storybild

Bernë, 8 tetor  -Zvicra ka nevojë për një politikë të re të emigracionit për t’u marrë me krizën migratore. Ish-diplomati, Dominik Langenbacher, propozoi një model të frymëzuar nga «greencards» të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra duke ju referuar ATS.

 

I pyetur nga Blick, ish ambasadori zviceran Dominik Langenbacher propozon të prezantojë viza pune per te haujt. Politika e imigracionit në Zvicër është përqendruar shumë gjatë në azil, tha ish diplomat në një intervistë. Paralelisht me lëvizjen e lirë me Europën, ajo nuk ka zhvilluar një politikë emigracioni për pjesën tjetër të botës, beson atë që ka përfaqësuar Zvicrën në disa vende afrikane.

 

“Ata do te vijnë shtu-keshtu edhe nëse ndërtojmë mure”

Ai shtoi se shumë njerëz nga këto vende nuk mund të kërkojnë azil, gjë që nuk i pengon ata të largohen. “Njerëzit migrojnë sepse gjejnë kushte më të mira këtu. Ata vijnë, edhe nëse ndërtojmë mure dhe kampe refugjatësh, “thotë ai.

Dominik Langenbacher e njeh mirë kontinentin. Ai ka punuar si koordinator i OKB-së për Somalinë dhe ka shërbyer si ambasador në Somali, Etiopi dhe në Bregun e Fildishtë. Ai do të shihte një sistem si ai i përdorur në Shtetet e Bashkuara. Kjo e fundit menaxhon imigracionin përmes përdorimit të “greencards”, dmth. Lejeve të punës.

 

Nuk ka leje pune

Ish diplomat shpjegon se Zvicra mund të japë viza në këtë mënyrë: kushdo që dëshiron një duhet të ketë një shumë të caktuar, për shembull 20’000 franga. Ajo pastaj ka gjashtë muaj për të gjetur një punë në Zvicër. Gjatë kësaj periudhe, migrantët nuk do të kenë të drejtën për përfitime sociale.

Njerëzit që arrijnë të gjejnë një punë për të mbështetur veten mund të qëndrojnë, të tjerët duhet të largohen nga Zvicra. Fluksi në rritje i migrantëve mund të thahet vetëm me një sinjal të qartë: “Ju mund të vini, por ju duhet të punoni”.

Dominik Langenbacher konsideron se shumica e kandidatëve për emigrim do të arrijnë të mbledhin shumën e kërkuar. Shpesh familjet e tyre kontribuojnë në të, me shpresën se ata do të dërgojnë para prapa. Ish diplomat tha se migrantët paguajnë mijëra franga për kontrabandistët.

Situata “e patolerueshme” në Libi

Nga e hëna deri të enjten, Ministri i Drejtësisë Simonetta Sommaruga udhëtoi për në Afrikën e Veriut. Në Tunizi dhe Niger, një vend tranzit për shumë emigrantë dhe refugjatë, ajo ishte në gjendje të vlerësonte madhësinë e sfidave që lidhen me krizën e refugjatëve.

Në veri të Nigerit, ajo vizitoi një qendër tranziti të Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM). Ajo u takua me të arratisurit, të cilët ndanë përvojat e saj, duke përfshirë udhëtimin e tyre përmes Libisë. Këshilltari Federal vlerëson se situata në këtë vend është “e patolerueshme”.

Mbrojtja e emigrantëve në Libi do të jetë tema kryesore e takimit të tretë të grupit të kontaktit për Mesdheun Qendror. Në mes të nëntorit, Zvicra do të organizojë ngjarjen në të cilën gjithashtu do të marrë pjesë edhe Tunizia.

SHPËRNDAJE