Preshevë, 3 prill  -Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se Forca Ajrore e Ushtrisë Serbe do të fluturojë serish mbi qielline Lugines se Preshevës nga sot  deri në 5 prill në orët pasdite dhe në mbrëmje, njofto gajncia e lajemeev “Presheva jonë” duke ju referuar buirmeve te kesaj ministrie.

Ky paralmerim i ministrit serb duket se po bëhet me presion nga nderkombëtasret, e jo si  heren e fundit kur aeroplan lufatra u pane mbi Presheve pa kurrefare paralajmerimi?! Analistet e Preshevës  ne njefare menyre “falendorojne Beogradit per këto fluturime te cilet po sensibiliozojne ceshtjen e Lugines se Presheves, lideret e se ciles skane mundur ta bejne keto vitetet e fundit dule luftuar per pushtet.

Fulutrime te tilla kishte dy dite reshjt edhe ne fund te muajit te akluar mbi Preshvë, cka pari nje ser reagimesh, madje edhe nga NATO qe si duket minsitri serb Vulin korrigjohet, dhe  tash del me paralajmërim se “Nga sot deri me 5 prill avionet ushtarak mbi Preshevë..”

“Presheva Jonë” njofton se bëhet fjalë për një “stërvitje ushtarake në Serbi”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Jovan Krivokapiç ka sqaruar se fluturimet janë pjesë e stërvitjeve ushtarake që janë planifikuar në këtë zonë dhe që do vazhdojnë edhe nesër në Serbinë qendrore.

Ndërkohë që kjo është hera e tret brenda pak ditësh që në kufi, mbi Preshevë fluturojnë avionë luftarakë, teksa herën e parë, ndodhi një ditë pas arrestimit të Marko Gjuriçit në Kosovë.

Sipas Ministrisë, fluturimi kryhet në kuadër të trajnimit të fluturimit. Aeroplanët e Ushtrisë Serbe fluturoi mbi Preshevë në Serbinë jugore më 28 mars duke shkaktoi panik deh konfuzion midis popullatës lokale.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Jovan Krivokapiç tha atëherë se avioni i Luftës Ajrore Serbe fluturoi mbi jugun e Serbisë gjatë aktiviteteve të rregullta fluturuese.

SHPËRNDAJE