Preshevë, 8 tetor  -Gazetari i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” paprimtas eshte gjendur ne kryeqytetin serb ne Beograd i shoqërar me disa gezatar te huaj botëror.

Beogradi dikur qe njihej “multietnik” e mulikulturor, sot nuk ishte ashtu, sepse mungonin shkollat shqipe, kolegët nga Insituti Albanologjik apo ata te Radio “Jugosllavisë” ne gjuhen shqipe, koleget tjerë shqiptarë ne RTS (Radio TV e Serbisë) qe jepte nje orë emision cdo dite ne gjuhen shqipe etj.. Ketu ne Beograd mungon reciprociteti i RTS me RTK-ne, cka kjo e fundit ne Prishtinë  jo vetëm nje ore, por nje kanal te veti ju ka leshuar serbeve te Kosovës, kurse shqiptarve te Lugine se Preshevës jo qe shtuan, por ju hoq edhe ajo ore ne gjuhen shqipe qe kishin dikur ne RTS-së ?! Ku gjest i kolegeve serb ne Boegrad eshte kritikuar ashpër nga UER/EBU ne Gjeneve si dhe IFJ dhe Reporters sans Frontieires ne Bruksel. Vec kesaj ne Beograd u verejt edhe mungesa, qe sipas deshmitarve ato ihsin shkaerruar nga serbe te cilat veprime ishin ne kundershtim te UNESCO-s, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Beogradi dikur kishte 100.000 shqiptarë, kurse sot vetem 4.985 ?!

Nga 150 komuna serbe, vetëm 18 pa shqiptarë, Sipas burimeve të Beogradit më shumë se në gjysmën e komunave në Serbi, mbi 70 të tilla, janë të banuara me shqiptarë. Sa herë është folur për numrin e shqiptarëve në Serbi, është thënë se shqiptare ka jo vetëm në Luginën e Preshevës, por edhe në Vranjë, deri ne Nish. Mirëpo, kjo nuk qëndron sepse mijëra shqiptarë jetojnë edhe në Beograd, Kragujevc, Novi Sad, Suboticë etj. Në Serbi nga 150 komuna, kurse vetëm në 18 prej tyre nuk ka shqiptarë, thuhet në statistikat zyrtare të Serbisë, transmetuar nga agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.Gazetari i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” ne Boegrad ka hasur ne shume elemente, emra ne gjuhen shqipe qe doshmon lidhjet e shqiptareve ne Beograd qofshin ato historike, kulturore apo te biznesit.  Psh. në rrugen e Skenderbeut nr 53 hasem ne mbishkrime dhe furra te shiptareve, aparetamente Skenderi apo Furra e shqiptareve “Taze Buke-Pjekesi”. Aty po ashtu ishte edhe shkolla e gjuheve te huaja, shqipja.. (Concrod -Skola stranih jezika). Rruga me emrin “Skenderbeu” n qoshëm qosh kishte 1400 metra. Po ashtu ne Boegrad gazetari nga Presheva ka pare afishe grafite te urrejtjes, raciste anti shqiptare.. Ne kete rruge hasëm ne parullen “Kosova eshte Serbi” (Kosovo je Srbija) siq po e shifni ne foto.

Ardhja e shqiptarëve në Beograd u vërejt në fillim të shekullit të 20-të. Interesant është vëzhgimi i deputetit italian, Aleksandar Gicolli, i cili shkroi në ditarin e tij më 25 prill 1905: “… në Beograd, ku nuk ka klasa të caktuara shoqërore, ku nuk ka fabrika apo industri kudo, ku vetëm pak qindra shqiptarë..”. Sipas regjistrimit tė vitit 1991 prej 4.985 shqiptarėve shumica janė deklaruar se i takojnė fesė myslimane, 95 prej tyre janė deklaruar katolikė, 14 ortodoksė, njė protestant dhe njė judist, njėri prej tyre ka thėnė se ėshtė fetar por nuk e ka saktėsuar se cilit konfesion i takon, 122 thanė se janė ateistė, ndėrsa 392 fare nuk janė deklaruar. Nė vitin 1981 prej 8.212 shqiptarėve tė regjistruar, 5.067 ishin meshkuj dhe 3.115 femra, kurse 1.008 prej tyre deklaruan se gjuha e tyre amtare ėshtė serbokroatishtja.

Pamvarësisht nga statistikat serbe dhe manipulimeve me numrin e shqiptarëve ne kryeqytetin serb, kohë më parë në Gjenevë Buba Morina (e veja e Rrahamn Morinës) e pranoi publikisht se në Beograd jetojnë mbi 100 mijë shqiptarë. Por, sot nuk janë më aq, sepse u dëbuan ose nuk deshën të mbetnin më “sharaxhinjë” të serbëve, kur këta të fundit masakronin dhe sharronin shqiptarët në Kosovë.

Në nëntor të vitit 1999 gazeta “Glas javnosti” e Beogradit (7. XI) dhe “Nezavisne novine” nga Banjalluka (10. XI) i kanë publikuar të dhënat se për momentin në Beograd jetojnë 50 mijë shqiptarë, por e kanë theksuar edhe se sipas të dhënave të MPB të Serbisë kanë qenë 120 mijë. Këtu shihet qartë se gënjeshtrës e cila me vite është përsëritur ka filluar edhe t’i besohet ose ndoshta me qëllim është servirur për opinionn e vendit dhe atë botëror për t’u krijuar bindja për rrezikun nga ekspansionizmi i shqiptarëve nëpër tërë territorin e Serbisë. Kur në verë të vitit 1999 refugjatët serbë nga Kosova kanë ardhur në Beograd shumë shpejt “është zbuluar” se sa është numri i vërtetë i shqiptarëve në këtë qytet, dhe për këtë serbët e Kosovës janë zhgënjyer sepse më parë i kanë dëgjuar rrëfimet “se në Beograd jetojnë afro 100.000 shqiptarë dhe që serbë të cilët kanë arritur në kryeqytet janë shumë më pak sesa shqiptarët” (Vreme, 11.IX 1999). Serbët e Kosovës atëherë i kanë marrë listat me adresat e shqiptarëve në Beograd nga ndërmarrjet nga të cilat ata i kanë fituar banesat, të cilat më vonë i kanë blerë, dhe kanë kërkuar prej tyre që t’i lirojnë ose ta bëjnë zëvendësimin me banesat e veta në Kosovë.

 

Dikur na ishin dy gazeta beogradase me shkrime nė gjuhėn shqipe sot as ne Preshve n uk ka gazete shqip

Nė dhjetor tė vitit 1900, nė Beograd, filloi tė botohet gazeta dyjavore Bratimstvo (Vėllazėrimi) emėrtimi i sė cilės ishte i shkruar edhe nė gjuhėn shqipe me shkrimin cirilik. Pronar i gazetės ishte Aleksa Bogosavleviq -Berisha, me origjinė nga vėllazėria Berisha.

Nė kopertinė shkruante nė gjuhėn shqipe “Shipja e shkiptarėvet” (Shqipėria shqiptarėve). Gazeta pėrpiqej pėr pajtimin e serbėve dhe shqiptarėve dhe gjithsej u shtyp nė 44 numra. Pronari i saj ka qenė Jashar Erebara. Redaksia e kėsaj gazete nė atė kohė ishte si qendėr kulturore shqiptare nė Beograd. Gjatė vitit tė parė tė botimit tė kėsaj gazete u botuan artikujt edhe nė gjuhėn shqipe (nė shkrimin cirilik). Prej vitit 1902 deri 1906 ėshtė botuar gazeta Albania nė gjuhėn serbe me alfabetin cirilik dhe nė gjuhėn shqipe nė alfabetin latin, nė dialektin gegė). Kohė pas kohe ėshtė shkruar edhe nė gjuhėn frėnge, rumune dhe italiane. Merre me mend se cfare lidcere, kyreta ka Presheva Bujanoci. Dje dhe sot Lugina ka pasur kryetar komunash shqiptare (Presheva dhe Bujanoci) sot ne Presheve nuk ka gazete shqip?! kuse dikur na ishin dy gazeta beogradase nė gjuhën shqipe?!

SHPËRNDAJE