Preshevë, 3 prill  -I pyetur rreth dialogut dhe raportit te SHBA-ve me Kosoven dhe Serbine ambasadori amerikan ne Beograd z.Kyle Scott tha se “Serbia do të ketë nevojë për një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë në mënyrë që të bëhet anëtare e BE. Partnerët e SHBA-ve jane Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Serbisë..”,  raporton N1, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

I pyetur nëse SHBA-ja njeh në deklaratat e presidentit serb Aleksandar Vucic se ai ndihet i tradhtuar nga partnerët perëndimorë, tha Scott, se nuk ka nevojë për këtë.

Scott ne vazhdim  ka phuar se do të donte të shihte të gjithë anëtarët e BE dhe të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor në samitin e BE dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje në maj.

“Mendoj se samiti në Sofje dhe strategjia e re e Bashkimit Evropian përjashtuar të rëndësishme për integrimin e mëtejshëm të këtij rajoni në BE. Kjo do të ishte një turp për të lënë çështjet politike ndërhyjnë me këtë proces dhe për të fshehur se çfarë janë objektivat reale të samitit në Sofje dhe në procesin e integrimit në përgjithësi” , Tha Scott.

Ai tha se strategjia e re e Bashkimit jep një perspektivë të qartë për vendet e këtij rajoni, dhe se në vitin 2025, çfarë duhet të përqëndrohen.

“Ne duhet të përqëndrohet në plotësimin e kushteve si çdo vend ka bërë progres në përpjekjet e saj për t’u bërë një anëtar i Bashkimit. Unë do të doja të shoh të gjitha shtetet anëtare dhe të gjitha vendet kandidate në samitin”, tha me pas z.Scott.

“Javën e kaluar pamë se bëri një hap i madh prapa në këtë proces. Unë mendoj se zgjidhja e vetme është për të ecur përpara për të zgjidhur problemet e negociatave që palët të kthehen në tryezën e bisedimeve në kuadër të procesit të Brukselit të udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Partneri SHBA dhe Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Serbisë..” tha ne fund ambasadori amerikan z.Scott, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

I pyetur nëse në fund të 2018 mund të arrijë një marrëveshje ligjërisht detyruese, ambasadori amerikan tha se ai beson se kjo është e mundur nëse ka vullnet politik në të dy anët dhe shpreson se një marrëveshje e tillë do të arrihet deri në fund të vitit.

SHPËRNDAJE