Rreth 6.7 milionë votues kanë të drejtë vote në Serbi, të cilët priten të zgjedhin qeverisjen e re të vendit. Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, ish-ultranationalisti  dhe bashkepunëtor i Sheshelit i “konvertuar” në liberal proevropian, do të jetë kandidat për zgjedhjet presidenciale të kësaj pranvere, ka njoftuar partia e tij SNS përkunder se edhe presidenti aktual Nikolic ka parajmeruar kandidimin per te njetin postë, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Por lajmet me te reja nga Beogrdai  njoftojne se  presidenti serb Tomislav Nikolic ka thënë sonte se nuk do të jetë kandidat për President të Republikës në zgjedhjet e ardhshme.

“Ne kemi rënë dakord që të vazhdojnë së bashku të drejtuar një vend. O funksione do të jetë pas fitores në zgjedhje. Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku për të rritur Serbisë gju. Alexander do të jetë një kandidat për president”, ka thënë Nikoliq për gazten serbe  Kurir.

 

 

“Presheva Jonë”: Vucic-president, Dacic-kryeminister, Jeremic minister i jashtëm

Qysh dje agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” kishet dalur me nje prognoze me postet e ardhshme te kreut te shtetit serb duke perjasahtuar nga “lojas” politike Nikolcin. Sipa skedsja agjenci e vetme shqiptare ne Luginen e Preshevës Vucic do te jetë e presidentit i ardhshm pi Serbisë, kurse Dacic-kryeminister dhe Jeremic minister i jashtëm.

Pra, favorit mbetet Aleksander Vuçiç, kryeministër i deritanishëm, por pritet që grupet radikale të kthehen në Kuvend, në një moment kur Serbia dëshiron të shkojë një hap përpara drejt integrimit në Bashkimin Europian. Kërksat për lufte dhe shkuarja per të luftuar me dy djemt e tij ne Kosovë duket se Nikolicit i dolën bumerand te cilit nga Davosi i Zvicres shefi i qeverise serbe Vuicic ja terhoqi vërtjtjen duke ja ndaluar presidentit të tij te flas më për lufte (“Vučić zabranio Nikoliću da priča o ratu“). Vec kesaj edhe raundi i fundit te dialogut ne Bruksel ku mori pjese edhe Nikolic zbehu popullaritetin e presidentit serbe ne BE dhe Serbi, ka konstatuar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

SHPËRNDAJE