Aksioni i fundit policor ‘Monstrum’ i ngjason skenarëve që i bënte Slobodan Milosevici ndaj shqiptarëve të pafajshëm në Kosovë. Kështu i ka vlerësuar zhvillimet e fundit në Maqedoni, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi.

THAQI: Shkupi nuk është vend i kryqave e i kisha, por vend ku  thuhet Allahu-Ekber dhe La ilaha illa Allah !

“Të gjithë ata që u maltretuan, më vjen shumë keq, por më duhet ta them të vërtetën, bukfalisht të gjithë ishin pjesëmarrës në konfliktit 2001, po doni me një fjalor të drejtpërdrejtë, ishin njerëzit e Ali Ahmetit, po ky s’pati guximin ta hapte gojën për pamje që nuk mund t’i shihni as në Mozambik”, tha Thaçi, raporton Alsat M.

Lideri i PDSH-së tha se efektin kryesor që deshën ta arrijnë maqedonasit nëpërmjet këtij aksioni ishte që t’i etiketojnë shqiptarët në Maqedoni se janë islamikë radikal, gjë që sipas tij, nuk është e vërtetë.

 

Shkup: “Shqiptarët janë vetëm mysliman dhe jo terrorist”

“Kur këta marrin me aq lehtësi kualifikojnë se këto vrasjet e fundit ishin një akt i radikalëve islamikë, unë me plot përgjegjësi them se radikalët islamikë në Ballkan i kontrollon shërbimi sekret serb”.

Thaçi tha se Qeveria nëpërmjet këtij aksioni tentoi që të mashtrojë NATO-n që në Çikago ta pranojë Maqedoninë si anëtare të saj. “Ministria e Punëve të Brendshme dhe Qeveria filluan të bëjnë konstruksione politike. Të gjithë ata që nëpërkëmbeshin dhe arrestoheshin ishin shqiptar ndërsa kualifikimi publik ishte se këta janë radikal islamikë. Aq mendje e ulët, aq veprim suficit vetëvrasës politik që bën Qeveria e Maqedonisë unë nuk mund ta marr me mend. Këta besoni se janë bërë aq mendjemëdhenj, mendojnë se me kësi konstruksione të ndryshme të fëlliqura politike do ta frikojnë NATO-n, që më pas NATO-ja t’i pranojë këta në organizmin e vet më 20 maj, e kjo nuk do të ndodh”.

Lideri i opozitës shqiptare në Maqedoni tha gjithashtu se sjellja e këtillë e Qeverisë së Nikola Gruevskit ndaj shqiptarëve është edhe për shkak të mungesës së politikës aktive nga ana e Shqipërisë dhe Kosovës në drejtim të shqiptarëve të Maqedonisë.

——————————————

JA EDHE KOMENTET E JUAJA:

THACI: Shkupi s’është vend i kryqave, por vend ku thuhet Allahu Ekber! (VIDEO)
www.preshevajone.com
Agjencia informative Presheva Jonë

 • Rezart Sopi, Bledi Gurzi et 112 autres personnes aiment ça.
  • Julian Sinapak si shume vone u kujtua.

  • Ilfeta Kurtishi pse von ukujtu ky kta eka than vjet nukeshte tash

  • Visi QerimajPo vendi ku flitet shqip nuk mund te thote ky, paa i fute kete mbrapashtesen myslimane?

  • Gas AsaniShkupi eshte vendii ku thuhet:TI SHQIPERI ME JEP NDER!!

  • Ati F Rushitipropagande Thaciste

  • Zana Saliu Te lumt thaci

  • Andi Hoxha allau kerkon qymet hani buke se u erre mos e hani te that su ngordhin grate

  • Ejmen Musliu Kurr shqiptart nuk kan pas problem me fej gjithmon Jemi kan 1 dhe do jemi 1 pamarparasysh a jemi Mysliman kirshter apo qka po di me respekt shkup trian prishtin jemi 1

  • Egzon Selimi Kush eshte kufar kali be ?

  • Bojken Brikenturp per kete deklarate…… nuk perzihet feja me kombin…

  • Liri Lezhshqipria nuk i jep nder po nuk foli shqip dhe vetem shqip dhe me flamur kuq e zi.

  • Agron Hitajfatkeqesia e kombit shqipetar eshte se politikanet jane te indoktrinuar me kulture orinentale.

  • Denis PolizioKY na rruft bolet…zotit ti lutet si te doje ne shpine e vete…shqiperia nuk ja ka no mamaja kti koke Kari 😉

  • Ilfeta Kurtishi shiptart e maqedonis krejt jan musliman pwe ata eka than ket

  • Xhevit Bajrami sa zor ka nje fjale e madhe kur del nga nje goje e lige…
   per poena politik jane ne gjendje t’i njellosin edhe familjet e tyre dhe jo veq fene…
   duhet mbajtur larg feja nga politika e flliqur dhe njerzit e lige…

  • Agron Hitajpo i rikujtoj ketij politikani amator qe shtete e krishtere e kane mbrojtur dhe e kane mdeshtetur kombin shqipetar ne momentet me te veshtira te tij.Mosmirenjohja eshte mekati me i madh ne jete dhe ne si poull shquhemi per mirenjohje prandaj nuk mendoj se perfaqeson kombin shqipetar por segmente te caktuara fetare.

  • Altin Celo prandaj nuk ka per tu bashkuar kurre kjo shqiperi se ka nga keta gjakshpelare qe harrojne ne rradhe te pare jane shqiptare pastaj myslimane apo te krishtere….

  • Deni El Shaarawy Ova Ne E Skopje – ky esht Shkupi — kurr tfitojm do ti mar 20 kuaj te karadakut dhe do ti terheq zvar kta kafsh luanet dhe kuaj te ndryshem

  • Gezim LekajVend i Shqipeve eshte !… Kryq e Allah ,i kaa ndrrue e i ndrron prap !

  • Ilfeta Kurtishi shum jeni te prapambetur kto fjal kur jav ka than sdu tjav permeni emrin jav ka plas zemren po aq dini ju

  • Djbeli Belime mir von se hiq kurr nuk eshte von per asgje

  • Shpëtim Gashi qysh me ja ba dislike kti muti,ky eshte ma sllav se Maqedont,ky eshte i shitun fun e kry,nje njeri që i thot vetës Shqiptar edhe lufton kunder interesave tu ju vu tiket kombit per Islamist e ku ta di une,e militon ne baza fetare e jo Kombetare,une zvarr e kisha terhek me kali midis Shkupit,e ai qe nuk e din çka dmth Kombi,ai se di as çka eshte gjuha qe Zoti na e ka dhane per t’u dallu!….,e nese tulifar naivi e han kete pazar te kti pisi,duhet me na ardh me qajt qfar marre po na ven ne shpin ky pis i shitun!

  • Ilfeta Kurtishi shpetim shko ngrehe ali qenin ti je ala i vogel per ket njeri shum imadh more pa ftyr

  • Shpëtim Gashi percilleni fjalimin mire,dhe analizojeni mire,eshte ne çdo rast ne kontradikt me ate qe thot,nje her flet per hakmarrje me fjalor te urrejtjes dhe ne baza fetare duke i fut te gjith ne nje thes dhe e dyta kthehet e thot ne nuk jemi hakmarres,ne nuk jemi revanshista! heuhhh,po ky Kali ne rend te par se di as çka flet,e nese Shqiptart jon qaq budall me percjell nje pis qe se din as çka thot,mozamakeq per neve çka na ka gjet,ai qe eshte Shqiptar,kur proteston del e proteston per ate te drejt qe ja kan marr,fund!

  • Shpëtim Gashi Nuk jane interesat tona kombetare me lujt me Paranojak,se bahmi pjes e lojes te tyne,e ky me kete lloj fjalimi i ven etiketa kombit tane,se gjoja paska dal si Fetar me protestu dhe harron krejt qe kombi jone e ka nje barr te madhe kombetare per ta zbraz para se te flasim per fenë,ky na etiketon per mos me mujt me zgjedh problemin tone,ky s’eshte patriot po tradhtar fun e kry!

  • Ilfeta Kurtishi aq sa dini aq folni

  • Flamur Merturio popull te gjith te jemi nje.kuq e zi,mos shikoni qka flet ky dud,mos shikoni kish e xhamija se feja shqiptarit asht shqiptarija..

SHPËRNDAJE