Bazuar  nga një sondazh spontan (automatikisht) që tregon web faqja e agjencisë informative  kombëtare “Presheva jonë” shkrimi me titull “Kosova në Sytë e Ritës së Albin Kurit” mbrenda një ditë është lexuar hiq më pak se 5.303 lexues tanë, ndërsa shkrimi për futbollistin e Bazelit ( Zhegrës)  me titull “Xherdan Shaqiri kërcnohet nga shqiptarët”   është lexuar 4.438 herë. Nga kjo shifet dallimi dhe popullariteti i Ritës së Albin Kurit. Se si e fitoi këtë popullaritet nga zotësia e saj apo në “shpindë” të Albinit mbtet të shifet, por kemi përshtypjen se ajo u bë e njohur në Kosovë, ndër sqhiptarët nga të dyja nga pak…të cilin  popullaritet padyshim nuk do të mund ta kishte fituar në Norvegji.

 

Pamvarësiht se sa mund të qëndrojë ky sondazh realitet, statsistikat flasin sevetëm brenda një dite kety dy rapoete të agjencisë “Presheva jonë janë lexuar 9.741 herë nga vitzitorët tanë të rregullt, ku vetëm shkrimin për Ritën e kanë lexuar, siq po e shifni edhe në tabelë (grafikun)  5.303 veta.

 

 

DY FJAË PËR RITA KNUDSEN

Rita Augestad Knudsen është nga Norvegjia, eksperte ndërkombëtare për cështje të OKB në raport me Kosovën dhe Ballkanin. Rita, siq kemi njohtuar është nusja e ardhshme e Kosovës, sot e dashura e Liderit Albin Kurti nga “Vetvendosje”. Ajo, aktualisht është duke e bërë doktoraturën në Historinë Ndërkombëtare në Londër School of Economics and Political Science (LSE). Pra, Rita Augestad Knudsen është edhe autore e “The Comprehensive UN Sanctions against the Federal Republic of Yugoslavia: Aims, Impact and Legacy (NUPI/Kolofon 2008)”.

 

 

DY FJALË PËR XHERDAN SHAQIRIN:

Xherdan Shaqiri (lindi më 10 tetor 1991 në Zhegër, Gjilan), është futbollist shqiptar i cili luan si mesfushor për FC Basel në Super Ligën e Zvicrës dhe për përfaqësuesen zvicerane. Xherdan Shaqiri emigroi në Zvicër si fëmijë dhe luajti për SV Augst dhe FC Bazel në ekipin e të rinjve. Shaqiri nënshkroi kontratën profesionale të tij të parë me FC Basel më 2 janar 2009 e cila do të zgjatë deri në janar 2011. Ai debutoi në Basel si zëvendësues në ndeshjen e hapjes së sezonit 2009/2010 kundër FC St Gallen më 12 korrik 2009. Më 9 nëntor, ai shënoi golin e tij të parë për FCB, në një fitore 4-1 ndaj Neuchâtel Xamax si vendas.

SHPËRNDAJE