Një prej tyre, është plagosur rëndë dhe u transportua me helikopter Rega në spital

 

Ndërron jetë sot në spital viktima

Gerlafingen (SO) 21 shkurt  -Dje në oret e mëngjesit (10:45)  ka ndodhur një mosmarrëveshjeje mes dy individëve, ku jane degjuar edhe të shtëna  afërsi të stacionit të Gerlafingen në kantonin Solothurn (SO) Njëri prej tyre ishte rëndë plagosur dhe eshte derguar ne urgjence me helikopter Rega-a në spital.

Agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve te polcise kantonale ka mesuar njerku eshte autro i krimit, i cili qëllon me plumb ne drejtim  të birit përpara gruas dhe dy vajzave. Policia intervenon me helikopter eshte autor i te shtënave me revole ne drejtim të dhëndrrit shqiptar ne Soloturn te Zvicrës.

Gjatë natës së mbrëmshme viktima ka ndërruar jetë në spital pa mundur t’u mbijetojë plagëve, shkruan “Blick”. Vjehrri i të ndjerit ndodhet në paraburgim, ndërsa informacionet jo-zyrtare flasin se tragjedia mund të ketë ardhur si pasojë e zënkave të shpeshta mes çiftit. Vdes babai i dy vajzave që u plagos nga vjehrri zviceran (babgjyshi) përpara familjes, ja momenti kur ai qëlloi me armë. Pe rme shume shiko Videon duke klikuarposhte mbi link (lidhje)

http://www.blick.ch/incoming/schiesserei-in-gerlafingen-so-das-angeschossene-mann-ist-im-spital-verstorben-id6257133.html

Gjithçka pritet të zbardhet nga hetimet.

Vjehrri (babgjyshi) gjuan me revole dhëndrrin shqiptar në Soloturn të Zvicrës. Policia intervenon me helikopter

 

“Autori eshte dorzuar”, ka thënë  zëdhënësi i Policisë Solothurn Thomas Kummer. Ai është një 54-vjeçar zviceran. Dinamika e saktë e ngjarjes dhe motivi mbetet për tu zbardhur. Sipas medias zvicerane “20 Minuten”, i plagosuri është një 29-vjeçar shqiptar me iniciale A.A., baba i dy vajzave.

Në stacionin e trenave  në Gerlafingen (Solothurn- Zvicër) sot ka ndodhur një tragjedi familjare. Shqiptari A.A. (29) rreth orës 10.45 është plagosur me një plumb, shkruan “20min”.

“Agresori është arrestuar,” tha Thomas Kummer nga policia e kantonit Solothurn. Bëhet fjalë për njerkun e 29 vjeçarit, një 54 vjeçar zviceran. Prokuroria ka nisur hetimet, ndërsa 29 vjeçari është dërguar me urgjencë në spital dhe është jashtë rrezikut për jetë.

Siç tregon fqinja e çiftit Güler Yavuz (51) menjëherë pas dëgjimit të shkrepjes së armës ka dalur nga shtëpia dhe është takuar me bashkëshorten e viktimës, Gjilimser A*. «Ajo ishte mbuluar me gjak», tregon ajo, «sepse ajo mbante në duar burrin e saj të plagosur.» Agresori vetë thirri ambulancën dhe me vetëdëshirë u dorëzua përpara policisë.

«Gjilimser nuk ishte mirë dhe ishte në shok», thotë Yavuz. Ajo shpreson që babai i dy vajzave të vogla do shërohet sa më shpejtë.

Gjithashtu fqinjët tjerë kishin dëgjuar dhe parë gjithë rastin. “Pasi dëgjuam krismën, erdhën britmat e një gruaja dhe fëmijëve të vegjël,” thekson një fqinje tjetër pa treguar emrin, përcjell botasot.info. «E pash burrin e plagosur të shtrirë në korridor.»

Dy burra janë arrestuar nga policia, kur krahas njerkut të viktimës është arrestuar edhe vëllai i viktimës, të cilët jetojnë në të njëjtën godinë. Por kjo e fundit nuk është konfirmuar nga policia.

Por një fqinje tjetër tregon se çifti i viktimës nuk kishte funkcionuar shumë mirë dhe ishin parë shpesh duke u zënë. Gjithshka pritet të zbardhet nga hetimet

SHPËRNDAJE