ruserbTifozet  serbe  ne Francë te deshtuar ne Kampionatin Europian 2016 po përpiqen ne myra te ndryhsme te kompremtojne shqiptaret me provokime per të shkkaktur  inicdente me qellim per t ekompremtuar ne kohen kur nga gjitha anet dhe emdiat boterore po vijne lavdrata si për loje te  mire ashtu edhe per tifozeri te shkelqyeshme. Lavdratat e tilla ka pasur edhe nga ana e UEFA-s dhe FIFA-s, njofton korrespondenti i agjencisë së  lajmeve “Presheva Jonë” nga Lioni.

Një përplasje e fortë ka ndodhur në Lion të Francës përpara ndeshjes Shqipëri-Rumani, ku një grup tifozësh serbë, që siç duket do të bëjë tifozllëk për Serbinë, janë zënë me disa shqiptarë. Por policia e Lionit thekson se huliganët nuk ishin serbë, por tifozë rusë të pajisur me flamuj serbë dhe me parulla antishqiptare Ngjarja duket se ka ndodhur në një stacion treni dhe ka qenë i vetmi incident problematik në morinë e imazhit pozitiv që kanë hapur tifozët shqiptarë në Europianin të Francës, trasnmeton “Presheva Jonë”

 

Keto lëvdrata ndja tifozeve shiotare dhe deshtimi i Serbise ne  Kampionatin Europian 2016 ka bere pak nervoz serbet. Ata nuk po kane “kacik” te sulmojne tifozet shqiptarë, por paguajne hajdute dhe huliganë ruse per te sulmuar ?!, ka mesuar “Presheva jonë”. Dhe shpesh ndodhe qe tifozet shqiptare te sulmohen rruges apo ne stacione të atubuseve apo trenave duke u kyther ne shtëpite e tyre siq deshmon kjo video.  Prandaj per t’i shpetuar provokimeve dhe inicideneteve te ntilla nga keta huliganë, tifozet shiptare duhe te cin bashkarisht ne grupe te medha, ndyshe ato te vogla munde të pesojne ndonje te keqe nga huliganet serbo-rus.

SHPËRNDAJE