Ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, ka paralajmëruar se deputeti Behgjet Pacolli mund të arrestohet nga policia dhe të dërgohet me forcë në karantinë, në rast se ka hyrë në territorin e Kosovës.
Sveçla, në një konferencë për media, tha se ka dyshime se Pacolli është futur mbrëmë në mënyrë ilegale në Kosovë, përmes kufirit me Shqipërinë, shkruan Reporteri.net.E kjo, sipas Sveçlës është mundësuar me eskortën e Presidentit të vendit Hashim Thaçi, i cili sipas ministrit në largim të MPB-së, ndodhej gjithashtu në veturën e Presidentit derisa Pacolli ilegalisht hyri në Kosovë.
“Mbrëmë vonë jam informuar nga ana e policisë se presidenti Thaçi ka kaluar kufirin shtetëror në ora 18:00.  Kur është ndalur eskorta është konstatuar se Thaçi ndodhet në veturë. Ai ishte ulur në ulësen e parë përkundër rregullave për Covid-19. Polica nuk ka mundur të konstatoj se a ndodhet dikush tjetër për shkak të xhamave”, ka thënë Sveçla
Ai po ashtu ka kërkuar nga Pacolli që ta tregojë vendndodhjen e tij, përndryshe Sveçla ka  ka paralajmëruar se deputeti Behgjet Pacolli mund të arrestohet nga policia dhe të dërgohet me forcë në karantinë, në rast se ka hyrë në territorin e Kosovës
“Nëse presidenti ka qenë i shoqëruar me Pacollin, obligohet ti nënshtrohet karantinës. Nëse vërtetë Pacolli ka qenë në veturën e Thaçit ka shkelur rregullat për karantinim. Ne i kërkojmë Pacollit të tregojë ku është sepse nëse shfaqet në publik policia do të detyrohet të ndërmarrë masa”, u shpeh ai. 

SHPËRNDAJE