

Ne stadiumin e Nyonit takuam edhe shume shqiptare qe kishin ardhur per ta ndjekur ndeshjen mes Kosovës dhe Spanjës,  tifoze keta plot qe ne duar mabinin flamuj te kombetares kosovare, flamuj te shtetëror te Kosoves dhe flamuj kuqezi.

Ambasadori i futbollit shqiptar ne Evropër Agron Selimi nga Gjeneva: Per Kosoven te rinjtë tane me majft sukses sot po lobojne me këmbë dhe gola…  

Aty takuam edhe Agron Selimin i cli kishte ardhur special nga Gjeneva me miq per te ndjekur ndeshjen kunder  spanjolleve. Agron Selimi  eshte si organizatori i parë i ndeshjeve te kombtares se Kosoves ne arenen ndërkombtare, i cili me plot kuptimin e fjalës njihet si ambasqdor i futbollit te kombtares. Selimi ngha Gjeneva cdo here u gjend pran kombetares se Kosoves, cofte ne vendolndje apo ne Zvicer dhe Evropë, jo vetem me Kombetaren A, por edhe pran kombetares U 17 ku u pa ne stade de Nyon ne lojen Spaanjën-Kosova. Seli ne ndeshjen e sotme  shoqerohej nga Jeton Maluku, po ashtu aktivist dhe adhurues i futbollit shqiptare, kombëtareve tona.

Te shtojme se Agron Selimi filloi ta shkrun historinë ne ndeshjen e pare me 5 mars 2014 ku per her te par zyrtarisht lujti lojen e par miqesore ne Mitrovic kunder Haitit ku ky veprimtar e solli Haitin ne Kosove dhe mundesoi qe edhe ne te mundemi me lujt zyrtarisht nje loj. Vec kesaj, Selimi mundesoi Kosoves te luaj edhe ne Stade de Genève kunder Senegalit.

“Per Kosoven te rinjtë tane me majft sukeses sot po lobojne me këmbë dhe gola…” tha për gajencine elajemeve “Presheva Jonë” Agron Selimi, nga Gjeneva, ambasadori i futbollit shqiptar ne Evropë.

Spanja fitoi 1:0 ndja Kosovës.  Pore sipas z.Selimit vertete fati dhe goli ishte i spanjolleve, por loja ishte e futnbiollisteve shqiptare te cilet luajte mire.

Te dielen e ardhshme po ashtu ne stadiumin e Nyonit do te zhvillohet ndeshja e radhes mes Kosoves djhe Greqisë.

 

 

 

SHPËRNDAJE