alleuro111Gëzojnë praninë e Shqipërisë gjatë Euro 2016, ne nuk mund të shohim atë përsëri së shpejti. Në të vërtetë, gjysma e lojtarëve janë nga Kosova dhe Kosova ishte i autorizuar nga autoritetet e futbollit për të krijuar një ekip kombëtar, nis shkrimin me këto fhalke, TV francez FranceTVinfo  te titulluar (“Euro 2016 : la plus grande menace pour l’Albanie n’est pas la France, mais le Kosovo”), trasnmeton ajencia  elajemeve “Presheva Jonë”

 

Kur Shqipëria kualifikuar për herë të parë në historinë e saj për Euro vitit të kaluar, rrugët e Tiranës, kryeqytetit, ishin duke festuar. Por edhe ato të Prishtinës, kryeqytetit të Kosovës fqinje. Për një gjysmë të mirë të futbollit të kosovarëve shqiptarë janë zgjedhja dhe mund të këtë arsye të ketë qenë duke luajtur për të afërmin, duke filluar me kapitenin, Lorik Cana. Problem: FIFA dhe UEFA e kanë njohur Kosovën si një ekip i pavarur, dhe mund të privojë Shqipëri kundërshtarin e Francës të mërkurën, 15 qershor, nga pishinë e tij të lojtarëve shumë të afat-shkurtër.

 

Televizioni kombëtar francez  “FranceTV” mendon se Shqipëria mund të pësoj pas pranimit të Kosovës në FIFA e UEFA,Në ditën e ndeshjes Francë-Shqipëri, televizioni kombëtar francez “FranceTV”, ka publikuar një reportazh të gjatë mbi kuqezinjtë, por jo rreth sfidës së orës 21.Ai përqendrohet te e ardhmja e përfaqësueses kuqezi pas anëtarësimit në UEFA dhe FIFA të Kosovës, e cila mund t’i rrëmbejë një pjesë të madhe të lojtarëve,  trasnmeton agencia e lajemeve “Presheva Jonë”

Skspertët francezë bëjnë të qartë se nëse lojtarët me origjinë kosovarë do të fillojnë të zgjedhin Kosovën, Shqipëria nuk ka shumë të ardhme, përcjell Panoram Sport.

“Ndoshta kjo është arsyeja pse Shqipëria flet kaq shumë për këtë Europian pa folur për të ardhmen e saj. Nuk kuptohet nëse ky brez do të ketë një tjetër pasardhës brenda 10 apo 15 viteve të ardhshme”, theksoi eksperti i futbollit ballkanas, Romen Velter.

Ekipi nga diaspora

Shqipëria cilësohet si “ekipi i diasporës”, i përbërë nga lojtarë ku shumica nuk kanë lindur brenda kufijve kombëtarë. Ndërkohë, saktësohet se problemi kryesor është mungesa e prodhimit nga kampionati shqiptar i futbollit.

“Ekipi i Shqipërisë përfaqëson një diasporë të njerëzve të cilët nuk janë lindur domosdoshmërisht brenda kufijve të saj,” përmbledh universiteti Loïc Tregoures, specialist futbolli në Ballkan. Nga kufijtë e një kompromisi në 1912, e cila reduktuar vendin në minimum. Kështu miti i Shqipërisë së Madhe që do të përfshijë Kosovën, Luignene e Presheevës  (Serbi jugore9  dhe një pjesë të Maqedonisë. Shumë territore ku popullsia kryesisht me shiptare mbështet Kuq e Zinjtë (e kuqe dhe e zezë ).

 

Kështu, në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, ne takohemi me shumë flamuj shumë shqiptarë dhe amerikanë që flamuj të Kosovës.

Ujkani gëzon një gjendje të paqartë juridike. Zakonisht kur një vend shpërthen, lojtarët quajtur tashmë nga vendi i origjinës nuk mund të ndryshoni përzgjedhjen, sipas Serbi-Malit të Zi jurisprudencës në vitin 2008. Ky rregull u riafirmua nga ish-presidenti i FIFA, Sepp Blatter, një zviceran, vende përzgjedhje të cilit përfshin … një duzinë e gjysmë lojtarët kosovarë (dhe madje edhe në Juniors). Në muajt e fundit, ky rregull duket e dyshimtë: Adnan Januzaj, po ashut ka shprehur synimin e saj për t’u bashkuar me zgjedhjen e Kosovës. “Është e paqartë Fifa autorizojë Ujkani të luajë për Kosovën, por jo Granit Xhaka [një nga lojtarët yje të Zvicrës, i cili sapo ka nënshkruar për Arsenalin] apo në një tjetër,” tha Romain Welter, një specialist i futbollit të Kosovës, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Federata kosovar synon ta ndryshojë këtë. Sekretari i saj i përgjithshëm, Eroll Salihu, është i vetëdijshëm se vendi i tij kishte dhënë “shtylla kurrizore” e ekipit shqiptar.  Sepse Salihu thotë për Reuters se ai dëshiron të zbatohet “të drejtën tonë të natyrshme për të rimarrë lojtarët tanë të cilët dëshirojnë për të përfaqësuar vendin tonë.”

 

Nje lojtar me dy e  tre kombëtare

Një lojtar si Xherdan Shaqiri ka zgjedhur për të ndryshuar ngjyrat e Zvicrës, i cili trajnuar atë, edhe nëse ai nuk e harron vendin e tij të zemrës: gjatë një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë në vitin 2012, flamuj shqiptarë dhe kosovarë popped up në këpucët e tij. Gjatë fitores xhiron pas fitores së Bayernit në Ligën e Kampionëve në vitin 2013, ai marshoi me tre flamuj në satdiumet botërore

Historia njëjtë në familjen Xhaka. Më të talentuar e vëllezërve dhe motrave granit mori fanellën zvicerane. Vëllai i tij, Taulant Xhaka, më pak të talentuar, vesh triko … shqiptare. Nëse ka një kushëri i dytë në familje, ndoshta ai do të veshin fanellën e Kosovës …

Nëse trend vazhdon, Shqipëria do të duhet të përmirësohet në infrastrukturën madh shpejtësi. Deri kohët e fundit, vendi ka shënuar një gjysmë shekulli të regjimit stalinist komunist nuk kishte investuar në sport. Federata ka filluar mezi të investojë në qendrat e trajnimit.

“Kosova është një kërcënim për ekipet sportive shiptare…” ka shtuar Romain Welter. Nga 20 lojtarët në terren të pranishëm në Francë, vetëm pesë janë trajnuar në klubet shqiptare. Kjo është ndoshta arsyeja pse Shqipëria flet si e Euro vërtetë pa perspktive  per të ardhmen. Nuk është e thënë se kjo gjeneratë e di një trashëgimtare në dhjetë apo pesëmbëdhjetë vjet. ”

Gjatë një ndeshje miqësore mes Shqipërisë dhe Kosovës në nëntor të vitit 2015, grupi kryesor i përkrahësve shqiptarë bojkotuan ndeshjen. Shpjegimi i tyre, ata nuk mund të mbështesin dy ekipe përplasen shqiptare. Me dëshirave fat i mirë për 23 shqiptarë të cilët u vendosën në Perros-Guirec (Cotes d’Armor) për Euro, Kryeministri shqiptar Edi Rama foli se: “Ju jo vetëm që përfaqësoni Shqipërinë dhe shqiptarët e Kosovës, por në të gjithë botën. ” Duke vleresuar nga 200. 000 në Zvicër dhe  Gjermnai, mbi 500.000 në Itali dhe 200.000 në Amerikë.. A nuk mendoni se çështja do të ndalet futboll. Sipas Guardian, kapiteni shqiptar Lorik Cana është i shtrnguar..nga partitë politike shqiptare të Kosovës që të bashkohen me ta, ka shkruar ne fund agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar TV francez FranceTVinfo.

SHPËRNDAJE