Preshevë, 28 shkurt  -Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në fabrikën e municionit në Kragujevac. Sipas mediave serbe dyshohet për persona të vdekur dhe të paktën 24 persona kanë mbetur të plagosur. Kurse 74 punonjës të Institutit në Kragujevac, jasne në pritje të evakuimit.

Agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ka mesuars se ne mesin e tyre ka edhe vitkima, nje na to eshgtre onfrimuar, ka persona që kanë marrë djegie në trup, ndërsa nuk dihet se si është gjendje e tyre.

Ngjarja në fjalë ndodhi dje rreth orës 13:45 minuta në Byronë e Riparimit Teknik në Kragujevac gjatë një operacioni për demontimin e municioneve. Një zëdhënës i ndihmës së shpejtë kishte thënë për këtë agjenci se “shumë trupa të lënduar po na vijnë për mjekim”.

 

“Nuk është nevoja të evakuohen banorët, duke e shmangur shkallën e rrezikut..” ka thnen shefi i Sektorit për situata të jashtëzakonshme, Dragos Radovanovic.

SHPËRNDAJE