Amira Agarib/Dubai

Khaleej Times

 

Mediat e Dubait i kane kushtuar hapsire te veqnt Asamblese se Pergjithshme te Interpolit, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jone” nga Dubai. Keshut kolegja jone Amira Agarib  ne Khaleej Times ka raportuar se Sheikh Mohammed, gjenerali Sheik Saif dhe zyrtarë të tjerë në Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit në Dubai me te cilin kane biseduar edhe per Kosoven

Dubai strehon asamblenë më të madhe të Interpolit

Sheiku Mohammed tha se Interpoli është i nevojshëm më shumë se kurrë për të koordinuar përpjekjet kundër krimit transnacional dhe të organizuar.
Më shumë se 1,000 delegatë zyrtarë nga 195 vende, duke përfshirë 40 ministra dhe 85 shefat e policisë nga e gjithë bota, po marrin pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të 87 të Organizatës Ndërkombëtare të Policisë Kriminale (Interpol), e cila filloi të dielën në Dubai.

Lartmadhëria e tij Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Nënkryetari dhe Kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Sundimtari i Dubait dhe gjenerali Sheikh Saif bin Zayed Al Nahyan, Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Brendshëm, përuruan Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit në Madinat Jumeirah në Dubai.

Seancën e hapjes morën pjesë edhe sheiku Mansour bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum; Gjenerallejtënant Dhahi Khalfan Tamim, Zëvendës Kryetar i Policisë dhe Sigurisë Publike në Dubai; Gjenerali i Përgjithshëm Saif Abdullah Al Shafar, nënsekretar i Ministrisë së Brendshme; dhe gjeneralmajor Abdullah Khalifa Al Marri, komandant në krye të Policisë së Dubait dhe Kryetar i Komitetit të Lartë të Organizimit.

Gjithashtu të pranishëm ishin Kim Young-yang, zëvendëspresident i lartë i Interpolit; Jürgen Stock, sekretar i përgjithshëm i Interpolit; Elias Al Murr, kryetar i organizatës; ministrat e brendshëm; të sigurisë dhe udhëheqësve të policisë; dhe ekspertë ndërkombëtarë nga vendet anëtare, duke përfshirë edhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në një cicërimë të dielën Sheikh Mohammed tha se “Interpoli kërkohet më shumë se kurrë për të koordinuar përpjekjet kundër krimit transnacional dhe të organizuar për ta bërë të ardhmen e botës më të sigurt dhe të sigurt”, duke e përshkruar Interpolin si organizatën më të vjetër policore në botë “.

Në një fjalim në seancën e hapjes Shejh Saif tha se qeveria e Dubait nën udhëheqjen e Sheik Mohammed është një pionier në përhapjen e pjesëmarrjes sociale dhe do të vazhdojë bashkëpunimin me partnerët e saj global në luftën kundër terrorizmit.

Ai vuri në dukje rolin jetik dhe aktiv të Interpolit, që kur organizata u themelua më shumë se 100 vjet më parë.

Sfidat për t’u diskutuar

Takimi dy-ditor, i cili do të shohë zgjedhjen e një kreu të ri të Interpolit, do të diskutojë kompleksitetin e terrorizmit dhe do të adresojë sfidat me të cilat përballen vendet në këtë përpjekje.

Stock, sekretar i përgjithshëm i Interpolit, tha në fjalën e tij: “Si një nga qytetet më të avancuara teknologjikisht në botë, Dubai është pritësi ideal për asamblenë e përgjithshme të këtij viti, e cila do të jetë një nga më të mëdhatë në historinë tonë, me rreth 1300 pjesëmarrësit në total “.

Skenari i krimit global është bërë më i komplikuar dhe autoritetet e policisë në të gjithë botën po shkëmbejnë informacion rreth kriminelëve në arrati, në mënyrë që ta bëjnë botën një vend më të sigurt, tha Stock.

Ai shtoi se Interpoli ka forcuar kuadrin ligjor të tij gjatë dy viteve të fundit për të lëshuar alarme të kuqe dhe për të bërë arrestime të mundshme në baza ditore, duke përdhunuar dhunuesit, vrasësit, trafikantët e drogës dhe ata që shfrytëzojnë fëmijët.

“Asnjë vend apo rajon nuk mund t’i zgjidhë këto çështje, prandaj takimet si kjo janë thelbësore për të përmirësuar përpjekjet tona dhe më e rëndësishmja për veprimet tona”, tha Stock.

Duke përshëndetur delegatët, gjenerali i Përgjithshëm Al Marri tha: “Vizita e këtij viti është e pashembullt … Takimi do të ndihmojë në identifikimin e sfidave më të rëndësishme, në shqyrtimin e rolit të ardhshëm të teknologjisë në luftën kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, për ta bërë botën një vend më të sigurt “.

Asambleja e përgjithshme do të zgjedhë një president të ri së bashku me anëtarët e tjerë të komitetit ekzekutiv në ditën e fundit.

Vendet që konkurrojnë për të pasur sukses në ish-presidentin Ming Hongwei, të cilët njoftuan dorëheqjen e tij pas arrestimit të tij të fundit në Kinë, përfshijnë Rusinë, Korenë e Jugut dhe Afrikën e Jugut.

Interpoli gjithashtu po konsideron pranimin e Kosovës, Vanuatit dhe Kiribatit në organizatë, e cila do ta bëjë atë organizatën më të madhe ndërkombëtare të policisë

SHPËRNDAJE