Image result for isis putin

“Financimi i terrorzmit nga Rusia: Shqiptarët planifikuan një sulm ndaj Putinit dhe Vuçiqit”  (“FINANSIRALI TERORISTE IZ RUSIJE: Albanci planirali napad na Putina i “) eshe ky titulkli i shkrimit te fundt te gazetes se njohur serb Alo e cila bene fjlae per nje silm kunder presidentit rus dhe atij serbe (Putin -Vucic) te pergatitur nga shqiptaret

Kjo gazete “Alo” ekskluzivisht paska mësuar se organizatorët e sulmit terrorist në Moskë, dhe ata të cilët mbledhur para për operacionin e lartpërmendur, jane disa shokë te Lavrdim Muhaxheri. Më mirë i njohur si “Kasapi i Kaçanikut Shiptar”, ai ishte, një kujtesë, në vitin 2017 eliminuar trupat ruse, përkatësisht likuidohet në forcat e hapësirës ajrore operimit të Rusisë dhe Sirisë të “Tiger”, në fushën e Idlib.

“Në mënyrë që të organizojë funksionimin e kalibrit të tillë si një sulm ndaj presidentit Putin, ajo merr një shumë të holla dhe të planifikuar një pjesë e madhe e fondeve të mbledhura nga ish-bashkëluftëtarët apo komandantëve Muhaxheri. Paratë erdhën nga trafiku i drogës, i cili vazhdon të lulëzojë në Kosovë, dhe Maqedoni, ku të pranishëm një numër të madh të luftëtarëve të Shtetit Islamik të cilët janë kthyer nga Siria…” tha bashkëbiseduesi per Alo, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jone”

Gazeta ne fund ka shkruar se “ne nuk duhet të harrojmë se ishte Muhaxheri ishte përgjegjës për planifikimin e sulmeve terroriste të shumta, duke përfshirë një plan të dështuar të sulmit mbi lojtarët izraelite në ndeshje Izrael-Shqipëri në vitin 2016 në Shqipëri.”

 

SHPËRNDAJE