gulnarrasssGulnara (44) me babin e saj Islam Karimov  (presidenti i Uzbekistanit). 2014: Zvicra ngrin 800 milionë € e bijës së Presidentit uzbekek me rezidence ne Gjenevë 

 

Ka vdekur nga helmimi vajza e ish-presidentit të Uzbekistanit, Gulnara Karimova.. Karimova, sipas mediave nderkombetare ka vdekur nga një helmim që ka pasur. Karimova, billionaire ‘princess’ bija e ish-presidentit të Uzbekistanit eshte mbytur në një burg-spital psikiatrik
gulnarrasGulnara Karimova, 44, dikur ishte grua e pasur në ish-Bashkimin Sovjetik
Harvard-arsimuar, Ajo ishte e pasur si ne karriere (modele, këngëtare, aktoe, fotomodele)  ashtu edhe nga xhepi espew kishte miliona eru ne bankat edneve te ndrshme evropiane. vetme ne Zvicer mbi 800 milionë euro.

Vajza e ish-diktatorit Islam Karimov, Gulnara ka vdekur si pasojë e helmimit, sipas autoriteteve nga Uzbekistani. Karimova u ndalua të merrte pjesë në funeralin e babait në Samarkand në shtator të këtij viti dhe që atëherë miqtë kanë ngritur shqetësime për fatin e saj.

Një website lajmesh i Azisë Qëndrore pohoi se një burim anonim në Shërbimin e Sigurimit Kombëtar Uzbek SNB tha se Gulnara vdiq në Tashkent në 5 Nëntor.

Sipas burimit, i cili ishte vetë i pranishëm në varrim, ai vendosi të telefononte website-in për shkak të frikës për faktin e fëmijëve të saj. “Personalisht fola me burimin. E morëm informacionin një javë më parë dhe gjatë kësaj kohe jemi përpjekur ta kontrollojmë e ta konfirmojmë. Do doja shumë të mos ishte e vërtetë sepse do të ishte e tmerrshme,” tha redaktorja e Galima Bukharbayeva.
Ajo është parë si pasardhëse e natyrshme e të atit, derisa çifti ra në vitin 2013
Billionaire shquar thuhet se ishte mshlë nga presidenti i ri Uzbekistanit. Tani thashethemet qarkullojnë në Tashkent se ajo ka bere “vetvrasje” duke u helmuar ne nje burg psikiatrik, raportojnë mediat nderkombëtare,. Zvicra ne vitin 2014 ja ngriu 800 milionë franga në Gjenevë, njfton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.
Karimova 44-vjeçare, ishte raportuar disa muaj më parë se ajo ka qenë të mbyllur larg në një spital psikiatrik. Raportimet për ish-miliarderen, e cila u mbyll në një spital psikiatrik që në vitin 2013 nga pasardhësi i babait të saj, nuk mund të verifikohen menjëherë. Sipas disa burimeve 44 vjeçarja u mbajt nën arrest shtëpiak, e ndërkohë një raportim tjetër sugjeroi se ajo ishte dëbuar në Izra

Gulnara Karimova (foto) se fundit u martua me një biznesmen amerikan, Mensur Maqsudi, i cili u zhvillua një fabrikë prodhimi Coca-Cola në Tashgullnndfkent. Ajo kishte dy fëmijë me të, njëri prej të cilëve është quajtur Islam, emrin e babait të  saj.
Ndyrshe, një faqe interneti Central Asian lajmeve pohoi një burim anonim në uzbeke të Sigurisë Kombëtare të Shërbimit SNB kishte thënë atyre se Gulnara vdiq në kryeqytetin Tashkent, më 5 nëntor.

 

“Sipas burimit, ai personalisht mori pjesë në funeralin, dhe vendosi që të ketë një bisedë telefonike me ne për shkak të frikës për fatin e fëmijëve të saj,” thuhet në nje raport.
Ajo shton: “Ai pretendon djalin e saj Islami dhe vajza Iman janë lënë në Tashkent në një pozicion të pafuqishëm.” Islami, 24, besohej më parë për të jetuar në mërgim në Londër. Lajmet e vdekjes Karimova ishte raportuar në faqen e internetit centre1.com

 

2014: Zvicra ngrin 650 milionë € e bijës së Presidentit uzbekek me rezidence ne Gjenevë !

gulnnnvgv“Zvicra ka nisur hetime ndaj Gulnara Karimova, vajzës së madhe të Presidentit uzbek, të dyshuar për pastrim parash. Ministria Publike e Konfederatës bllokoi 800 milion franga të saj në Zvicër..” kishte shkruar agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ngas Zvicra ne vitin 2014 duke ju referuar minsitrisë  Publike Kantonale.

Prokurorët zviceranë nisën hetime ndaj vajzës së madhe të presidentit autoritar të Uzbekistanit, Islam Karimov, nën akuzat për pastrim parash.

Fillimisht hetimet kishin nisur ndaj katër të afërmeve të Karimova vjeshtën e kaluar. Rezultatet e hetimeve zvicerane kanë nxitur hetime të reja edhe jashtë vendit, veçanërisht në Suedi dhe Francë

Në deklaratën e Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm zviceran thuhet se hetimet kanë të bëjnë me “akte të paligjshme që po ndodhin në tregun e telekomunikacionit në Uzbekistan”

Gulnara Karimova dhe shoqëruesit e saj u larguan pa gjurme. Më shumë se 800 milionë franga në llogaritë e hapura në Lombard Odier dhe një pjesë të vogël të bankave të tjera.  Kërkesa e parë për këtë qëllim u hodh poshtë nga Gjykata Federale në shtator. Në Bern, linja mbetet e njëjtë: “Hetimi penale kundër gjashtë personave, duke përfshirë Znj Karimova, po vazhdon pavarësisht nga mungesa e të akuzuarit.”

SHPËRNDAJE