Preshevë, 6 janar -Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi më 21 dhjetor kishte pasur një takim të paraportuar diplomatik në Berlin me ambasadorin amerikan, Richard Grenell . Agjencia e lajmeve “Preshevan Jonë” nga burimet e saj diplomatike, ka mesuar se Thaci ka shkuar te ambasadori amerikan me izen e presidentit serb Aleksander Vucic .

Sipas burimeve te njejta mësiti i Beogradit Thaci nuk kishet guxuar kete tja kerkonte presidennit amerikan te cilin e kishte takuar kalimthi. Por, megjithate Thaci e con ne vend amanetin e Vucicit tek SHBA-të permes ambasadorit ne Berlin i cili ishte zotuar se do Kosova do te bjej gjtihcka per tja hequr taksën prej 100 për qind ndaj mallrave serbe, te cilat sanksione kryeministrit i kihste vene kyreministri Ramush Haradinaj.

Portalet kosvare te cilat i ka ne dore Hashim Thaci shkruajne iskut te sihin ne vendin e nagjrjes ne takim, duke ndyrshuar fjalet e ambsadorit amerikan. Por ne fakt në një deklaratë për The Washington Post ambasadori Grenell tregon se çfarë kishte biseduar me Thaçin gjatë këtij takimi në Berlin.

“Presidenti Thaçi dhe unë folëm për rëndësinë e marrjes së vendimeve afatgjate në vend të veprimeve afatshkurtra. Isha i kënaqur që ai u pajtua dhe do të angazhohet për heqjen e tarifave të vendosura së fundmi mbi produktet serbe”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Nga ana tjetër, kujtojmë se kryeministri Ramush Haradinaj, është shprehur i vendosur që taksa hiqet vetëm atëherë kur Serbia do ta njohë, siç thotë ai, Kosovën e 17 shkurtit, duke aluduar edhe në mosndryshimin e kufijve të Kosovës, gjë të cilën e përmend vazhdimisht Thaçi.

SHPËRNDAJE