Résultat de recherche d'images pour "tanke preshevë"Prishtinë, 6 janar -Kryetari i Kuvendit të Kosovës nuk ndalet me dekleratat për ta “marrur” Luginene Preshevës. Por keto deklatrata te tij sikur edhe shfit te tij Hashim Thacit jane kontaverze here te serta  e here te buta.. Deklaratat e Kadri Veselit madje diteve te fundit jane zbutuar. Derisa para nje muaji ai kekronte të merrte Luginën e Preshevës pa kurrefare kushti, ai sot paska deklaruar me deklerata me te buta sikur kjo “Do te marrim Lugine e Preshevës, nese serbet malltretojne shqiptaret tanë” (“Uzećemo Preševo ako srbi budu maltretirali naše albanci”), ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar nje ser shkrimesh te gazetave serbe qe perrcjellin sot deklratat e Kadri Veselit

 

Kadri, jeni në dijeni se policia serbe po malltreton, po bastise qytetaret e Lugines se Preshevës. Kadri Veseli: “Do te marrim Lugine e Preshevës, nese serbet malltretojne shqiptaret tanë” (“Uzećemo Preševo ako srbi budu maltretirali naše albanci”)

Ne seancen e fundit te KS te OKB-së ju njhen Beogradit se “Serbia ka vrarë 13500 civilë shqiptarë. Aparati shtetëror i tyre, formacionet ushtarake, kanë dhunuar rreth 20 mijë gra shqiptare. 13500 civilë shqiptarë të vrarë, asnjë i akuzuar e lëre më i dënuar. As për 20 mijë gratë e dhunuara, asnjë i dënuar.”

“Policia e Serbisë vetëm në muajin dhjetor i ka kryer disa bastisje në Luginën e Preshevës, mes shtëpive të bastisura, janë ato të një ish ushtari të UÇPMB-së dhe të një dëshmori. Këtë lajm e ka konfirmuar për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”  kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Preshevë, Ragmi Mustafa.

Sikur KKSH edhe Keshilli për te Drejtat e Njeriut ne Presheve bashke me raportet e organizaatve nderkombëtare qe akuzojne politikat diskriminuese te Beogradit, flasin për maltretime te serbeve ndaj shqiptareve etnik ne Luginën e Preshevës, cka deri tash asnje reagim ska dalur nga Prishtina zyrtare?!

Nisur nga keto raporte lokale dhe nderkombetare për maltretime te vazhdueshem dhe diksminime sisteamtike te serbeve ne Luginen e Preshevës Kadri Veseli eshte pyetur nga analiste dhe intelektual shqiptare nga Lugina: “O Kadri bre, pse nuk po na merr..cka po pret, edhe cka duhet me u ba? Me i dhunuar edhe 20 mije kosovare tjera dhe 3 mije mashki kosovarë?!..”

Nejse, Kadri Veseli paska thënë: “Nëse Serbia malltreton shqiptaret, ne do të marrim Preshevën”. Pra sipas tij “vetem atehere kur serbet malltretojne shqiptaret, do ta marrim Luginën, ndryshe le të rrinë keshtu në Serbi” ?!

“Ne nuk duam të marrim territorin e askujt, as nuk japim tonën. Por ne sigurisht që gjithë të interesuar për jetën e bashkatdhetarëve tanë në Serbi dhe ne jemi të gatshëm për të marrë Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin, nese serbët keqtrajtojne vëllezrit tane atje..” citojne mediat serbe te kete thene Kadri Veseli.

Perkunder deklaratave te autoriteteve serbe se nuk do te njohin kurre Kosoven, Prishtina vazhdon me lojen e fjalëve. Keshtu Vesli sikur edhe Thaci vazhhdojne me refrenin se “Serbia do ta njohë Kosovën si një shtet të pavarur”. Kurse, analistet shqiptare nga Presheva dhe Prishtina kane thëne  për agjncine e lajmeve “Presheva Jonë” se “po, si jo, Serbia do te njoh Kosoven, por jo kete Kosove siq eshte sot, siq  ela predien ti histgroi Ibrahi uogova,  por pasi ta marrin Serbia nje te tretën e saj, siq e ka okupuar sot Veriun e Kosovës..”

Ne fakt sikur Ramush Haradinaj edhe Kadri Veseli kundershtojne deklarata e presidentit te tyre Hashim Thacit i cili ne një “projekt” te perbashket me Vucicin pretendojne “shkembinin”  e territoreve qe ne Prishtine dhe Presheve kuptohet si coptim, ndarje e Kosovës me Thacit dhe Vucicit.

 

SHPËRNDAJE