Kosovo government building is set on fire by protesters during clashes in PristinaDeputetët serbë të Kosovës janë ftuar në Beograd nga kryeministri Aleksandër Vuçiq dhe janë urdhëruar që të enjten mos të marrin pjesë në votimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi.

Në Serbi u është thënë deputetëve serbë se me votimin e marrëveshjes së demarkacionit, Kosova forcon sovranitetin shtetëror, konsolidon kufijtë e saj dhe hapet perspektiva euro atlantike.

Pas këtyre zhvillimeve, pritet që të enjten në mëngjes krerët e koalicionit PDK-LDK të vendosin si të procedojnë më tutje me marrëveshjen e Demarkacionit.

Mundësia që seanca të shtyhet për një ditë tjetër është shumë e madhe. Me kete mund te thuhet se kuvendin e Kosoves e drejton Beogradi. Dhe kjo kurthe e Beogradit me Prishtinen i ngjane lojes me lapidarin e UCPBM , jo po shtyhet, jo s po shtyhet, lapidari u hoq!?., kta shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jone” Pra, Vucic, ne vend te Kadri Veselit. Beogradi vendos per (mos) mbajtjen e sences per demarkacionin. Kta ne Prishtine bejne vetëm zhurëm,kush si pyet

SHPËRNDAJE