Një vjazë 16 vjeçe nga Kosova,  garuese në American Idol
 
 

Melinda Ademi shkruan se “Unë jam Melinda dhe unë jam 16 vjeç dhe unë dua këndoj! Gjëja më e dashur gjithë jetën time, është veçse të këndojë dhe këtë e kam nisë që unë kur isha vajzë e vogël. Endrra ime është që të bëhet një artiste e madhe. Unë e di se ëndrrat e mia janë të mëdha, por unë do të jap gjithë atë talentin tim –  për të arritur atë megjithse dhe sfida që kam përpara është e madhe.”
 
BEQIR SINA, New York, 20 janar / AIK-Presheva Jon¨$e
 
NEW JERSEY : Talentet e reja amerikane me ambicje të mëdha dhe në ngjitje drejt shkallve suksesit dhe famës së tyre, të cilat, “të pandrojtura”, thjesht dhe natyrshëm  i janë futur garës së mahnitëshme me një ëndërr të madhe, e cila nisë nga “trapolina” “American Idol”. Ky është një nga spektaklet më popullore në SHBA-ës, dhe më i shikuari në botë nga spektaklet Amerikane.
 
 Mbrëmë, në edicionin e nëntë një konkurim nga më prestigjozet në SHBA-s, dinjitoz dhe të talentuar , duke marrë dhe vlersimin absolut të jurisë , bëri edhe një vajzë e talentuar nga Kosova – Êshtë!  Melinda Ademi, e cila, ka qënë refugjate në kapet e Maqedonisë, por së bashku me prindërit e saj – iu largua luftës dhe masakrës së kryekasapit të Ballkanit, Millosheviqit, në vitin 1999, për në botën e lirë.
 
  “Viti i tmerrshëm i një gjenocidi të paparë, kur rrezikohej deri në çfarrosje populli shqiptarë, tregonin mbrëmë, të shoqëruar me sekuenca televzive, thënjet e prindërve të 16 vjeçares Melinda Ademi nga Kosova garueses së Amerikan Idol, kur  tregonin para syve të miliona shikuesve,  pajmet targjike, të shqiptarëve që largosheshin me dhunë dhe forcën e ushtrisë e policisë sërbe. Rreth një milion shqiptarë mes tyre edhe gra, fëmijë pleq, shqiptarë, edhe të sëmurë e të raskapitur lanë shtëpitë e tyre në vitin 1999”
 
   Mirpo ja që fati e solli të paktën fëmijët e tyre refugjatë, dhe vajza e tyre, 16 vjeçare të “kapë” edhe “Eldoradon”.  Vajza e çifiti Ademi, 16 vjeçarja Melinda Ademi,  tani  ka fituar shancin e parë, që një ditë “mund të hidhet nga trapolina” e yjeve të këngës Amerikane, për suksese. Sifidat janë përpara dhe ska dyshim janë të vështira e të mëdha, që kjo talente e re shqiptare, nga Kosova, t’a shohim ndoshta edhe ne skenën e brilante te Hollivudit, ose skenave të famshme Amerikane.
 
Ashtu si e pamë mbrëmë ne spektaklin më të shikuar Amerikan Idol 
 
Mbrëmë sipas gjyqatarve të panelit nga edicioni i 9-të, ku kunkorojë Melinda Ademi e cila mori vlersimin maksimal të jurisë u tha se ” Nëqoftëse historia do të përseritet, shprehen sepscialistët e këtij spektakli nga më të shikuarit në Amerikë , at’here s’kemi edhe përse të çuditemi se edhe ndonjë prej këtyre talenteve, shume shpejte, do të jetë edhe ndonjë Yll i Hollividut”

“Trupi” gjykues,” Randy Jackson, këngëtari Jackson,  aktorja Jennifer Lopez dhe frontman Aerosmith Steven Tyler,  mbrëmë në fillim të edicionit të 9-të thanë se” Familjaritet s’ka dyshim që të ndihen të privilegjuar për fëmijët e tyre në “American Idol“, pavarësisht nga ndryshimet e dukshme. Garuesit, thanë ata me historit e tyre  tërheqse dhe ndonjëherë thellësisht të prekshme të si kjo e 16vjeçares Melinda Ademi, nga Kosova, e cila me gjithë prindërit e saj u larguan nga Kosova e shkatërruar nga lufta për në SHBA ,edhe ajo këndoi shumë mirë”
 
Në facebook -un e saj Melinda Ademi shkruan se “Unë jam Melinda dhe unë jam 16 vjeç dhe unë dua këndoj! Gjëja më e dashur gjithë jetën time, është veçse të këndojë dhe këtë e kam nisë që unë kur isha vajzë e vogël. Endrra ime është që të bëhet një artiste e madhe. Unë e di se ëndrrat e mia janë të mëdha, por unë do të jap gjithë atë talentin tim –  për të arritur atë megjithse dhe sfida që kam përpara është e madhe.”
 
American Idol !
 

American Idol është një realitet televiziv – konkurs për të gjetur të talentet e reja për të kënduar solo. Si pjesë e ekskluzivitet idhull,  American Idol u krijua nga Simon Fuller si një producent i njohur britanik i cili “imitojë” Pop Idol-in e Anglezve në Amerikë. Debituesi i parë është zhvilluar më 11 qershor, 2002, si American Idol:
 
   Eskluzivitetin e saj e ka rrjeti Fox, në Amerikë, American Idol ka bërë këtë shfaqje një nga më të popullarizuart në historinë e televizionit amerikan. Si i Jan 2011 ajo seri më i shikuar në TV në ratings Nielsen dhe është program vetëm për të kanë qenë një numër për gjashtë sezone rresht të paparë, duke tejkaluar gjithë në familje dhe Cosby Show, të cilat ishin të dy numër një për pesë radhazi stinët.
 
Programi ka për qëllim për të zbuluar të këngëtarit më të mirë në vendin ku fituesi është përcaktuar nga shikuesit. Përmes telefonit dhe votimit SMS text, shikuesit kanë zgjedhur si fitues, deri tash në 8 edicione  Kelly Clarkson, Ruben Studdard, Fantasia Barrino, Carrie Underwood, Taylor Hicks, Jordin Sparks, David Cook, Kris Allen, dhe Lee DeWyze (të renditura në mënyrë kronologjike).
 
Çdo edicion  punëson një panel i gjyqtarëve të cilët janë kritikë për performancat e garuesve ‘. Fillim e saj origjinal American Idol e filloi dhe e mbajti deri në edicionin e 7-të me tre gjyqtarë, të cilët ishin producenti dhe fituesi i  Grammy Award  dhe menaxher muzike Randy Jackson, i cili është ende në panelin e gjyqatarëve,  këngëtaria pop Grammy Award fituese dhe fitueses për koreografi Emmy Award Paula Abdul dhe ekzekutivi më i vlerësuar me çmimenë  muzikë dhe menaxher muzike Simon Cowell.
 
Ndërkohë në këtë edicion që është i 9-ti,  Jan 2011, trupi gjykues aktualisht përbëhet nga producenti dhe fituesi i  Grammy Award  dhe menaxher muzike Randy Jackson, këngëtari Jackson,  aktorja Jennifer Lopez dhe frontman Aerosmith Steven Tyler. Shfaqjea është përgatitur nga Ryan Seacrest.
 
Emisioni u përshkrua nga drejtuesit e TV rivale si “shfaqje më me ndikim në historinë e televizionit.” [2] Ai gjithashtu ka bërë një trampolinë e njohur për nisjen e karrierës e shumë artistë si yje të tillë Bona Fide në Entertainment Weekly ose Kelly, Carrie, Daughtry, dhe J. Hudin.

SHPËRNDAJE