Patriotizmi ne vepër: Presidenti Aleksander Vucic jep 5 milionë euro për vllezerit serbët jashtë Serbise

 

Preshevë, 3 prill  -Serbia nuk ndaslet duke ndihmuar vellezrit e saj serbe jashte shteti serbe sik ne Kosove ashut edhe ne viset tjera te abllaknit. Kesa qvria serbe do të ndihmojë komunat në Republikën e serbe në vlerë prej pesë milionë eurosh, tha sot Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic, njfton agjencia e lajmeve “Persheva jonë” duke ju referuar burimeve te Tanjug-ut

Mintsi i Thacit, Abelard Tahiri ende nuk ja ka dhuruar parat e premtuara Bujanocit?!

Kjo është një ndihmë e re, dhe presidenti e bëri njoftimin në një konferencë të përbashkët për shtyp me Presidentin e Republikës së Serbisë Milorad Dodik, pas një takimi të udhëheqjes shtetërore të Serbisë dhe serbe.

Vucic tha në një konferencë për shtyp, theksoi se në pajtim me lidhjet e veçanta mes Serbisë dhe RS, foli me Dodikun në mbështetje të mëtejshme që Serbia mund të ofrojë njerëzit e RS.

Vuçiç tha se Serbia ka treguar një dëshirë të sinqertë për të siguruar kushte ku teprica e lartë në buxhetin e Serbisë, kur kemi rritje për 4 për qind në baza tremujore, kur ne kemi një numër të madh të projekteve që pritet të implementohet në afat të shkurtër, për ndihmë.

“Njerëzit në RS ndeshet lënë shtëpitë. Ne duam më shumë njerëz të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në Serbi dhe RS, dhe për këtë arsye ne jemi të gatshëm për të ndihmuar në udhëheqjen serbe, njerëzit tanë”, tha Vucic.

Vuçiç falënderoi Dodik për mbështetjen e ruajtjes së integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë dhe e raportoi atë mbi situatën në Kosovë.

Minsitri i Hashimit, Abelard Tahiri ende nuk ja ka dhene 40 mije euro, paret e premtuara Bujanocit?!

Résultat de recherche d'images pour "ministri i thacit tahiri bujanoc"

Ne prag te zgjedhjeve ne Kosove (18/10/2017) dhe Presheve nje minister i Thacit (PDK) i bani një “izaret” Bujanocen i pritur nga shefi i kesaj komune Shaip Kamberi. Ndryshe mediat ne ballkan kane shkruar si skandaloze se ministri Abelard Tahiri (PDK) me nje vizite ne Bujanoc pretendon te blejë votat e Lugines ne Kosovë me 40 mijë €?! Dhe krejt e kuptueshme ishte aq me teper qesharake, merre me mend nje minister u drejtesiose cka n’hamam kerkon ne Serbi(?!) pse viziton Bujanocin?! Qe nga qyteret u komentua a ishte fushate apo erdhi per te mbrojtur ish-komantet e UCPMB-së pao per t’i spinuar ata, te cilet dikur kishin luftuar edhe ne Kosovë, e sot jane në shenjester te Boegradit?!  Dhe ashu ui pa marifeti tij cka tashg e sa muauj ska pare ende vec i mebte fale nje sille dhe disa pershëndetje ne kufi me  policine serbe me “zdravo gopsodine ministar”!..

 

SHPËRNDAJE