albegbegllPreshevë, 22 nentor -Nënkryetari i Këshillit Kombëtar të  Boshnjakëve (KKB) Esad Dzhudzha ka uruar dje Ditën e çlirimit të Sanxhakut me një foto të Serbisë së copëtuar publikuar në profilin e tij në Facebook.

 

Të gjithë myslimanët, boshnjakët dhe shqiptaret dhe qytetarët e tjerë të Sanxhakut festë të lumtur kombëtar – shkruan Dzhudazh, te cilat foto gazeta ne Serbi kaje mbushur faqet e para me tituj “Skandaloze” Serbia cope therimi  ku shifet harta e cila në mënyrë të qartë shifen pretendimet separatiste të Sanxhakut, Vojvodina, Kosova, Lugina e Preshevës etj.. Kështu dukë lënë vetë republikën e Pashallëkut të Beogradit, shkruan agjencia e lajmeve  “Presheva jonë”

analistasNë një intervistë me Anadolu Agency, shkrimtari dhe kryetar i Lëvizjes së Ripërtëritjes Serbe, Vuk Drashkoviç foli për “vrasjen e Jugosllavisë” dhe me pas edhe “vrasjen Serbisë” pa shkëputjes së Kosovës  dhe pasojat e saj ngas koha e regjimit të Sllobodan Millosheviçit, krimet e luftës të kryera nga serbët në ish-Jugosllavi kundër jo serbëve..

Se Serbia ka shumë armiq dhe askush nuk e don, këtë gjë nuk e dinë jo vetme jo serbët por edhe vete serbet. mjafton edhe ta shfletojmë gazetat serbe qe shpesh kemi parë tituj si ky: Lajm te këqija dhe te zeza për Serbinë Pse nuk na duan neve ? titulli tjetër si: Pse askush nuk i done serbët ?

“Kjo nuk është e mirë. Mund nesër Beogradi zyrtar ta njohë pavarësinë e Kosovës, që më pas do të kërkohet për Republikën e Vojvodinës. Kur ne jemi dakord për këtë, ata do të kërkojnë shkallën më të lartë të autonomisë për rajonin e Rashkës, atëherë të drejtën shqiptarëve nga Bujanoci dhe Presheva të shpallë aneksimin territorial me shtetin e Kosovës, si dhe vendime për ndërprerjen e marrëdhënieve të veçanta me Republikën e Serbe dhe prishjen me  Dodik..” ka shkruar analisti serb ne gazeten e Beogradit.

Kur është fjala për Luginën e Preshevës për shkëputje, kjo e ka me se lehti se Vojvodina dhe  Sanxhaku, sepse e ka Referendumin e vetë gjithpopullor të 1-2 marsit te viti 1992 të cilit rajon të banuar me shumice shqiptare i mundoshet autonomi me te drejtën për  shkëputje, bashkimi me shtetin amë teë Kosovës, e drejte kjo për popujt autokton e garantuar nga karta e OKB-së dhe konventat ndërkombëtare.  Separatizmi i një rajoni ne këtë rast i Lugine se Preshevës, nuk mund të ndodhe pa liderë separatistë, kjo duhet ditur njëherë e përgjithmonë.

 

 

 

SHPËRNDAJE