shaqqqCyrih, 20 maj  -Futbollisti i njohur Xherad Shaqiri në Stoke City ne nje  intervistë ekskluzive për 20min.ch  (“Shaqiri legt sich noch nicht fest”)  kamoflur për te aerdhemn e tij dhe Kosoven pas anetaresimit ne UEFA dhe FIFA. Shaqiri ju ehste përgjigjur disa pyetjeve, ndër të tjera edhe për Euro 2016 dhe për pranimin e Kosovës në UEFA dhe FIFA. Ai ka dekalruar se “ndjehet shumë mirë dhe i shëndetshëm përpara fillimit të kampionatit.”

Sipa Sahqirit “Rezultatet jo të mira kundër Irlandës dhe Bosnjës në ndeshjet miqësore do kenë efekt pozitiv në Euro 2016, pasi kemi mësuar nga gabimet. Shumë mirë që problemet i kishim në mars dhe jo në qershor.”

Xherdan Shaqiri per 20min.ch due folur për  përfaqësimin e Kosovës në të ardhmen,  nuk është i qartë si Valon Behrami dhe Granit Xhaka. (“Granit Xhaka hat sich deutlich zur Schweiz bekannt. Xherdan Shaqiri lässt sich zu keinem Bekenntnis bewegen.“) ka skruar 20Min.ch , trasnmeton agjencia  elajemeve “Presheva jonë”

«Jam shumë i gëzuar, që Kosova është pranuar në UEFA dhe FIFA. Por unë luaj me gjithë zemër për Zvicrën dhe dua të jap maksimumin për KE. Jam për Zvicrën atje. Do jap gjithçka për Zvicrën. Momentalisht nuk ka çfarë për të diskutuar,» tha 24 vjeçari duke ua shmangur përgjigjes të drejtpërdrejtë dhe duke dhënë njëherësh sinjale se në të ardhmen do mund të luajë për Kosovën.

Në lidhje me vendimin e Granitit që ishte i qartë për Zvicrën, duke shuar mundësinë e përfaqësimit të Kosovës, ai tha se – “secili vendos për vetëveten dhe kjo duhet të respektohet.”

Në fund ai vlerësoi edhe kombëtaren e Shqipërisë me shumë talente të reja, por tha se përkundër lojës emocionale dhe speciale, ajo do jetë një ndeshje e qetë dhe kjo pasi është ndeshja e tretë për të. “Ne kemi më shumë kualitete,” tha në fund Shaqiri duke shpresuar në fitoren e helvetëve.

I zhgënjyer me trajnerin për vendimin e kapitenit

Duket se Shaqiri nuk fsheh pakënaqësitë me trajnerin Vladimir Petkoviç për vendosjen e kapitenit të Zvicrës. “Secili dëshiron të jetë kapiten. Në lidhje me hierarkinë unë jam shumë lartë mbi të tjerët. Jam i zhgënjyer. Petkoviç ma ka thënë vetë se nuk do jem kapiten, duie mos me dhene argumente pe rnje vendim t etillë, se pse një fuztrboillistet  i rryer  si unë nuk ndodhet në atë hierarki?”

Shaqiri, me ektre rast ka argumentuar se me 24 vjet e tija ka luajtur mbi 5o ndeshje, ka shënuar 17 gola. Rekordmeni i Zvicrës Alex Frei (42 gola) në moshën e tij kishte vetëm 8 gola në konton e tij. Qëllimi tjetër është të thyejë edhe rekordin e ndeshjeve të luajtura për helvetët, që mbahet nga Heinz Hermann me plot 118 sosh.”

Pra, keto ishin disa deshmi qe kundrsotjne vendimin e Vladimir Petkoviç pse ka refuzuar shioptzarrin te jete kapitean ?! cka dket se fletr me se mire mbi emri i tranertit dhe origjina e sahqirit, ka shkruar shtuar ne fund “Presheva Jonë”

 

SHPËRNDAJE