Moske , 27 gusht -Të paktën 17 persona janë vrarë në një zjarr të madh në një magazinë në verilindje të Moskës, raprtojne mediat botërore, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”*

“Gjatë shuarjes së zjarrit, zjarrfikësit zbuluar se një dhomë u ndanë tërësisht prej tyre për shkak të zjarrit. Zjarrfikësit depërtoi mur dhe brenda gjetën trupat e 16 njerëzve. Katër persona u transportuan në spital,” sipas një deklarate nga Ministria.

Si agjenci njoftoi lajmeve Interfax, një person ka vdekur në spital. Të gjitha viktimat ishin me origjinë nga Kirgistani, tha ministria.

Total është në shtëpi ishin rreth 30 persona, kur shpërtheu zjarri. Hetimet e para tregojnë se zjarri shkaktoi llambë thyer, tha drejtori i degës së Moskës e Ministrisë ruse për situata emergjente Ilja Denisov.

Autoritetet e Moskës do të hetojnë shkakun e zjarrit, ai premtoi kryetari i bashkisë së kryeqytetit rus, Sergei Sobjanin në Twitter.moskee

SHPËRNDAJE