Ndeshja SHQIPËRIA – ZVICRA + pesë «tradhtarët» albanofonë fillon në 20:30


Lorik Cana: Të respektohet pesëshja shqiptare e Zvicrës. Kapiteni i Kombëtares mundohet të justifikojë “tradhtarët” . Ndeshja Zvicër-Shqipëri do të luhet më 11 shtator në “Swisspoarena” të Lucernës dhe do të jetë e dyta për kuqezinjtë në grupin E të eliminatoreve të Botërorit 2014.ator

 

Lucern, 7 shtator

 ZVICRA ANGAZHON TRENA, AUTOBUS SPECIAL NË DREJTIM TË LUCERNIT

Pë ndeshjen e 11 shtatorit është gjithcka gati, në staduim deri ora 20:29 mungojne vetëm futbollistët shqiptare dhe zviceran si dhe topi. Kure në ora 20:30 nisë loja…Zvicra është përgatitur,  Zvicra për ditën e marte ka angazhuar linja special dhe qindra autobus që do të bartin zviceraë e, shqiptarë dhe të interesuarit tjerë të shpien drejt Lucernit, njofton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë”.

 

Për ta ndjekur ndeshjen e rpitur që kaherë mes Zvicrës dhqipërisë. Pos transportit Zvicra ka sigurar edhe forca të mëdha policoe (mbi dhjetë mijë shtesë) për të mbajtur rrendin dhe rregullin që loja të zhvillohet e cetë para dhe pas ndeshjes, megjithse shqiptarët po as zvcernaë në skenën e futbollit ndërkombëtar nuk nihen si huligan, sikur shumë raste tjera si ai i fundit në Gjenvova të Italisë, ku u desht tgë intervenojë polcia dhe UEFA ndja akteve barbare të tifozëve sllavë.

Testi i fundit i Shqipërisë ndaj Moldavisë, në prag të fillimit të eliminatoreve të Botërorit 2012 nuk i ka kënaqur kritikët, por as vetë kuqezinjtë, të cilët zbritën në fushë të mërkurën e kaluar në “Qemal Stafa”. Madje, barazimi është konsideruar si një dështim i përfaqësues sonë, e cila ishte përgatitur të merrte një fitore që do të shërbente për moralin e skuadrës, e cila përgatitej që me optimizmin e shtuar edhe nga ardhja e trajnerit të ri, italianit Xhani De Biazi, të mund të përmirësonte paraqitjet në këtë edicion të turneut ndërkombëtar, shkruan Shqip.

Barazimi 0-0 me Moldavinë nuk është dhe aq domethënës për të ardhmen, por sigurisht që nuk ka lënë shije të mirë te të gjithë ata që e përjetuan atë ndeshje si spektatore, por as si protagonistë në fushë. Një ndër të pakënaqurit është edhe kapiteni i Kombëtares, Lorik Cana, i cili gjithçka e shprehu publikisht në fund të ndeshjes.  Një përballje interesante konsiderohet ajo e 11 shtatorit në stadiumin “Swisspoarena” të Lucernë.

 

Kjo ndeshje mbingarkohet me emocione, edhe për faktin se ndaj Shqipërisë do të duhet të luajnë pesë futbollistë shqiptarë, që militojnë në radhët e kombëtares zvicerane: Xherdan Shaqiri, Valon Berhami, Granit Xhaka, Blerim Xhemaili dhe Admir Mehmedi. Këta futbollistë rregullisht janë në listën e Ottmar Hitcfeldit, i cili madje i cilëson si pjesë e rëndësishme e kombëtares së tij. Por në Shqipëri nuk mungojnë zërat që i konsiderojnë tradhtarë të atdheut që i lindi.

 

Kapiteni i përfaqësueses së kuqezi, Lorik Cana, edhe pse në mendësinë e tij e ka të vështirë ta pranojë zgjedhjen e tyre, tha se skuadra shqiptare duhet ta trajtojë Zvicrën si çdo ekip tjetër kundërshtar, edhe pse në radhët e tyre do të jenë pesë lojtarë shqiptarë. “Mua më intereson pak, ose aspak, ajo që ndodh te Zvicra. Edhe pse aty ka lojtarë nga Kosova, kur t’i kemi përballë do t’i trajtojmë si kundërshtarë dhe kaq”, ka deklaruar mesfushori i Lacios. Siç dihet, pesëshja shqiptare e Zvicrës ndihet në siklet për përballjen e 11 shtatorit: sidomos momenti i himneve. Madje, Xhaka ka thënë se nuk do të këndojë asnjë himn.

 

Cana është shprehur se i vjen keq për pozitën në të cilën janë pesë bashkëkombësit e tij te Zvicra. Kosovari ka theksuar se, ata të pestë duhet të respektohen nga opinioni shqiptar, sepse në fund të fundit, edhe ata janë shqiptarë. “Nuk di çfarë të them, gjithsesi duhet të kuptojmë se edhe pse luajnë për një shtet tjetër, ata në fund të fundit janë shqiptarë, sikurse ne, ndaj duhet marrë parasysh edhe ky aspekt i rëndësishëm”, nënvizoi Cana.

 

Ndeshja – Ndeshja Zvicër-Shqipëri do të luhet më 11 shtator në “Swisspoarena” të Lucernës dhe do të jetë e dyta për kuqezinjtë në grupin E të eliminatoreve të Botërorit 2014

“Tradhtarët” – Ndaj Shqipërisë do të luajnë 5 shqiptarët që militojnë në radhët e kombëtares zvicerane: Xherdan Shaqiri, Valon Berhami, Granit Xhaka, Blerim Xhemaili dhe Admir Mehmedi

Lorik Cana – “Duhet të kuptojmë se edhe pse luajnë për një shtet tjetër, ata në fund të fundit janë shqiptarë, sikurse ne, ndaj duhet marrë parasysh edhe ky aspekt i rëndësishëm”

ZVICRA NAGZHON TRENA, AUTOBUS SPECIAL NË DREJTIM TË LUCERNIT

Le 11 septembre 2012, des trains spéciaux des CFF vous emmènent à Lucerne pour le match de qualification pour la Coupe du monde Suisse – Albanie. Vous avez ainsi la garantie d’arriver à temps à la swissporarena pour le coup d’envoi à 20h30.

Tandis que les autres en sont encore à chercher une place de parc, vous êtes déjà dans le stade et profitez pleinement de l’ambiance précédant ce match international. Car l’aller en train fait déjà partie de la fête. Et il en va de même pour le retour, que vous vivrez sur les rails avec de nombreux autres supporters.

—————————————————

 

JA EDHE KOMENTET E JUAJA

——————————————-

  • Leartt Gashii ska tradhtare fuck qatyne qe e mnedojne kete gje te gjithe jemi shqiptare pa marre parasysh ke e reprezentojne…..
   7 hours ago · “}”> · 4
  • Nazim Shaban Mehaj pse tradhtaret…??? a Kosova do me ju mbajt me lojtara aaaa…jav qift bota nane…
   7 hours ago · “}”> · 7
  • Ardian Bajqinca sjon tradhtar nuk luhet 1 loj per 200 lek :A kurr merr 1 tjeter loj 2000 franga 😛 ( P.sh ) + jeta ma e mir…sporti ma i zhvillum ..skan faj edhe une kisha bo te njejten gje…dhe me shqiprin nuk kualifikohesh kurr ( si liverpool qi nuk fiton titull kurr ) e me zvicrren nuk i dihet !!
   7 hours ago · “}”>
  • Fatmir Sejdiu hallall per kta 5 lojtar te mrekullshem
   7 hours ago · “}”> · 3
  • Toli Thaqi ju 5 shiptaret te keni rrespekt per shiprin pamarr parasysh karrijeren e juaj te leni me nji an interesat e juaja une jetoj ne zvicerr jam pran juve mir po humbi shiprija sdo te me vije mir gjerdani edim si esht me mentalitet po ishalla don zoti kfillet valon ti bere naj te bukur le te hec shiprija
   7 hours ago · “}”>
  • Jetmir Rama Jau qifshin nanen ata 5 juve qe i shani. Ju thoni tradhtar se skan ardh me jau pshtu bothen juve. KOSOVA nuk munet me iu majt gjith me tona sportet. Grahni bothes vet ju t shipnis. Kurgjo t hamamit skeni ba per neve!
   7 hours ago · “}”> · 3
  • Elton Dushku Vetem ata qe jane SHQIPTAR te vertet e veshin fanellen KUQ E ZI.LORIK CANA eshte nje nga ata BURRA
   7 hours ago · “}”> · 3
  • You’ve hidden this comment so only the person who wrote it and their friends can see it. Undo this or delete this comment.

   You can also Report it as abusive, or Ban Leutrim Limmix Çoçaj.
  • Fatos BeatsThjesht, esht sikur me i pas than Zidanit luj per Algjerien, kejt bota kishin qesh me te.Nuk i urrej pse lujn per zvicren, se zvicra ju ka dhan ma shume mundesi se sa krejt Kosova//Shqiperia.

   Njeri quhet tradhtar kur esht fjala per luft, jo per loje. Mos i shani njerzit pa nevoj, jeni te kote.

   6 hours ago · “}”> · 3
  • Jeton Loshaj o njerz pse tradhetar qfar ju ka ofru shqiperia n ketyra qunave qfar mundesisht qfar karriere qfar kushte qfar rroge si qdo shqiptar ka deshir me arrit shum me shum dhe lart me lart nuk jan veq kta qe luajn ne kombetaret e ndryshme ka shum lojtar te mir dhe te huaj qe luajn per kombetare te huaja keshtu qe me vjen mir qe keta njerz kan arrit me qen kaq mdhaj ne keto shtete tradhetar smund te jen siq e cekni ju o amatera tradhetar ke ne qeverit tona shqiperi kosove te cilet udheheqin shtetin e kapeni per disa lojtar qe kan ber karrier ne keto shtete me te cilet duhet krenohemi qe te gjith qe jan shqiptar
   6 hours ago · “}”>
  • Muhamedin Elmazi parate dhe emer fiton nje futbollist ne klubin qe luan,e jo ne kombetare,keta bureca per para i shesin edhe motrat dhe nenat e veta…
   6 hours ago · “}”>
  • Burimm Kashtanjeva Sjane trathtare kta ..kta jane futbollista qe i njeh e krejt bota – lujane per ekipe ne champions league e Europa league. Futbollit shqiptar nga tirana vone i ka dal gjumi per kta talenta . Nese s’sishte zvicrra kta me shqipri e me klube te shqipris apo te kosoves kurre nuk ishin ketu ku gjinden! Por kthehem pram kurre nuk eshte vone mund edhe te kthehen eh me u kthy kta 5 atehere shqipria mund te kualifikohet ne garat e kampionatit botror dhe atij evropian. Tasht secili e ka idene vet personale .asnjehere seshte vone ..ne kosove kthehen per fifa etj, eh per shqipri ata edin ma mire.
   6 hours ago · “}”> · 1
  • Damino Korchari Shof kosovar se thojn pse kosava Don me e majt shqiprin me lojtar.UN PO I them se I kom me buk kosovart nshpi teme dhe skom thon kurr pse I kom se kom thojn Jan dhe do Jen vllezrit e mi
   6 hours ago · “}”> · 2
  • Valon Kurtaj Nuk jan tradhtare bravo djema. Kta jane qe munden gjermanine e kroacine. Bravo shaqiri, gjaka, hetemaj, behrami,
   6 hours ago · “}”>
  • Besnik Tairi Si mundesh me u then njerzive tradhetar ku asnjeri nuk eshte nga shqiperia ati jan kosovar edhe shqiptar nga maqedonia e sa qe di un edhe qe i kam ni vet me veshet e mi ne shqiperi kosovareve ju thujshin Kinez a neve te maqedonis na thujshin makedonci e tash per interes ju thuj n sportistave po te ketyre vendeve tradhetar vetem pse lujn per tjer shtet po. Po ku i keni sportistat tuj cka po pritni me ardh vetem nga vendet tjera ku ka shqiptar mete shumten e rasteve e kemi kosoven ku shum sportist shkojn prezantojn shqiperin. A jeni nshtet vehti benja site doni se ju nuk dojni bashkim kombetar.
   6 hours ago · “}”>
  • Vullnet Emshiu me kete titull “tradhetar” ju vetem se beni percarje.. sikurse kombetarja tu kishte bere thirje e kta te kishin refuzu per kot, ateher do kishi leje qe te nervozoheni me ta..po edhe po te refuzonin, skeni leje ju ti thirni ata tradhtar.. turp duhet me ju ardh me i thir shqiptaret tradhtar te cilet mburen me identitetin e tyre ne evrop..
   5 hours ago · “}”> · 1
  • Faton Jusufi qa thu mi loqe!??..po keta %,,sdo ishin askund po te ishte fjala per shqiperin…zvicrra ja ka jap te ardhmen dhe per to dot luajn,,edhe pse jan kosovar,nuk do i rekomandoja te lujn e as per shtetin e kosoves ne te ardhmen!!! kshtu qe mos thuj trruqe tkota,,bohu njeri i mir,kqyr punen tane!!!
   5 hours ago · “}”>
  • Faton Jusufi po te ishte fjala per shqiperi keta 5 sdo ishin askund!! zvicra i pruni deri ketu,dhe le te vazhdojn aty ku e fillun…as qe do i pyesja qe te luajn per vendin e tyre te kosoves ne te ardhmen,,ata vijn nga kosova por jeten do e ken dikun tjeter…keshtu qe mos thuj pallavra t’kota!! eshte thjesht ‘sport’
   5 hours ago · “}”>
  • Berat Linda Edi Osmani Tradhtar?! Per kan me lujt kta, per Kosoven? Kosova nuk ka te drejt te merr pjes kerkund. Ju ste kokit normal, tash kta me i lan miljonat qe i marrin e me shku e me lujt per Shqiperin e per 10 mi lek te vjetra!! Shko more flej hajvan se ti nuk paske men ne kry
   4 hours ago · “}”> · 1
  • Leart Hajrullahu edhe pse nuk lujn per Shqipnin, e prezenton veten si SHQIPTAR, ku do qe t’shkoje ! Mos nencmoni!
   a ky Lorik Cana patrioti me bateria, kur u kon koha me kallxu veten ka ik refugjat, shti ja ka ndi zonin Shqiponjes e Skenderbeut fol muhalife palidhje !
   4 hours ago · “}”> · 1
  • Fatmir Muzhaqi Sidoqofte eshte e drejta e c’do individi te jape mendimin e tij pavaresisht nga mosha apo eksperienca ne jete qe sejcili nga ne ka.SHoh nga komentet qe te gjithe jeni shqiptar te pjeses kosovare .Kjo nuk ka rendesi fare te gjithe flasim nje gjuhe dhe trashegojme zakone te njejta me pak ndryshime .Por me ben pershtypje dicka qe ndoshta nuk ndodh me te tjera kombesi ”e kemi shum te lehte te mohojm njeri tjetrin ”……djema ata nuk tradhetuan asgje ”sporti eshte sport ”dhe nuk ka sepse te perzihet me emocione patriotike dhe te marrin titullin e tradhetarit (dhe per mue duket se eshte nje denim shum i rende nga ana e jone ) .Jam dakort me idene qe sikur te luanin per flamurin e tyne (ate te shqiponjes )por jo cdo gje ne kete jete shkon ashtu sic duhet sepse ti nuk je i gjithe fuqishem aty ku jeton ,nga ndonjehere edhe je i detyruar te besh edhe ate qe nuk ta don zemra Te dashtun miq te facebook ato nuk jane duke luajtur as per serbin dhe as per grekun ………….LE TI UROJME FUTBOLLISTEVE NE TE DY ANET SUKSESE ..KAM DEGJUAR SE TE PESTE JAN DJEM TE MIRE .Do tu lutesha qe te mos i beni koment kesaj qe un kam shkruatur .Ju faleminderit
   2 hours ago · “}”> · 2
  • You’ve hidden this comment so only the person who wrote it and their friends can see it. Undo this or delete this comment.

   You can also Report it as abusive, or Ban Fatlum Maliqi.
  • Kreshnik A Muja Nuk muneni me i gjyku ce jane tradhetar, perkundrazi jane me patriota se sa krejt reprezentacioni i Shqiperise, ky eshte sport….. Edhe Fadil Vokrri qenka tradhtar? Po sot eshte
   57 minutes ago · “}”>
  • Klodi Doci nuk mund te quhen tradhtar….leart hajrullahu per lorik canen nuk ke goj me fol as ti dhe asnji…kapiteni esht patriot me zemer dhe kur ka ik ka qen fmi
   25 minutes ago · “}”>
  • Durim Krasniqi Shqiperia ♥
   4 minutes ago · “}”>
SHPËRNDAJE