nishhssNish, 27 gusht -Shpetthimi me bombe ka ndohdur jo ne Veri te Kosoves te “Car Dushani”, por te “Car Dushani” ne  Nish, ku tre veta u plagosën natën e kaluar. Policia ka konfirmuar se në 02.30 në rrugen “Car Dushani” në qendër të Nishit ka nodhur nje  shpërthimit i fuqishem me bombe duke lene pasoja ne njerez dhe deme materiale, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Sipas informatave jozyrtare, një bombë ishte vendosur nën një “golf” bardhë e targave Vranjë (VR). Është supozuar se është aktivizuar kur shoferi u përpoq për të hapur derën e makinës.

Ndër të plagosurit ka qenë nje pronar i makines dhe dy kalimtarë rasti

Shpërthimi ka ndodhur në qendër të Nishit, dhe se si raportet tona të gazetarëve, besohet se dy nga të pranishmit të lënduar të cilët janë duke kaluar me makinë.
Siç është raportuar, shperthimi me bombe  eshte degjura shjume larg duke demtuar disa ndërtesa aty pranë . Ne vendin e ngarjes ka dalur nje numer i madh i policisë në qendër të qytetit. Nuk dihet se kush qendron pas ketij shperthimi. Disa dëshmtar okular kane sdpekuluar se shpethimi mund  te jete nga shqiptaret për shkak pranise se madhe te tyre ne Nish ne te cilin qytet ata nuk gezojne kurrefare te drejtash kombëtare.

Qendra Emergjente në Nish u tha se ka marrë tre persona, nga të cilat dy kanë një lëndim të rëndë. Nidhjam ju ofruar  nje te riut  34-vjeçar i cili pësoi lëndime të rënda, ndërsa dy persona të moshës 21 dhe 22, kane marrur lëndime të lehta.

Një hetim në vendin e ngjarjes është në vazhdim, edhe pse makina shkatërruar hequr nga vendi i shpërthimit.

SHPËRNDAJE