Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç nga Ankaraja ka komentuar deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhene agjencise se lajmeve “Presheva jonë” i cili duke folur per idene e shkembit te tertitoreve  ka thëne  se “Serbia do te jete me humbëse nese e kerkon kembim te territoreve, kur dihet se ajo eshte e mbushur plote e përplot me minoritete nga Medvegja deri ne Subotice”

 

Vucic i pergjigjet Haradinajt nga Ankara rreth deklaratave dhënë “Presheva Jonë”

Lidhur me këte  Vuçiç u tha gazetarëve pas takimit me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan “nuk e kupton se kush fitoi dhe kush humbi dhe arroganca e tillë nuk ka lindur një rezultat fituese.”  (“Vučić poručio je večeras u Ankari, komentarišući izjavu kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da Srbija ne razume “ko je pobedio, a ko izgubio”..). Sipas tij, nuk është mirë nëse dikush mendon se zgjidhja është të fitojë gjithçka, ndërsa ata me të cilët ai negocion poshtëruesit në çdo mënyrë të mundshme.

“Kur Haradinaj ka folur per Medvegjën, ai harron se atje ka më pak se dhjetë për qind të shqiptarëve. Nëse në një mënyrë të tillë të llogaritur nuk e di se çfarë të them më shumë,” tha Vuçiç.

Ai vuri në dukje, tregon se shqiptarët mund të thonë “mjaft” ata të cilët në fakt nuk do, dhe i cili ka marrë pjesë në krijimin e të ashtuquajturës pavarësi të Kosovës, dhe ata që duan, thonë se çdo ditë dhe kjo është arsyeja pse, shton ai, janë të detyruar për të negociuar me ne.

“Kërcënime? Asgjë e re, unë jam duke bërë punën time” tha Vucic sot ne Ankara duke ju përjgigjur delaratave te Haradianjt dhene se fundit agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”

 

 

SHPËRNDAJE