11_1465546286-3147846Ende pa u zhvilluar ceremonia hapëse e Kampionatit Evropian, shënohen incidentet e para me protagonistë tifozët e Anglisë

Në gjendje të dehur,  fansat e Anglisë fillimisht kanë provokuar vendasit me thirrje pro ISIS, duke irrituar një grup ultrasish të Olimpikut të Marseilles.

Përplasjet e dhunshme mes dy tifozërivë kanë detyruar forcat e rendit që të ndërhynin me gaz lotsjellës për të shmangur precipitimin e mëtejshëm të situatës.

Ngjarja ndodhi pranë portit të vjetër të Marsejes, ku ishin mbledhur qindra tifozë angleze në prag të ndeshjes Angli – Russi, që do të zhvillohet këtë të shtunë në

2_1465546292-2953469 3_1465546316-3731292Velodromme.

Edhe gjatë botërorit Francë 1998, në Marsejë pati përplasje mes huliganëve dhe forcave të rendit me një bilanc prej 25 të arrestuarish dhe 35 të plagosur.

SHPËRNDAJE