Stuttgart, 19 dhjetor-Shqiptaret ne Perendim dite e sa vie po e deshmojne veten jo vetem se jane shembull te integrimeve, por edhe si satudnmete, intelektual, biznismen te shkelqyeshem. Se ata janë integruar mirë në vendet e BE-së, përfshire këtu edhe ata ne Gjermani flet me se miri shembulli i vajzes se re Sara Haxhijaj me prinder nga Therandes Neprebisht e Tnerandes  e cila me shume qe 20 vjet qe jeton dhe vepron me prinderit e saj ne Dortmund te Gjermanise, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Stuttgardi.

 

Shqiptarja Sara Haxhijaj qe synon nje dite te jete ambasadore e Kosoves ne Gjermani

“Familja ime eshte me origjine nga nje Fashat ne komunen e Therandes, quhet Neprebisht. Ne vitin 1992 si shume e shume shqiptar qe kan emigruar ne perendim, prind e mi kan vendosur te shprengulen ne Gjermani. Arsyja ka qene: Politikat diskriminuese serbe te atehershem,  papunesia e madhe qe  regjimi shqiptareve ju kishte lene vetem nje rruge, ate te largimit nga vendlindja me qellim te zbrasjes se Kosovës. Prinderit e mie kete ebene nsi shume shqiptare per nje jete  dhe te ardhme me te sigurt. Kështu qe kam lindur ne gjermani bashke me 3 motrat dhe vllaun tim…” thote fillimisht pe ragjencinee lajemeve “Presheva Jonë” bankierja  e re me origjine  nga  Kosova Sara Haxhijaj e cila jeton dhe vepron sot ne banke tme te njohzur ne kete vend Banken Bausparkasse Schwäbisch Hal

Sara ka mbaruar studimet ne fushene biznesit dhe bankierimit ne Gjermani e cila sot punon ne stafin e Banken Bausparkasse Schwäbisch Hall, afer Stuttgartit. Sipas zonjes Haxhijaj “detyra ime eshte te financoj blerjen, nedertimin ose renorvimin te shtepive te klientve te mi. Esahte ky nje rast i mire tju ndihmoj e tju keshlloj edhe bashkekombaasve te mi..”

Se cfare don te thote per nje femer shiptare te gjendet ne bopridn drejtues te nje banke me renome evropiane ne vazhdim Sara thote se “per mua, dihet eshte nje kënaqesi e madhe me tregu edhe ne Bank qe jam me origjin nga Kosova. Mendoj qe eshte nje shanse per ne shqiptare me tregu menqurin deh kapacitetin e saj ne perendim. Jemi nje vend e nje popull qe nuk e njeh gjithkush, por jemi edhe nje popull me shume potencial. Kemi shume talente ne tregun e muzikes, te sportit por edhe te shkollimit. Kështu qe me behet qejfi kur te degjoj per arritjen te atdhetarve te mi kudo qe jane ne bote sikur ne Zvicer ashtu edhe ne Gjermani, SHBA e gjetiu..”

Per gjitha keot suekset Sara Haxhijaj falenderon prinderit e saj, kurs eper ingermi dihet, miqve, kjolegeve dhe autoriteteve gjermane.

Sara Haxhijaj pos angazhimeve te saj ka edhe kohen e lire te saj, siodmos gajte uikendeve. “Kohen e lire e kaloj ne fitness dhe lexoj Libra, me shume ne gjuhen shqipe. Libri fundit qe e kam lexuar quhet „Tregoj Botes nga Eliot Behar“.  Kjo eshte sipas mendimit tim shkollim ne gjuhen e nenes dhe nje shkollim per historin tone shqiptar. Eshte e veshtirë  të jetojsh me nje vend te huaj dhe mos ta harron gjuhen e nenes. Kemi nevoj te angazhohemi sa me shume. Te flasim shqipen, eshte nje knaqesi per mua. Mendoj se e kem gjuhen me unikate ne te gjithe boten.” thote znj.Sara Haxhijaj.

Sa i perket imzahit te shiptareve ne Gjermani Sra Haxhija ne fund ka theksuar se “Ne shqiptart jemi shembull, meqe  jemi te ingruar ne shume aspekte. Po qka do te thot fjalimi integrim? Te le traditat? Te mesoj traditat te huaja? Te humbasish identitetin ten? Keto jane gjta gabim, sespe sipas meje nese harron gjhen dhe tzarditat tuaj kombetare nuk mund te jesh a siuntegruar ne at vedn kui jeotn dhe vperon, ne këte rast ne Gjermania apo Zvicer ku gjendet dendesia me e mdhe e shqipatereve ne Evrpë. Me jne fjale jemi nje popull qejo vetem qe skem qejf ti humbasim traditat dhe identitetin tone por edhe t’i rzujame ato me kranari meqe jemi nje popull shum i lashte be Ballkan. Kjo eshte nje gje normale, se te njejten e kish bere edhe nje gjerman sikur te ishte detyruar ta linte vendlindjen e ta fdillonte nje jetë te re ne nje vend te panjohur per arsyjen te mos ta humbasin  identitetin e tij. Sipas mendimit tim, eshte vetem nje pike qe tregon integrimin e nje personit ne nje shtet. Kjo esht ta mesosh gjuhen e ketij vendit ku jeton. Nese e din ta flasesh ket gjuhe do te lehtesohet cdo gje, si pershembull komunikimi me njerez, punesimi dhe shkollimi.”

Se cilat jane Synimet, cfare pretedon ne te ardhmen dhe a mendon te kthet ne vendlindjene prinderve nej doite ne fund b anikeraj e mre ne Gjkewmrnai Sara Haxhjiaja ka phuhuar se “Kam qef me studiu edhe me tutje. Interesi im per politik eshte i madh. Endrra ime ka qen gjithmone tï kontriboj shtetin tonr te pavarur Kosoves. Njkehesisht kam deshirë te jem nje ambasadore te kosoves ne te ardhmen..”

“Shteti jone ka nevoj per atdhetar te tij qe kan vepru dhe jan shkollu ne perendim. Ska ndryshime ne Kosove/Shqiperi nese populli vet nuk punon dhe vepron per ndryshime. Se ne, populli vet jemi shteti. Padyshim, shpresoj qe do te kthena ne Kosove edhe pse kam lindur ne Gjermani. ” ka shtuar ne fund zonjusha Haxhijaj.

 

SHPËRNDAJE