Résultat de recherche d'images pour "VOJSKA na gotovs vulin"Presheve, 1 tetor -Situata e sigurisë në të gjithë territorin e Republikës së Serbisë janë të monitorohen me kujdes, dhe ushtria serbe është ende në një nivel të ngritur të gatishmërisë luftarake, ministri i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin në Vranjë, raporojne mediat serbe duek shtuar se ushatria serbe eshte ne gjendje gatishmerie (“Bezbednost juga Srbije se prati, VOJSKA na gotovs”), transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Deklaratat e Thacit dhe prania e forcave serbe po shkakton eksod te shqiptareve nga Lugina e Preshevës

Ndryshe, gazetaret e agjencise se lajemeve “Presheva Jonë” ne ketokat me qytetret ka mesuar se prania e amdhe e ushatreve ne Lugine e Presheves, sidomos kalimet neper rruget e qytetit te makinerise se rende luftarake ka shkatuar shqetesime. Kjo gjendje e tensionuar sa ne lufte as ne paqe ka shkaktuar frike simdoos tek shkollaret.

Résultat de recherche d'images pour "tanke Preshevë"Kjo situate brishte eshte e renduar edhe me me shume pas deklaratave te Hashim Thacit se “do ta merr Luginen e Preshves”  si dhe vizitave te shpeshta te liderve te Lugines në Prishtinë, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”.

Ndryshe sipas analisteve kjo gjendje e rend ene Lujgine pas deklaratarve nga prishtine për “bashkimin e Lugines me Kosoven ” dhe prania e ushtrise e maskuar ne karadakun e Presheves ne kufi me Kosoven  dhe  cdo cep te Lugines se Presheves po shakkton firke dhe eksod, ku qyetaret po largohen ne drjeitm te Kosoves, ne sqhiperi os evendet perednmoire, levikze kjo e popullates qe nydsrhe quhet spastrim etnik.


Asnjë njoftim për çdo ngacmimi apo asaj diçka negative mund të ndodhë, por të gatishmërisë luftarake të ushtrisë mbetet i lartë, tha ministri i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, duke thënë se situata e sigurisë në komunat e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës.

“Ju gjithmonë duhet të jenë të kujdesshëm në çdo kohë dhe në çdo pjesë të territorit tuaj, pavarësisht nëse eshte ajo Bujanoci, Presheva, Medvegja..” ju tha minsistri serb i mbrojtjes ushtareve ne Vranje.

Të gjitha autoritetet kompetente gjithmonë të marrë parasysh, dhe komandanti suprem i Ushtrisë së Serbisë është në konferencë e djeshme, ne fillim dje në mëngjes kishte Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë gjenerallejtënant Milano Mojsilovic dhe unë shoh presidentin e Serbisë, thuhej se absolutisht respekton të luftuar gatishmërinë për det e mëtejshëm të jetë në nivele të larta për sa kohë që situata në Kosovë dhe Metohi nuk është krejtësisht e qartë, dhe për sa kohë që ajo qëndron ekzistojnë kërcënime për jetën e serbëve që jetojnë në këtë zonë.

Gatishmëria luftuese është ngritur në përputhje me nevojat aktuale dhe do të jetë kështu nëse nuk urdhërohet ndryshe – tha ministri Vulin.

SHPËRNDAJE