biasiisPreshevë, 22 qershor  -Natën e diel në Marsejë, Armando Sadiku hapi rezultatin me kokë ne minue e 43 kundër Rumanisë. Ky ishte goli i vetëm i ndeshjes qe ne Sqhiepri e Kosove u cliesuar gol historik, ka shkruar prtali francez  Sofoot  ne shkrimin dedikur Euro 2016 me titullin  “pasaporta diploamtike për shqiptaret” (“Des passeports diploamtique pour les albanais“) trasnemton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

passps111Tirana dhe Prishtina  jasne ne “flakë” nga fishkzjarret dhe brohorijet e tifozeve Shqiptar fitoi të dielën kundër Rumanisë (1-0) fitoren e saj e parë në turneun e madh ndërkombëtar. Lojtarët e Gianni De Biasi nuk e di ende nëse ata do të kualifikohen, por një gjë është e sigurt, se ata do të shpërblehen. Sipas gazetës kombëtare Panorama, Kryeministri Edi Rama u ka premtuar lojtarëve edhe pasaporta diplomatike, duke i cilësuar ata si ambasadorët më të mirë të vendit në botë.

Ndaj sipas mediave franceze duke ju referuar gazetes shipater “Panorma” shpërblimi që pritet të marrë Kombëtarja shqiptare pas fitores historike ndaj Rumanisë në Europian shkon në 3 milionë euro, pasi 2 milionë euro i ka akorduar FSHF-ja.

SHPËRNDAJE