lisenneeLens, 10 qrsor -Loja e neserme në Lens të Franes ne perfiferi te Francës,  kufi me Belgjiken po pritet me mjaft entuaziazëm, sidomos nga tifozet shqiptare dhe zviceran po rehd eper qytetaret e Frances sdms per at q ejtojne perreth qytetit te vogel francez Lens ku do te zhvillohet ndeshja e snerme i cili qytete neser do te dyfishohet me banore, duke pritur edhe aq sa banore ka vete, mbi 35 mije, duke perfshire ketu edhe mbi 500 gazetare dhe 5 mije police te veshur deri ne dhembe per te sigurra ndesjen dhe staidumin, te cilen jane ne gjendje gatishmeri,  shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Bazuar nga ky numer i madhe i pulbikur neser ne liens te Fracnes, ISIS apo serbët mund provokojne me inicdente apo te sulmojn e stadumin Lens të Franes, ka shorehur en dyshim agjencia e lajemeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve te saj te sherbimeve sekrete nderkombëtare.

 

Më shumë se 100.000 shqiptarë janë të interesuar në blerjen e biletave për të shikuar të jetojnë këtë lojë në Lens. Megjithatë, kjo kënaqësi e dështuar sepse stadiumi Bollaert-Delelis ne Lens te Francës  është shumë shumë e vogël (35.000 vende) për të pritur të gjithë këta njerëz, ku vetem nga Zvicra shpresojnembi 5 mije shitare na ndjekin dnehsjen drejtpersedrejti.

 

Permendem ketu serbet, sepse keta jo pse jane miqe te njohur hisorikisht me francezer por shkka edhe nje numri te madh te ytre ne Frascne, sdimos ne qytetin Lens jo larg kufrit me Belgjikën. Dhe mu keta serbe mudn te shkaktojne trazira apo inicidente duke provokuar shqiptaret , me qellim te nxjerrin hakun e flamurit Autochthonous  qe valoi mbi stadiumin e kryeqyettit serb, ne Beograd me me 14 tetor 2014.

 

Dyshimet e ndonje sulmi eventual te ISIS neser ne Lens te Frcnes gajt endeshjes mes Sqherise dhe Zvcres i rrisin edhe perleshejet e fundit mes tifozëve anglezë dhe një grupi islamikësh në qytetin jugor të Frances, në Marsej.

Siq raportuan mediat e Parisit, policia franceze është përleshur dhe ka përdorur gaz lotsjellës ndaj tifozëve anglezë dhe një grupi islamikësh në qytetin jugor të Marsejës. Ngjarja ka ndodhur jashtë një klubi irlandez pasi tifozët anglezë në gjendje të dehur janë përleshur me vendasit dhe kanë filluar të këndojnë me fjalët “ISIS, ku je ti”. Mësohet se zyrtarët kanë vendosur mburoja madje kanë ushtruar dhe dhunë për të shpërndarë dy grupet.

Lens sikur edhe ne France është një qytet më një komunitet të fortë islamik. Besohet se myslimanët përbëjnë një të tretën e popullsisë, por ende nuk dihet nëse tensionet fetare e shkaktuan këtë incident.

Prandaj, per t’mos ardhur deri tek ndonje sulm apo e  keqe e kesaj natyre,  qeveria franceze ka prezantuar sot një aplikacion që paralajmëron brenda 15 minutave qytetarët në rast të një sulmi të mundshëm terrorist në finalet e Evropianit që nis në 10 qershor dhe përfundon në 10 korrik. Autoritetet franceze theksojnë se ky aplikacion përmbush tërësinë e mekanizmave paralajmërues, si sirena apo udhëzues të forcave të rendit. Çdokush mund të lajmërohet në smartfonin e tij në rast të një dyshimi për sulm terrorist apo ngjarje të jashtëzakonshme si sulm bërthamor.

polll

SHPËRNDAJE